Azərbaycan Qida Təhlükəsizliyi Agentliyi (AQTA) tərəfindən Avstraliya, Belçika, Danimarka, Gürcüstan, Xorvatiya, İrlandiya, İslandiya, Kanada, Qazaxıstan, Portuqaliya və Pakistanın qida təhlükəsizliyinə nəzarət sistemlərinin ekvivalentliyi tanınıb. Bu barədə agentlik tərəfindən müvafiq qərar qəbul edilib.
AQTA-nın İnformasiya təminatı və innovativ həllər şöbəsindən verilən məlumata görə, yüksək riskli qida məhsulları istehsal edən həmin ölkələrin müəssisələri bundan sonra əlavə qiymətləndirmə aparılmadan Azərbaycana məhsul ixrac edə biləcəklər.
Ekvivalentliyi tanınmış ölkələrin səlahiyyətli qurumları tərəfindən müəssisələrin təsdiqinə dair təqdim olunan rəsmi məlumatlar və ya müvafiq sənədlər agentliyə təqdim edildiyi halda, həmin müəssisələrin yenidən təsdiqinə ehtiyac qalmır. Qərarın qəbulundan əvvəl agentlik tərəfindən həmin ölkələrin qida təhlükəsizliyi sistemləri qiymətləndirilib, ticarət dövriyyəsi zamanı müşahidə olunan qida təhlükəsizliyi sahəsində uyğunsuzluqların statistikası nəzərə alınıb.
Qərara əsasən, tanınma üçün əsas götürülən meyarlara uyğunsuzluq halları aşkarlandıqda və ya həmin ölkələrdən Azərbaycana insan və heyvan sağlamlığı üçün təhlükəli olan qida və yem məhsullarının ixracı halları təkrarlandığı təqdirdə, müvafiq ölkənin qida təhlükəsizliyinə nəzarət sisteminin ekvivalentliyinin ləğv olunması məsələsi agentliyin kollegiyasında müzakirəyə çıxarılacaq.
Ümumilikdə qərar Azərbaycan ilə həmin ölkələr arasında qida məhsullarının ticarət dövriyyəsinin genişlənməsinə töhfə verəcək.

The Azerbaijan Food Safety Agency (AQTA) has recognized the equivalence of food safety control systems in Australia, Belgium, Denmark, Georgia, Croatia, Ireland, Iceland, Canada, Kazakhstan, Portugal, and Pakistan. A relevant decision was adopted by the agency regarding this.
According to information provided by AQTA's Information Support and Innovative Solutions Department, enterprises in these countries that produce high-risk food products will now be able to export products to Azerbaijan without additional assessment.
If official information or relevant documents regarding the approval of enterprises are submitted to the agency by the competent authorities of the countries whose equivalence has been recognized, there will be no need for re-approval of those enterprises. Before the decision was adopted, the food safety systems of these countries were evaluated by the agency, and the statistics of non-conformities observed in the field of food safety during trade turnover were taken into account.
According to the decision, if cases of non-compliance with the criteria taken as a basis for recognition are detected, or if cases of export of food and feed products dangerous to human and animal health from those countries to Azerbaijan recur, the issue of revoking the equivalence of the relevant country's food safety control system will be brought up for discussion at the agency's board.
Overall, the decision will contribute to the expansion of food product trade turnover between Azerbaijan and these countries.