Apple və Google arasında bağlanan çoxillik əməkdaşlıq çərçivəsində Apple şirkəti süni intellekt sahəsində əsas texnoloji baza kimi Google-un Gemini modellərini seçib. Razılaşma Siri səsli köməkçisinin yenilənmiş versiyası və Apple Intelligence sisteminin inkişafını əhatə edir və bu funksiyaların 2026-cı ildə istifadəyə verilməsi planlaşdırılır.
Redaksiya xəbər verir ki, tərəflərin birgə bəyanatına əsasən, Apple Gemini texnologiyasını geniş qiymətləndirmə prosesindən sonra seçib və onu gələcək Apple Foundation Models üçün ən uyğun platforma hesab edib. Şirkət Gemini-nin performans və miqyaslana bilmə imkanlarının bu qərarda həlledici rol oynadığını bildirib.
Razılaşmaya görə, Gemini modelləri Apple-ın daxili süni intellekt ekosisteminə inteqrasiya ediləcək. Xüsusilə son illərdə funksional məhdudiyyətlər və gecikmələrlə üzləşən Siri sisteminin imkanlarının genişləndirilməsi əsas prioritetlərdən biri olacaq. Bununla yanaşı, Apple vurğulayır ki, əsas süni intellekt funksiyalarının mühüm hissəsi cihazların özündə və Private Cloud Compute platforması üzərindən işləyəcək, bu da məxfilik standartlarının qorunmasını təmin edəcək.
Əməkdaşlıq texnologiya sektorunda diqqətçəkən hadisə kimi qiymətləndirilir. İlon Mask isə Apple və Google arasında bu tərəfdaşlığın süni intellekt sahəsində “ağlabatan olmayan güc mərkəzləşməsi” yaratdığı barədə xəbərdarlıq edərək, bazarda rəqabət balansına təsir göstərə biləcəyini bildirib.

В рамках многолетнего сотрудничества между Apple и Google, компания Apple выбрала модели Gemini от Google в качестве основной технологической базы в области искусственного интеллекта. Соглашение охватывает обновление голосового помощника Siri и разработку системы Apple Intelligence, запуск которых планируется в 2026 году.
Как сообщает редакция, согласно совместному заявлению сторон, Apple выбрала технологию Gemini после обширного процесса оценки и считает ее наиболее подходящей платформой для будущих Apple Foundation Models. Компания заявила, что производительность и масштабируемость Gemini сыграли решающую роль в этом решении.
Согласно соглашению, модели Gemini будут интегрированы во внутреннюю экосистему искусственного интеллекта Apple. В частности, расширение возможностей системы Siri, которая в последние годы сталкивалась с функциональными ограничениями и задержками, станет одним из главных приоритетов. При этом Apple подчеркивает, что значительная часть основных функций искусственного интеллекта будет работать на самих устройствах и через платформу Private Cloud Compute, что обеспечит соблюдение стандартов конфиденциальности.
Сотрудничество оценивается как значимое событие в технологическом секторе. Илон Маск, в свою очередь, предупредил, что это партнерство между Apple и Google создает "неразумную концентрацию власти" в области искусственного интеллекта и может повлиять на баланс конкуренции на рынке.