Apple-dan uşaqların təhlükəsizliyi üçün yeni nəzarət imkanları
Apple şirkəti, uzun müddət gözlənilən iOS 26 əməliyyat sistemini təqdim etməklə, valideyn nəzarəti funksiyalarını genişləndirib. Bu yeniliklər, uşaqların onlayn təhlükəsizliyini artırmağa yönəlib və valideynlərə övladlarının cihaz istifadəsini daha effektiv idarə etməyə imkan verir.
Redaksiya məlumat verir ki, yeni iOS 26 versiyası ilə birlikdə, valideynlər uşaqlarının kiminlə əlaqə qura biləcəyini məhdudlaşdıra biləcəklər. Yeni "Əlaqə Məhdudiyyətləri" funksiyası, gənc istifadəçilərin Telefon, FaceTime, Mesajlar və ya iCloud vasitəsilə yeni nömrələrlə əlaqə qurmaq üçün valideyn hesablarından icazə almasını tələb edir. Bu dəyişiklik, Apple-ın "Ailə Paylaşımı" seçiminə daxil olan mövcud "Uşaq Hesabı" funksiyasının təkmilləşdirilməsidir. Valideynlər, həmçinin hesabın yaşını düzəldə və ya uşağın Apple hesabını iOS 26 altında geriyə doğru "Uşaq Hesabı"na çevirə bilərlər. 13-17 yaşlı "Uşaq Hesabları" indi veb məzmun filtrləri, tətbiq məhdudiyyətləri və Apple-ın "Əlaqə Təhlükəsizliyi" funksiyası kimi standart parametrlərə avtomatik olaraq daxil ediləcək. Bu funksiya, həssas məzmunu aşkar edir və istifadəçiləri çılpaqlıq barədə xəbərdar edir, həmçinin FaceTime-da çılpaqlığı qeyd edir və paylaşılan foto albomlardakı şəkilləri bulanıqlaşdırır.
Bundan əlavə, şirkət bu ilin əvvəlində elan etdiyi yeni funksiyaların bir hissəsi olaraq, App Store yaş reytinqlərini və valideynlər üçün yükləmə seçimlərini yeniləyib. Keçən həftə, uşaqların təhlükəsizliyi üzrə fəallar, Apple-ın illik məhsul tədbirini etiraz edərək, şirkəti gənc istifadəçiləri qorumağa və uşaqların cinsi istismarı materiallarının yayılmasının qarşısını almağa çağırdılar. Dekabr ayında Apple, məcburi hesabat qaydalarına əməl etməməkdə və cihazlarını risk altında olan istifadəçilər üçün təhlükəsiz kimi yanlış marketinq etməkdə ittiham edilərək məhkəməyə verilib. Ümumilikdə, şirkət və digər "Big Tech" liderləri, texnologiyadan getdikcə daha çox asılı olan yeniyetmə və uşaqlar arasında artan psixi sağlamlıq böhranını həll etməməkdə günahlandırılır.
Nəticə etibarilə, Apple-ın yeni iOS 26-da təqdim etdiyi valideyn nəzarəti funksiyaları, uşaqların onlayn təhlükəsizliyini artırmaq və valideynlərə övladlarının cihaz istifadəsini daha yaxşı idarə etmək imkanı verir. Bu yeniliklər, şirkətin cihazlarının bütün yenilənmiş xəttində, o cümlədən iOS 26, iPadOS 26, macOS Tahoe 26, watchOS 26, visionOS 26 və tvOS 26-da mövcuddur.

Компания Apple, представив долгожданную операционную систему iOS 26, расширила функции родительского контроля. Эти нововведения направлены на повышение онлайн-безопасности детей и позволяют родителям более эффективно управлять использованием устройств своими детьми.
Редакция сообщает, что с новой версией iOS 26 родители смогут ограничивать, с кем их дети могут общаться. Новая функция "Ограничения контактов" требует, чтобы юные пользователи получали разрешение от родительских учетных записей для связи с новыми номерами через Телефон, FaceTime, Сообщения или iCloud. Это изменение является усовершенствованием существующей функции "Детская учетная запись", входящей в опцию Apple "Семейный доступ". Родители также смогут корректировать возраст учетной записи или преобразовывать учетную запись Apple ребенка обратно в "Детскую учетную запись" в iOS 26. "Детские учетные записи" для детей 13-17 лет теперь будут автоматически включаться в стандартные настройки, такие как фильтры веб-контента, ограничения приложений и функция Apple "Безопасность связи". Эта функция обнаруживает деликатный контент и предупреждает пользователей о наготе, а также отмечает наготу в FaceTime и размывает изображения в общих фотоальбомах.
Кроме того, в рамках новых функций, анонсированных ранее в этом году, компания обновила возрастные рейтинги App Store и опции загрузки для родителей. На прошлой неделе активисты по безопасности детей, протестуя против ежегодного мероприятия Apple по продуктам, призвали компанию защищать юных пользователей и предотвращать распространение материалов о сексуальной эксплуатации детей. В декабре Apple была подана в суд по обвинению в несоблюдении обязательных правил отчетности и ложном маркетинге своих устройств как безопасных для пользователей, находящихся в группе риска. В целом, компания и другие лидеры "Больших технологий" обвиняются в неспособности решить растущий кризис психического здоровья среди подростков и детей, которые все больше зависят от технологий.
В итоге, функции родительского контроля, представленные Apple в новой iOS 26, повышают онлайн-безопасность детей и дают родителям возможность лучше управлять использованием устройств своими детьми. Эти нововведения доступны во всей обновленной линейке устройств компании, включая iOS 26, iPadOS 26, macOS Tahoe 26, watchOS 26, visionOS 26 и tvOS 26.