Antiinhisar Agentliyi aeroportda taksi qiymətlərini araşdırır
Heydər Əliyev Beynəlxalq Aeroportunda taksi xidmətlərinin həyata keçirilməsinə dair yaranmış vəziyyəti Antiinhisar və İstehlak Bazarına Nəzarət Dövlət Agentliyi də araşdırmağa başlayıb.
Hazırda Agentlik aidiyyəti qurumlar və təsərrüfat subyektləri ilə görüşlər keçirir.
Agentlik bildirir ki, görüşlər zamanı müzakirə edilmiş məsələlərlə əlaqədar olaraq hazırda rəqabət qanunvericiliyinin tələbləri çərçivəsində taksi xidmətlərinin göstərilməsi zamanı yaranmış vəziyyətin bütün hüquqi və iqtisadi tərəfləri ilə bağlı təhlillər davam etdirilir.
Məsələ ilə bağlı rəqabət orqanının apardığı təhlillər bazar subyektləri davranışlarının rəqabət qanunvericiliyi prizmasından dəyərləndirilməsi və istehlakçı hüquqlarının pozulması hallarının qarşısının alınmasına yönəlib.
Xatırladaq ki, bir neçə gen əvvəl Heydər Əliyev Beynəlxalq Aeroportunda taksilərin fəaliyyəti ilə bağlı yeni qaydalar qəbul edilib. Nəticədə hava limanında işləmək icazəsi olan taksilərin sayı azaldılıb, bəzi taksilərə aeroportdan sərnişin götürmək qadağan edilib. Paralel olaraq aeroporta taksi qiyməti 2,5-3 dəfə bahalaşıb - əvvəllər 8-10 manatg olan gediç haqlari indi 22-30 manat ve daha artıq olub.
Taksi operatorlarının mobil tətbiqlərində aeroport üçün xüsusi sifariş kateqoriyaları yaradılıb. Bu kateqoriya üzrə qiymətlər digər istiqamətlərdən daha artıqdir. Belə ki, aeroportdan şəhərə daşımalar 5-6 manatdan başlayır. 3-25 kilometr məsafələr üçün hər kilometrə görə ödəniş 80-95 qəpik, 26 kilometr və daha uzun məsafələrdə isə 70 qəpik təşkil edir. Əlavə olaraq, hava limanı ərazisində taksi sifarişlərinə xüsusi tariflər tətbiq olunur ki, həmin tariflər də 20-30 manat arasında dəyişir. Qiymətlərin belə olması vətəndaşların ciddi narazılığına səbəb olub.

The State Antimonopoly and Consumer Market Control Agency has also begun investigating the situation regarding taxi services at Heydar Aliyev International Airport.
Currently, the Agency is holding meetings with relevant bodies and economic entities.
The Agency states that, in connection with the issues discussed during the meetings, analyses of all legal and economic aspects of the situation that has arisen during the provision of taxi services are currently ongoing within the framework of competition legislation requirements.
The analyses conducted by the competition authority regarding this issue are aimed at evaluating the behavior of market entities from the perspective of competition legislation and preventing violations of consumer rights.
It should be recalled that a few days ago, new rules were adopted regarding the operation of taxis at Heydar Aliyev International Airport. As a result, the number of taxis permitted to operate at the airport was reduced, and some taxis were prohibited from picking up passengers from the airport. In parallel, taxi prices to/from the airport increased by 2.5-3 times – fares that were previously 8-10 manats are now 22-30 manats and even more.
Special order categories for the airport have been created in taxi operators' mobile applications. Prices for this category are higher than for other destinations. For example, transportation from the airport to the city starts from 5-6 manats. For distances of 3-25 kilometers, the payment per kilometer is 80-95 qəpik, and for distances of 26 kilometers and longer, it is 70 qəpik. Additionally, special tariffs are applied to taxi orders within the airport area, with those tariffs ranging between 20-30 manats. Such pricing has caused serious dissatisfaction among citizens.