Antiinhisar Agentliyi aeroportda taksi qiymətlərini araşdırır
Heydər Əliyev Beynəlxalq Aeroportunda taksi xidmətlərinin həyata keçirilməsinə dair yaranmış vəziyyəti Antiinhisar və İstehlak Bazarına Nəzarət Dövlət Agentliyi də araşdırmağa başlayıb.
Hazırda Agentlik aidiyyəti qurumlar və təsərrüfat subyektləri ilə görüşlər keçirir.
Agentlik bildirir ki, görüşlər zamanı müzakirə edilmiş məsələlərlə əlaqədar olaraq hazırda rəqabət qanunvericiliyinin tələbləri çərçivəsində taksi xidmətlərinin göstərilməsi zamanı yaranmış vəziyyətin bütün hüquqi və iqtisadi tərəfləri ilə bağlı təhlillər davam etdirilir.
Məsələ ilə bağlı rəqabət orqanının apardığı təhlillər bazar subyektləri davranışlarının rəqabət qanunvericiliyi prizmasından dəyərləndirilməsi və istehlakçı hüquqlarının pozulması hallarının qarşısının alınmasına yönəlib.
Xatırladaq ki, bir neçə gen əvvəl Heydər Əliyev Beynəlxalq Aeroportunda taksilərin fəaliyyəti ilə bağlı yeni qaydalar qəbul edilib. Nəticədə hava limanında işləmək icazəsi olan taksilərin sayı azaldılıb, bəzi taksilərə aeroportdan sərnişin götürmək qadağan edilib. Paralel olaraq aeroporta taksi qiyməti 2,5-3 dəfə bahalaşıb - əvvəllər 8-10 manatg olan gediç haqlari indi 22-30 manat ve daha artıq olub.
Taksi operatorlarının mobil tətbiqlərində aeroport üçün xüsusi sifariş kateqoriyaları yaradılıb. Bu kateqoriya üzrə qiymətlər digər istiqamətlərdən daha artıqdir. Belə ki, aeroportdan şəhərə daşımalar 5-6 manatdan başlayır. 3-25 kilometr məsafələr üçün hər kilometrə görə ödəniş 80-95 qəpik, 26 kilometr və daha uzun məsafələrdə isə 70 qəpik təşkil edir. Əlavə olaraq, hava limanı ərazisində taksi sifarişlərinə xüsusi tariflər tətbiq olunur ki, həmin tariflər də 20-30 manat arasında dəyişir. Qiymətlərin belə olması vətəndaşların ciddi narazılığına səbəb olub.

Государственное агентство по антимонопольному и потребительскому рынку также начало расследование ситуации, сложившейся с предоставлением услуг такси в Международном аэропорту Гейдар Алиев.
В настоящее время Агентство проводит встречи с соответствующими ведомствами и хозяйствующими субъектами.
Агентство сообщает, что в связи с вопросами, обсуждавшимися во время встреч, в настоящее время продолжается анализ всех правовых и экономических аспектов ситуации, сложившейся при оказании услуг такси, в рамках требований конкурентного законодательства.
Проводимый органом по конкуренции анализ по данному вопросу направлен на оценку поведения субъектов рынка с точки зрения конкурентного законодательства и предотвращение случаев нарушения прав потребителей.
Напомним, что несколько дней назад в Международном аэропорту Гейдар Алиев были приняты новые правила, касающиеся деятельности такси. В результате количество такси, имеющих разрешение на работу в аэропорту, было сокращено, а некоторым такси было запрещено забирать пассажиров из аэропорта. Параллельно стоимость такси до аэропорта подорожала в 2,5-3 раза – если раньше проезд стоил 8-10 манатов, то теперь он составляет 22-30 манатов и более.
В мобильных приложениях такси-операторов созданы специальные категории заказов для аэропорта. Цены по этой категории выше, чем по другим направлениям. Так, перевозки из аэропорта в город начинаются от 5-6 манатов. Для расстояний от 3 до 25 километров плата за каждый километр составляет 80-95 гяпиков, а для расстояний 26 километров и более – 70 гяпиков. Кроме того, на территории аэропорта применяются специальные тарифы для заказов такси, которые варьируются от 20 до 30 манатов. Такое ценообразование вызвало серьезное недовольство граждан.