Amnistiya aktı indiyədək 15 mindən çox şəxsə şamil edilib
"Konstitusiya və Suverenlik İli" münasibətilə amnistiya elan edilməsi haqqında Milli Məclisin 19 dekabr 2025-ci il tarixli Qərarı 22 dekabr 2025-ci il tarixdən 8 fevral 2026-cı il tarixədək prokurorluq və məhkəmə orqanları ilə birgə Ədliyyə Nazirliyinin Penitensiar və Probasiya xidmətləri, habelə İstintaq idarəsi üzrə 15.119 şəxs barəsində tətbiq olunub.
Bu barədə Ədliyyə Nazirliyindən məlumat verilib.
Bildiriib ki, amnistiya tətbiq olunan şəxslərin 5.148-i müəyyən müddətə azadlıqdan məhrumetmə, 8.914-ü isə azadlıqdan məhrumetmə ilə əlaqədar olmayan cəzalardan azad edilib. Bundan əlavə, azadlıqdan məhrumetmə cəzasına məhkum edilmiş 1.045 nəfərin cəzası 6 ay azaldılıb. 12 nəfər isə cinayət məsuliyyətindən azad edilib (ədliyyə orqanlarının istintaq aidiyyəti üzrə).
Cəzaçəkmə müəssisələrində cəza çəkən şəxslərdən Vətən müharibəsində iştirak etdiyinə görə 15 nəfər və qərar qüvvəyə mindiyi günədək 60 yaşına çatdığına görə 15 nəfər də cəzadan azad edilənlər arasında yer alıb.
Amnistiya tətbiq olunmuş şəxslərdən 1.216-sı böyük ictimai təhlükə törətməyən, 13.054-ü az ağır, 849-u ağır cinayətlər törətmiş şəxslərdir.
Ümumilikdə amnistiya tətbiq olunmuş şəxslərdən 14.345-i kişi (onlardan 18-i yetkinlik yaşına çatmayan şəxslərdir), 774-ü isə qadındır.

The Resolution of the Milli Məclis dated December 19, 2025, "On Declaring Amnesty on the Occasion of the 'Year of Constitution and Sovereignty'," has been applied to 15,119 individuals by the Penitentiary and Probation Services, as well as the Investigation Department of the Ministry of Justice, in conjunction with prosecution and court bodies, from December 22, 2025, to February 8, 2026.
This information was provided by the Ministry of Justice.
It was stated that out of the individuals to whom the amnesty was applied, 5,148 were released from imprisonment for a certain period, and 8,914 were exempted from sentences not involving deprivation of liberty. Additionally, the sentences of 1,045 individuals convicted of imprisonment were reduced by 6 months. Furthermore, 12 individuals were exempted from criminal liability (within the investigative jurisdiction of the justice bodies).
Among those serving sentences in correctional facilities, 15 individuals were released from their sentences for participating in the Patriotic War, and 15 individuals were released for reaching the age of 60 by the date the resolution came into force.
Of the individuals to whom the amnesty was applied, 1,216 committed offenses of minor public danger, 13,054 committed less serious crimes, and 849 committed serious crimes.
In total, among the individuals to whom the amnesty was applied, 14,345 are men (18 of whom are minors), and 774 are women.