Amnistiya aktı indiyədək 15 mindən çox şəxsə şamil edilib
"Konstitusiya və Suverenlik İli" münasibətilə amnistiya elan edilməsi haqqında Milli Məclisin 19 dekabr 2025-ci il tarixli Qərarı 22 dekabr 2025-ci il tarixdən 8 fevral 2026-cı il tarixədək prokurorluq və məhkəmə orqanları ilə birgə Ədliyyə Nazirliyinin Penitensiar və Probasiya xidmətləri, habelə İstintaq idarəsi üzrə 15.119 şəxs barəsində tətbiq olunub.
Bu barədə Ədliyyə Nazirliyindən məlumat verilib.
Bildiriib ki, amnistiya tətbiq olunan şəxslərin 5.148-i müəyyən müddətə azadlıqdan məhrumetmə, 8.914-ü isə azadlıqdan məhrumetmə ilə əlaqədar olmayan cəzalardan azad edilib. Bundan əlavə, azadlıqdan məhrumetmə cəzasına məhkum edilmiş 1.045 nəfərin cəzası 6 ay azaldılıb. 12 nəfər isə cinayət məsuliyyətindən azad edilib (ədliyyə orqanlarının istintaq aidiyyəti üzrə).
Cəzaçəkmə müəssisələrində cəza çəkən şəxslərdən Vətən müharibəsində iştirak etdiyinə görə 15 nəfər və qərar qüvvəyə mindiyi günədək 60 yaşına çatdığına görə 15 nəfər də cəzadan azad edilənlər arasında yer alıb.
Amnistiya tətbiq olunmuş şəxslərdən 1.216-sı böyük ictimai təhlükə törətməyən, 13.054-ü az ağır, 849-u ağır cinayətlər törətmiş şəxslərdir.
Ümumilikdə amnistiya tətbiq olunmuş şəxslərdən 14.345-i kişi (onlardan 18-i yetkinlik yaşına çatmayan şəxslərdir), 774-ü isə qadındır.

Постановление Милли Меджлиса от 19 декабря 2025 года «Об объявлении амнистии по случаю «Года Конституции и Суверенитета» было применено к 15 119 лицам в пенитенциарных учреждениях и службах пробации Министерства юстиции, а также в следственных органах, совместно с органами прокуратуры и суда в период с 22 декабря 2025 года по 8 февраля 2026 года.
Об этом сообщили в Министерстве юстиции.
Было отмечено, что из лиц, к которым применена амнистия, 5 148 освобождены от лишения свободы на определенный срок, а 8 914 — от наказаний, не связанных с лишением свободы. Кроме того, срок наказания 1 045 осужденным к лишению свободы был сокращен на 6 месяцев. 12 человек были освобождены от уголовной ответственности (по подследственности органов юстиции).
Среди лиц, отбывающих наказание в исправительных учреждениях, 15 человек были освобождены от наказания за участие в Отечественной войне и 15 человек — за достижение 60-летнего возраста до дня вступления постановления в силу.
Из лиц, к которым применена амнистия, 1 216 совершили преступления, не представляющие большой общественной опасности, 13 054 — менее тяжкие, 849 — тяжкие преступления.
В общей сложности из лиц, к которым применена амнистия, 14 345 — мужчины (из них 18 несовершеннолетних), 774 — женщины.