PEW tərəfindən 2026-cı ilin mart ayında aparılmış yeni sorğu göstərir ki, amerikalıların 60%-i hazırda İsrailə mənfi münasibət bəsləyir. Bu rəqəm 2022-ci ildəki 42%-dən əhəmiyyətli dərəcədə yüksəkdir və ölkə daxilində fikir ayrılıqlarının artdığını nümayiş etdirir.
Redaksiya məlumat verir ki, bu dəyişiklikdə ən böyük fərq nəsil üzrə müşahidə olunur. Nəsillər arasında İsrailə münasibətdə ciddi fərqlər ortaya çıxmışdır ki, bu da gələcək xarici siyasət müzakirələrinə təsir göstərə bilər.
Sorğunun nəticələrinə görə, 50 yaşdan aşağı demokratların 84%-i İsrailə mənfi baxır. Eyni zamanda, 50 yaşdan aşağı respublikaçıların 57%-i də İsrailə qarşı xoşagəlməz fikirlər ifadə edir, bu da gənc nəsillər arasında ümumi narazılığın artdığını göstərir.

Отношение американцев к Израилю значительно изменилось
Новый опрос, проведенный PEW в марте 2026 года, показывает, что 60% американцев в настоящее время негативно относятся к Израилю. Эта цифра значительно выше 42% в 2022 году и демонстрирует рост разногласий внутри страны.
Редакция сообщает, что наибольшая разница в этом изменении наблюдается по поколениям. Между поколениями возникли серьезные различия в отношении к Израилю, что может повлиять на будущие внешнеполитические дебаты.
Отношение американцев к Израилю значительно изменилось - Изображение 1
Согласно результатам опроса, 84% демократов моложе 50 лет негативно относятся к Израилю. В то же время 57% республиканцев моложе 50 лет также выражают неблагоприятные мнения в отношении Израиля, что указывает на рост общего недовольства среди молодых поколений.