Almaniya vətəndaşlarına təcili İranı tərk etmək çağırışı
Almaniya hökuməti, İran ərazisindəki vətəndaşlarına ölkəni təcili tərk etmələri barədə çağırış edib. Bu barədə məlumat Almaniyanın Tehrandakı səfirliyinin sosial media hesabında yayımlanıb.
Redaksiya məlumat verir ki, "İrandakı Almaniya vətəndaşlarına ölkəni təcili tərk etmələri barədə çağırış" başlığı altında yayımlanan açıqlamada, İranda və regionda gərginliyin davam etdiyi bildirilib. Açıqlamada, təhlükəsizlik vəziyyətinin daha da pisləşməsi və hərbi toqquşmaların baş verməsi ehtimalının istisna olunmadığı qeyd edilib.
Bu səbəbdən, Almaniya vətəndaşlarına İranı tərk etmələri barədə çağırışın təkrarlanması zərurəti vurğulanıb. Açıqlamada, gərginliyin artması halında Xarici İşlər Nazirliyi və Tehrandakı Almaniya səfirliyinin ölkədən çıxışla bağlı "demək olar ki, heç bir dəstək göstərə bilməyəcəyi" nəzərə alınaraq, Almaniya vətəndaşlarından mövcud imkanlardan istifadə edərək ölkəni tərk etmələri istənilib.

Правительство Германии обратилось к своим гражданам, находящимся на территории Ирана, с призывом срочно покинуть страну. Эта информация была опубликована в аккаунте посольства Германии в Тегеране в социальных сетях.
Redaksiya сообщает, что в заявлении под заголовком «Призыв к гражданам Германии в Иране срочно покинуть страну» говорится о продолжающейся напряженности в Иране и регионе. В заявлении отмечается, что нельзя исключать дальнейшего ухудшения ситуации с безопасностью и возникновения военных столкновений.
По этой причине была подчеркнута необходимость повторить призыв к гражданам Германии покинуть Иран. В заявлении, учитывая, что в случае эскалации напряженности Министерство иностранных дел и посольство Германии в Тегеране «практически не смогут оказать никакой поддержки» в выезде из страны, граждан Германии просят покинуть страну, используя имеющиеся возможности.