Almaniya vətəndaşlarına təcili İranı tərk etmək çağırışı
Almaniya hökuməti, İran ərazisindəki vətəndaşlarına ölkəni təcili tərk etmələri barədə çağırış edib. Bu barədə məlumat Almaniyanın Tehrandakı səfirliyinin sosial media hesabında yayımlanıb.
Redaksiya məlumat verir ki, "İrandakı Almaniya vətəndaşlarına ölkəni təcili tərk etmələri barədə çağırış" başlığı altında yayımlanan açıqlamada, İranda və regionda gərginliyin davam etdiyi bildirilib. Açıqlamada, təhlükəsizlik vəziyyətinin daha da pisləşməsi və hərbi toqquşmaların baş verməsi ehtimalının istisna olunmadığı qeyd edilib.
Bu səbəbdən, Almaniya vətəndaşlarına İranı tərk etmələri barədə çağırışın təkrarlanması zərurəti vurğulanıb. Açıqlamada, gərginliyin artması halında Xarici İşlər Nazirliyi və Tehrandakı Almaniya səfirliyinin ölkədən çıxışla bağlı "demək olar ki, heç bir dəstək göstərə bilməyəcəyi" nəzərə alınaraq, Almaniya vətəndaşlarından mövcud imkanlardan istifadə edərək ölkəni tərk etmələri istənilib.

Redaksiya · Siyasət ·
The German government has issued an urgent call for its citizens in Iran to leave the country. This information was published on the social media account of the German Embassy in Tehran.
The Redaksiya reports that in a statement titled "Call for German citizens in Iran to urgently leave the country," it was stated that tensions continue in Iran and the region. The statement noted that the possibility of a further deterioration of the security situation and military clashes cannot be ruled out.
For this reason, the necessity of reiterating the call for German citizens to leave Iran has been emphasized. Taking into account that in case of increased tensions, the Ministry of Foreign Affairs and the German Embassy in Tehran "will be able to offer almost no support" regarding departure from the country, German citizens have been asked to leave the country using the available opportunities.