Allahşükür Paşazadə ABŞ-a gedir
Qafqaz Müsəlmanları İdarəsinin sədri Şeyxülislam Allahşükür Paşazadə oktyabrın 1-də Amerika Birləşmiş Ştatlarına səfərə yola düşür.
QMİ-dən verilən məlumata görə İsa Məsih sonuncu gün müqəddəsləri kilsəsinin icması və Stirlinq Fondunun dəvəti ilə Yuta ştatına səfər proqramına uyğun olaraq QMİ sədri A. Paşazadə ştat rəhbərliyi ilə görüşlər keçirəcək, bir sıra tədbirlərdə iştirak edəcək.
ABŞ-a səfəri çərçivəsində Şeyxülislam A. Paşazadənin Vaşinqtonda dinlər bağlı qurumlarda, habelə Senat və Konqres üzvləri ilə görüşləri nəzərdə tutulur. QMİ sədrinin Nyu-Yorkda BMT rəsmiləri, “Dinlər Sülh uğrunda” Təşkilatı və “Vicdana çağırış” Fondunun rəhbərləri və b. ilə görüşləri planlaşdırılır.

Chairman of the Caucasian Muslims Office, Sheikh-ul-Islam Allahshukur Pashazade, will depart for a visit to the United States of America on October 1.
According to information from the CMO, in accordance with the visit program to Utah state at the invitation of The Church of Jesus Christ of Latter-day Saints community and the Stirling Foundation, CMO Chairman A. Pashazade will hold meetings with state leadership and participate in a number of events.
Within the framework of his visit to the USA, Sheikh-ul-Islam A. Pashazade is scheduled to hold meetings in Washington with religious organizations, as well as members of the Senate and Congress. The CMO Chairman's meetings in New York with UN officials, leaders of the “Religions for Peace” Organization and the “Appeal of Conscience” Foundation, and others are planned.