Əmək haqqından tutulan məbləğlərin miqdarının məhdudlaşdırılması qaydalarında dəyişiklik edilib.
Bu, Prezident İlham Əliyevin təsdiqlədiyi Əmək Məcəlləsində dəyişiklik edilməsi barədə Qanunda öz əksini tapıb.
Mövcud qanunvericiliyə əsasən, hər dəfə əmək haqqı verilərkən tutulan bütün məbləğlərin ümumi miqdarı işçiyə verilməli olan əmək haqqının 20 faizindən və müvafiq qanunvericilikdə nəzərdə tutulmuş hallarda isə 50 faizindən artıq ola bilməz.
Əmək haqqından bir neçə icra sənədinə əsasən məbləğlər tutularkən bütün hallarda işçinin əmək haqqının 50 faizi saxlanmalıdır.
Bu məhdudiyyətlər islah işləri çəkərkən habelə alimentlərin tutulması, sağlamlığa vurulmuş ziyanın ödənilməsi, ailəni dolandıranın itkisi nəticəsində zərər çəkmiş şəxslərə vurulmuş ziyanın ödənilməsi və cinayət nəticəsində vurulmuş ziyanın ödənilməsi zamanı işçiyə verilən əmək haqqından məbləğlərin tutulmasına şamil edilmir. Qanuna əsasən, belə hallarda tutulmaların məbləği işçiyə verilməli olan əməkhaqqının 70 faizindən çox ola bilməz.

Установлен верхний предел удержаний из зарплаты работника, связанных с питанием
Это отражено в Законе о внесении изменений в Трудовой кодекс, утвержденном Президентом Ильхамом Алиевым.
Согласно действующему законодательству, общий размер всех удержаний при каждой выплате заработной платы не может превышать 20 процентов заработной платы, подлежащей выплате работнику, а в случаях, предусмотренных соответствующим законодательством, — 50 процентов.
При удержании сумм из заработной платы на основании нескольких исполнительных документов во всех случаях должно сохраняться 50 процентов заработной платы работника.
Эти ограничения не распространяются на удержания из заработной платы работника при отбывании исправительных работ, а также при удержании алиментов, возмещении вреда, причиненного здоровью, возмещении вреда, причиненного лицам, пострадавшим в результате потери кормильца, и возмещении вреда, причиненного в результате преступления. Согласно закону, в таких случаях размер удержаний не может превышать 70 процентов заработной платы, подлежащей выплате работнику.