Əmək haqqından tutulan məbləğlərin miqdarının məhdudlaşdırılması qaydalarında dəyişiklik edilib.
Bu, Prezident İlham Əliyevin təsdiqlədiyi Əmək Məcəlləsində dəyişiklik edilməsi barədə Qanunda öz əksini tapıb.
Mövcud qanunvericiliyə əsasən, hər dəfə əmək haqqı verilərkən tutulan bütün məbləğlərin ümumi miqdarı işçiyə verilməli olan əmək haqqının 20 faizindən və müvafiq qanunvericilikdə nəzərdə tutulmuş hallarda isə 50 faizindən artıq ola bilməz.
Əmək haqqından bir neçə icra sənədinə əsasən məbləğlər tutularkən bütün hallarda işçinin əmək haqqının 50 faizi saxlanmalıdır.
Bu məhdudiyyətlər islah işləri çəkərkən habelə alimentlərin tutulması, sağlamlığa vurulmuş ziyanın ödənilməsi, ailəni dolandıranın itkisi nəticəsində zərər çəkmiş şəxslərə vurulmuş ziyanın ödənilməsi və cinayət nəticəsində vurulmuş ziyanın ödənilməsi zamanı işçiyə verilən əmək haqqından məbləğlərin tutulmasına şamil edilmir. Qanuna əsasən, belə hallarda tutulmaların məbləği işçiyə verilməli olan əməkhaqqının 70 faizindən çox ola bilməz.

Upper Limit Set for Deductions from Employee Salaries Related to Food
According to current legislation, the total amount of all deductions made each time wages are paid cannot exceed 20 percent of the employee's wages, and in cases provided for by relevant legislation, 50 percent.
When amounts are deducted from wages based on several enforcement documents, 50 percent of the employee's wages must be retained in all cases.
These restrictions do not apply to deductions from wages paid to employees during correctional labor, as well as for the deduction of alimony, compensation for damages to health, compensation for damages to persons who have suffered from the loss of the family provider, and compensation for damages caused by a crime. According to the law, in such cases, the amount of deductions cannot exceed 70 percent of the wages to be paid to the employee.