“Alibaba” 3,2 milyard dollar cəlb edərək rekorda imza atıb
“Alibaba Group Holding” Çinin texnologiya nəhəngləri arasında vəsait toplamaq üzrə liderlik edir. Buna səbəb süni intellekt sahəsində artan rəqabət fonunda şirkətin kapitala tələbatının yüksəlməsidir.
Şirkət sıfır kuponlu konvertasiya olunan istiqrazların buraxılışı çərçivəsində 3,17 milyard dollar toplamağı planlaşdırır. Bu, ilin ən iri yatırımı olacaq. Müqavilə şərtlərinə görə, 2032-ci ildə Çin şirkətinin ödəniş müddəti başa çatan istiqrazları ABŞ-a depozitar konvertasiya olunacaq.
Çinin texnologiya nəhəngləri nağd vəsaitə can atır. Bu isə milyardlarla dollar yatırılan bulud texnologiyaları, süni intellekt və hətta qida çatdırılması sahələrinə kəskin rəqabətin göstəricisidir.
Həftənin əvvəlində başqa bir Çin texnologiya şirkəti olan “Baidu Inc.” Dim Sum istiqrazlarının yerləşdirilməsi nəticəsində 4,4 milyard yuan (618 milyon dollar) cəlb edib. Mart ayında isə 10 milyard yuanlıq istiqraz buraxılışı həyata keçirib. “Tencent Holdings Ltd.” ilk dəfə dörd ilin borc öhdəliklərinin ictimaiyyətə açıqlanmasını nəzərdən keçirir və bu ay artıq ofşor istiqrazlarının satışını planlaşdırır. “Meituan” şirkəti də Dim Sum istiqrazlarının yerləşdirilməsini araşdırır.
Şərtlərə görə, “Alibaba”nın konvertasiya olunan istiqrazlarından əldə olunan vəsait məlumat emalı mərkəzlərinin genişləndirilməsinə, texnologiyaların modernləşdirilməsinə və beynəlxalq kommersiya əməliyyatlarının genişlənməsinə yönəldiləcək.
“”Alibaba” uzunmüddətli strategiya yürüdür, ucuz kapital cəlb edir və artıma üstünlük verir. Bu sərmayələrin gəlir artımını necə sürətləndirəcəyini görmək maraqlı olacaq”, – deyə “Yan Yun Family Office” şirkətinin birinci vitse-prezidenti Ravi Vonq bildirib.
Kapitalın cəlbi qlobal süni intellekt yarışının daha da qızışdığını göstərir. “Nvidia” şirkətinin tərəfdaşı olan “TSMC” avqustda satışların əhəmiyyətli artdığını açıqlayıb. “Oracle Corp.” isə bulud biznesi üçün iddialı proqnoz təqdim edib. Keçən həftə “OpenAI”dən ümumi dəyəri 10 milyard dollardan artıq böyük sifariş alması ilə bağlı xəbərlərdən sonra “Broadcom Inc.” şirkrətinin səhmlərinin dəyəri kəskin artıb.

"Alibaba" Sets Record by Raising $3.2 Billion
"Alibaba Group Holding" leads among Chinese technology giants in fundraising. This is due to the company's increased capital demand amidst growing competition in the field of artificial intelligence.
The company plans to raise $3.17 billion through the issuance of zero-coupon convertible bonds. This will be the largest investment of the year. According to the terms of the agreement, the Chinese company's bonds maturing in 2032 will be converted into U.S. depositary shares.
China's technology giants are eager for cash. This indicates fierce competition in cloud technologies, artificial intelligence, and even food delivery sectors, where billions of dollars are being invested.
Earlier this week, another Chinese technology company, "Baidu Inc.", raised 4.4 billion yuan ($618 million) through the placement of Dim Sum bonds. In March, it issued 10 billion yuan worth of bonds. "Tencent Holdings Ltd." is considering its first public disclosure of debt obligations in four years and plans to sell offshore bonds this month. "Meituan" is also exploring the placement of Dim Sum bonds.
According to the terms, the funds raised from Alibaba's convertible bonds will be directed towards expanding data processing centers, modernizing technologies, and growing international commercial operations.
""Alibaba pursues a long-term strategy, attracts cheap capital, and prioritizes growth. It will be interesting to see how these investments accelerate revenue growth," said Ravi Wong, First Vice President of "Yan Yun Family Office".
The capital raise indicates a further heating up of the global artificial intelligence race. "TSMC", a partner of "Nvidia", announced a significant increase in sales in August. "Oracle Corp." presented an ambitious forecast for its cloud business. Last week, "Broadcom Inc." shares surged after news of receiving a large order worth over $10 billion from "OpenAI".