“Alibaba” 3,2 milyard dollar cəlb edərək rekorda imza atıb
“Alibaba Group Holding” Çinin texnologiya nəhəngləri arasında vəsait toplamaq üzrə liderlik edir. Buna səbəb süni intellekt sahəsində artan rəqabət fonunda şirkətin kapitala tələbatının yüksəlməsidir.
Şirkət sıfır kuponlu konvertasiya olunan istiqrazların buraxılışı çərçivəsində 3,17 milyard dollar toplamağı planlaşdırır. Bu, ilin ən iri yatırımı olacaq. Müqavilə şərtlərinə görə, 2032-ci ildə Çin şirkətinin ödəniş müddəti başa çatan istiqrazları ABŞ-a depozitar konvertasiya olunacaq.
Çinin texnologiya nəhəngləri nağd vəsaitə can atır. Bu isə milyardlarla dollar yatırılan bulud texnologiyaları, süni intellekt və hətta qida çatdırılması sahələrinə kəskin rəqabətin göstəricisidir.
Həftənin əvvəlində başqa bir Çin texnologiya şirkəti olan “Baidu Inc.” Dim Sum istiqrazlarının yerləşdirilməsi nəticəsində 4,4 milyard yuan (618 milyon dollar) cəlb edib. Mart ayında isə 10 milyard yuanlıq istiqraz buraxılışı həyata keçirib. “Tencent Holdings Ltd.” ilk dəfə dörd ilin borc öhdəliklərinin ictimaiyyətə açıqlanmasını nəzərdən keçirir və bu ay artıq ofşor istiqrazlarının satışını planlaşdırır. “Meituan” şirkəti də Dim Sum istiqrazlarının yerləşdirilməsini araşdırır.
Şərtlərə görə, “Alibaba”nın konvertasiya olunan istiqrazlarından əldə olunan vəsait məlumat emalı mərkəzlərinin genişləndirilməsinə, texnologiyaların modernləşdirilməsinə və beynəlxalq kommersiya əməliyyatlarının genişlənməsinə yönəldiləcək.
“”Alibaba” uzunmüddətli strategiya yürüdür, ucuz kapital cəlb edir və artıma üstünlük verir. Bu sərmayələrin gəlir artımını necə sürətləndirəcəyini görmək maraqlı olacaq”, – deyə “Yan Yun Family Office” şirkətinin birinci vitse-prezidenti Ravi Vonq bildirib.
Kapitalın cəlbi qlobal süni intellekt yarışının daha da qızışdığını göstərir. “Nvidia” şirkətinin tərəfdaşı olan “TSMC” avqustda satışların əhəmiyyətli artdığını açıqlayıb. “Oracle Corp.” isə bulud biznesi üçün iddialı proqnoz təqdim edib. Keçən həftə “OpenAI”dən ümumi dəyəri 10 milyard dollardan artıq böyük sifariş alması ilə bağlı xəbərlərdən sonra “Broadcom Inc.” şirkrətinin səhmlərinin dəyəri kəskin artıb.

«Alibaba» привлекла 3,2 миллиарда долларов, установив рекорд
«Alibaba Group Holding» лидирует среди китайских технологических гигантов по привлечению средств. Причиной тому является растущая потребность компании в капитале на фоне усиливающейся конкуренции в области искусственного интеллекта.
Компания планирует привлечь 3,17 миллиарда долларов в рамках выпуска конвертируемых облигаций с нулевым купоном. Это станет крупнейшей инвестицией года. Согласно условиям соглашения, облигации китайской компании со сроком погашения в 2032 году будут конвертированы в депозитарные расписки США.
Китайские технологические гиганты стремятся к получению наличных средств. Это является показателем острой конкуренции в таких областях, как облачные технологии, искусственный интеллект и даже доставка еды, куда вкладываются миллиарды долларов.
В начале недели другая китайская технологическая компания, «Baidu Inc.», привлекла 4,4 миллиарда юаней (618 миллионов долларов) в результате размещения облигаций Dim Sum. В марте она осуществила выпуск облигаций на 10 миллиардов юаней. «Tencent Holdings Ltd.» впервые рассматривает публичное раскрытие своих долговых обязательств за четыре года и уже планирует продажу оффшорных облигаций в этом месяце. Компания «Meituan» также изучает размещение облигаций Dim Sum.
Согласно условиям, средства, полученные от конвертируемых облигаций «Alibaba», будут направлены на расширение центров обработки данных, модернизацию технологий и развитие международных коммерческих операций.
««Alibaba» проводит долгосрочную стратегию, привлекает дешевый капитал и отдает предпочтение росту. Будет интересно посмотреть, как эти инвестиции ускорят рост доходов», – заявил первый вице-президент «Yan Yun Family Office» Рави Вонг.
Привлечение капитала свидетельствует о дальнейшем накале глобальной гонки в области искусственного интеллекта. «TSMC», партнер «Nvidia», объявила о значительном росте продаж в августе. «Oracle Corp.» представила амбициозный прогноз для своего облачного бизнеса. На прошлой неделе стоимость акций «Broadcom Inc.» резко возросла после новостей о получении крупного заказа от «OpenAI» на общую сумму более 10 миллиардов долларов.