Yəni bu ölkədə hicab məsələsini həll eləmək belə çətindir? Təhsil Nazirliyi deyir bizlik deyil, məktəb direktoru deyir ki, bu bizim daxili nizamnamə belə tələb edir. Belə olmur axı.
Bu bir məktəblə bağlı məsələ olsaydı, siz deyən olardı, amma ölkənin hər yanında hicabla bağlı problemlər çıxır, amma hökumət, nazirlik başını basdırıb, deyir mənlik deyil. O zaman hökumət niyə var?
Problem artıq ümumilli xarakter alıbsa, ölkə boyunca müşahidə olunursa, hökumət baş nazir, əlaqədar qurumlar reaksiya verməli, işə qarışmalıdır.
Buyurub desinlər ki, orta təhsildə hicab olar ya olmaz? Yoxsa bizlik deyil, hər məktəb özü qərar verir? Bəyəm bu coğrafi məsələdir ki, şimalda olar, cənubda olmaz ya dağda olar, aranda olmaz, məktəblər də ona görə qərar verir? Bu baş örtüyü əhalisinin 96 faizi formal olaraq müsəlman hesab olunan və Azərbaycan dövlətinin rəsmi olaraq təsdiq etdiyi İslam dini ilə bağlı atributddur. Azərbaycan İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının üzvüdür, yəni müsəlman ölkəsiyik. İslamla bağlı məsələyə məktəb direktoru qərar verə bilməz.
Bunu çıxın birdəfəlik elan edin, vətəndaş da çaşbaş qalmasın.
2012-ci ildə prezident İlham Əliyev TV kanala müsahibəsində açıq şəkildə dedi ki, bizdə baş örtüyü qadağası yoxdur. Amma indi belə çıxır ki, məktəb direktoru daha üst qurumdur, müstəqil şəkildə hökm verir.
Aydın məsələdir ki, bunu edən hökumətdə yuva salmış bəzi qruplarıdır. Dövlət bu vəziyyətə aydınlıq gətirməli, lap ehtiyac varsa Ali Məhkəmə bununla bağlı qərar verməlidir. Yoxsa məktəb direktoru deyib camaatın inancı ilə oynamaq lazım deyil.
Dini Qurumlarla iş Üzrə Dövlət Komitəsi, Qafqaz Müsəlmanları İdarəsi bu məsələyə aydınlıq gətirməli, mövqeyini bildirməlidir. Dini atributları qorumaq təkcə vətəndaşın üzərində deyil, ilk növbədə rəsmi dini orqanlar münasibət bildirməlidir. Bəlkə biz bilmirik, bəlkə artıq İslam bunu qadağan edir? Dini təhsili həyata keçirən, dini təbliğatla məşğul olan orqan, dini fətva məqamı zəhmət çəkib açıqlama verməlidir.

So, is it really that difficult to resolve the hijab issue in this country? The Ministry of Education says it's not their responsibility, the school principal says that their internal regulations require it. But it shouldn't be like this.
If this were an issue related to just one school, you might be right, but problems with the hijab are emerging all over the country, yet the government and the ministry bury their heads in the sand, saying it's not their business. Then why does the government exist?
If the problem has already taken on a nationwide character and is observed throughout the country, the government, the prime minister, and relevant institutions must react and intervene.
Let them come forward and say whether the hijab is allowed or not in secondary education. Or is it not their business, and each school decides for itself? Is this a geographical issue, where it's allowed in the north but not in the south, or in the mountains but not in the lowlands, and schools decide accordingly? This head covering is an attribute related to Islam, which is formally considered the religion of 96% of the population and is officially recognized by the Azerbaijani state. Azerbaijan is a member of the Organization of Islamic Cooperation, meaning we are a Muslim country. A school principal cannot make a decision on an issue related to Islam.
Just announce this once and for all, so citizens are not confused.
In 2012, President Ilham Aliyev explicitly stated in a TV interview that there is no head covering ban in our country. But now it seems that a school principal is a higher authority, making independent rulings.
It is clear that this is being done by certain groups entrenched within the government. The state must clarify this situation, and if necessary, the Supreme Court must make a decision on it. Otherwise, a school principal should not be allowed to play with people's beliefs by making such statements.
The State Committee for Work with Religious Organizations and the Caucasus Muslims Office must clarify this issue and state their position. Protecting religious attributes is not solely the responsibility of citizens; first and foremost, official religious bodies must express their stance. Perhaps we don't know, perhaps Islam already forbids this? The body that provides religious education, engages in religious propaganda, and issues religious fatwas should take the trouble to make a statement.