20 ildən çoxdur ki, Azərbaydanda tibbi turizmin inkişafı ilə məşğul olan "Alean" şirkəti paytaxt Bakıda beynəlxalq konfrans təşkil edib.
Konfransda dövlət qurumlarının nümayəndələri, diplomatlar, sahə üzrə yerli ekspertlər, sanatoriya, tibbi və rifah mərkəzlərindən nümayəndələr, o cümlədən Çexiya, Türkiyə, Macarıstan, Sloveniya kimi ölkələrdən mütəxəssislər olmaqla, ümumilikdə 250-ə yaxın nümayəndə iştirak edib.
Konfransda çıxış edən Milli Məclisin deputatı Göydəniz Qəhrəmanov sağlamlıq turizminin imkanlarının ölkəmizdə geniş olduğunu bildirib. Qeyd olunub ki, sağlamlıq turizmi təkcə tibbi xidmətlərin inkişafı deyil, həm də insanların ümumi rifahının və həyat keyfiyyətinin yüksəldilməsi baxımından mühüm əhəmiyyət daşıyır. O bildirib ki, son illərdə ölkəmizdə sağlamlıq turizminin inkişafı istiqamətində mühüm addımlar atılıb, tibbi xidmətlərin keyfiyyəti və əlçatanlığı əhəmiyyətli dərəcədə yüksəlib.
Çex Respublikasının ölkəmizdəki fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Milan Sedlaçek çıxışında tədbirin əhəmiyyətinə toxunub. Bildirib ki, Azərbaycanın tibbi turizm sahəsində potensialı böyükdür və bu sahədə xeyli nailliyətlər əldə edilib.
Daha sonra çıxış edən AZAL, Türk Hava Yolları o cümlədən ölkənin aparıcı hotel şirkətlərinin nümayəndələri diqqətə çatdırıblar ki, Azərbaycanın tibbi turizminin inkişafı ölkənin beynəlxalq aləmdə tanınmasını və rəqabət qabiliyyətini artırmağa əhəmiyyətli töhfə verəcək.
“Alean” turoperator şirkətinin biznesin inkişafı üzrə mütəxəssisi Regina Məhərrəmova jurnalistlərə müsahibəsində bildirib ki, gələn il Kəlbəcərdə açılacaq “İstisu” Müalicəvi-İstirahət Kompleksi bu sahənin inkişafına daha da təkan verəcək. "Alean" turoperator şirkəti olaraq ölkədə tibbi turizmin inkişafında maraqlıyıq və bu sahənin inkişafı üçün müxtəlif layihələr həyata keçiririk.
Konfransda panel sessiyalarda Azərbaycanda rifah turizmi modelinin formalaşdırılması, beynəlxalq təcrübələrin inteqrasiyası, bu sahədə rəqabət qabiliyyətinin artırılması, SPA və termal terapiya standartlarının, destinasiya sertifikatlaşdırılmasının, kadr hazırlığının təmin edilməsi, eləcə də ölkəmizdə tibbi turizmin gələcək inkişaf istiqamətləri, beynəlxalq akkreditasiya, səhiyyə ilə turizm sektorları arasında səmərəli əməkdaşlıq mexanizmləri, tibbi turizm sektorunda institusional potensialın gücləndirilməsi, etik tibbi təcrübələrin və dayanıqlı inkişafın təmin edilməsi üzrə yeni yanaşmalar haqqında müzakirələr aparılıb.
Tədbir müddətində iştirakçılar arasında B2B formatında görüşlər keçirilib və birgə əməkdaşlıq imkanları müzakirə olunub.

Компания "Alean", более 20 лет занимающаяся развитием медицинского туризма в Азербайджане, организовала международную конференцию в столице Баку.
В конференции приняли участие около 250 делегатов, включая представителей государственных структур, дипломатов, местных экспертов в данной области, представителей санаторных, медицинских и оздоровительных центров, а также специалистов из таких стран, как Чехия, Турция, Венгрия, Словения.
Выступая на конференции, депутат Милли Меджлиса Гёйдениз Гахраманов заявил о широких возможностях оздоровительного туризма в нашей стране. Было отмечено, что оздоровительный туризм имеет важное значение не только для развития медицинских услуг, но и для повышения общего благосостояния и качества жизни людей. Он сообщил, что в последние годы в нашей стране были предприняты важные шаги по развитию оздоровительного туризма, значительно повысились качество и доступность медицинских услуг.
Чрезвычайный и Полномочный Посол Чешской Республики в нашей стране Милан Седлачек в своем выступлении затронул важность мероприятия. Он отметил, что Азербайджан обладает большим потенциалом в области медицинского туризма, и в этой сфере достигнуты значительные успехи.
Далее выступившие представители AZAL, Turkish Airlines, а также ведущих гостиничных компаний страны отметили, что развитие медицинского туризма Азербайджана внесет значительный вклад в повышение узнаваемости и конкурентоспособности страны на международной арене.
Специалист по развитию бизнеса туроператорской компании "Alean" Регина Магеррамова в интервью журналистам сообщила, что лечебно-оздоровительный комплекс "Истису", который откроется в следующем году в Кяльбаджаре, даст дополнительный импульс развитию этой сферы. "Как туроператорская компания "Alean", мы заинтересованы в развитии медицинского туризма в стране и реализуем различные проекты для развития этой области."
На панельных сессиях конференции обсуждались вопросы формирования модели оздоровительного туризма в Азербайджане, интеграции международного опыта, повышения конкурентоспособности в этой области, обеспечения стандартов SPA и термальной терапии, сертификации дестинаций, подготовки кадров, а также будущие направления развития медицинского туризма в нашей стране, международная аккредитация, эффективные механизмы сотрудничества между секторами здравоохранения и туризма, укрепление институционального потенциала в секторе медицинского туризма, новые подходы к обеспечению этических медицинских практик и устойчивого развития.
В ходе мероприятия между участниками были проведены встречи в формате B2B и обсуждены возможности совместного сотрудничества.