Avropa Parlamentinin (AP) üzvləri tərəfindən qəbul edilən yeni qanun layihəsi, Avropa İttifaqının (Aİ) Rusiyadan təbii qaz idxalına mərhələli şəkildə son qoyulmasını nəzərdə tutur. Bu qərar, Aİ-nin enerji təhlükəsizliyini artırmaq və Rusiyaya qarşı sanksiyaları gücləndirmək məqsədi daşıyır.
Redaksiya məlumat verir ki, Strasburqda keçirilən AP-nin plenar iclasında, Aİ-nin Rusiyadan təbii qaz alışını mərhələli şəkildə dayandırmaq məqsədi daşıyan qanun layihəsi müzakirə edilib. Səsvermə nəticəsində qanun layihəsi 500 "lehinə" və 120 "əleyhinə" səslə qəbul edilib. Bu qərar, Aİ-nin enerji siyasətində mühüm dəyişikliklərə səbəb olacaq.
Qanuna əsasən, 2026-cı ildən etibarən boru kəməri və mayeləşdirilmiş təbii qaz idxalına mərhələli şəkildə qadağa qoyulacaq. Məqsəd, Aİ-nin Rusiyadan asılılığını azaltmaq və enerji təchizatını diversifikasiya etməkdir. Müharibədən əvvəl Aİ-nin Rusiyadan LNG və boru kəməri ilə təbii qaz idxalı 45% səviyyəsində idisə, son dövrlərdə bu göstərici 12%-ə qədər azalıb. Bu, Aİ-nin Rusiyadan enerji asılılığını azaltmaq istiqamətində atdığı addımların nəticəsidir.
Qanun layihəsinə əsasən, Aİ 2026-cı ilin sonuna qədər Rusiyadan LNG idxalını, 30 sentyabr 2027-ci il tarixinə qədər isə boru kəməri qazı idxalını dayandıracaq. Bu qərar, Aİ-nin enerji təchizatında köklü dəyişikliklərə səbəb olacaq və üzv dövlətlərin yeni enerji mənbələri axtarışına təkan verəcək. Qanunun qəbul edilməsi, Aİ-nin Rusiyaya qarşı sanksiyalarını gücləndirmək və Ukraynadakı müharibəyə cavab olaraq atılan mühüm addımdır.
Qanun, bu mərhələdən sonra Aİ Şurasında təsdiqləndikdən sonra Aİ-nin Rəsmi Qəzetində dərc edilərək qüvvəyə minəcək. Bu, Aİ-nin enerji siyasətində yeni bir dövrün başlanğıcı olacaq.

EU to End Gas Imports from Russia
A new bill adopted by Members of the European Parliament (EP) foresees the phased termination of the European Union's (EU) natural gas imports from Russia. This decision aims to enhance the EU's energy security and strengthen sanctions against Russia.
Redaksiya reports that at the EP's plenary session held in Strasbourg, a bill aimed at phasing out the EU's natural gas purchases from Russia was discussed. As a result of the vote, the bill was adopted with 500 votes in favor and 120 against. This decision will lead to significant changes in the EU's energy policy.
According to the law, a phased ban on pipeline and liquefied natural gas imports will be imposed starting from 2026. The goal is to reduce the EU's dependence on Russia and diversify its energy supply. Before the war, the EU's natural gas imports from Russia via LNG and pipelines stood at 45%, while in recent times this figure has decreased to 12%. This is a result of the steps taken by the EU to reduce its energy dependence on Russia.
According to the bill, the EU will halt LNG imports from Russia by the end of 2026 and pipeline gas imports by September 30, 2027. This decision will cause fundamental changes in the EU's energy supply and will encourage member states to seek new energy sources. The adoption of the law is an important step taken in response to the war in Ukraine and to strengthen the EU's sanctions against Russia.
After this phase, the law will enter into force upon its approval by the EU Council and publication in the Official Journal of the EU. This will mark the beginning of a new era in the EU's energy policy.