Avropa Parlamentinin (AP) üzvləri tərəfindən qəbul edilən yeni qanun layihəsi, Avropa İttifaqının (Aİ) Rusiyadan təbii qaz idxalına mərhələli şəkildə son qoyulmasını nəzərdə tutur. Bu qərar, Aİ-nin enerji təhlükəsizliyini artırmaq və Rusiyaya qarşı sanksiyaları gücləndirmək məqsədi daşıyır.
Redaksiya məlumat verir ki, Strasburqda keçirilən AP-nin plenar iclasında, Aİ-nin Rusiyadan təbii qaz alışını mərhələli şəkildə dayandırmaq məqsədi daşıyan qanun layihəsi müzakirə edilib. Səsvermə nəticəsində qanun layihəsi 500 "lehinə" və 120 "əleyhinə" səslə qəbul edilib. Bu qərar, Aİ-nin enerji siyasətində mühüm dəyişikliklərə səbəb olacaq.
Qanuna əsasən, 2026-cı ildən etibarən boru kəməri və mayeləşdirilmiş təbii qaz idxalına mərhələli şəkildə qadağa qoyulacaq. Məqsəd, Aİ-nin Rusiyadan asılılığını azaltmaq və enerji təchizatını diversifikasiya etməkdir. Müharibədən əvvəl Aİ-nin Rusiyadan LNG və boru kəməri ilə təbii qaz idxalı 45% səviyyəsində idisə, son dövrlərdə bu göstərici 12%-ə qədər azalıb. Bu, Aİ-nin Rusiyadan enerji asılılığını azaltmaq istiqamətində atdığı addımların nəticəsidir.
Qanun layihəsinə əsasən, Aİ 2026-cı ilin sonuna qədər Rusiyadan LNG idxalını, 30 sentyabr 2027-ci il tarixinə qədər isə boru kəməri qazı idxalını dayandıracaq. Bu qərar, Aİ-nin enerji təchizatında köklü dəyişikliklərə səbəb olacaq və üzv dövlətlərin yeni enerji mənbələri axtarışına təkan verəcək. Qanunun qəbul edilməsi, Aİ-nin Rusiyaya qarşı sanksiyalarını gücləndirmək və Ukraynadakı müharibəyə cavab olaraq atılan mühüm addımdır.
Qanun, bu mərhələdən sonra Aİ Şurasında təsdiqləndikdən sonra Aİ-nin Rəsmi Qəzetində dərc edilərək qüvvəyə minəcək. Bu, Aİ-nin enerji siyasətində yeni bir dövrün başlanğıcı olacaq.

Новый законопроект, принятый членами Европейского парламента (ЕП), предусматривает поэтапное прекращение импорта природного газа из России Европейским Союзом (ЕС). Это решение направлено на повышение энергетической безопасности ЕС и усиление санкций против России.
Redaksiya сообщает, что на пленарном заседании ЕП, состоявшемся в Страсбурге, обсуждался законопроект, направленный на поэтапное прекращение закупок природного газа из России. По результатам голосования законопроект был принят 500 голосами «за» и 120 голосами «против». Это решение приведет к значительным изменениям в энергетической политике ЕС.
Согласно закону, с 2026 года будет поэтапно введен запрет на импорт трубопроводного и сжиженного природного газа. Цель – снизить зависимость ЕС от России и диверсифицировать энергоснабжение. До войны импорт природного газа из России в ЕС по СПГ и трубопроводам составлял 45%, а в последнее время этот показатель снизился до 12%. Это результат шагов, предпринятых ЕС для снижения энергетической зависимости от России.
Согласно законопроекту, ЕС прекратит импорт СПГ из России к концу 2026 года, а импорт трубопроводного газа – к 30 сентября 2027 года. Это решение приведет к кардинальным изменениям в энергоснабжении ЕС и подтолкнет страны-члены к поиску новых источников энергии. Принятие закона является важным шагом в рамках усиления санкций ЕС против России и реакции на войну в Украине.
После этого этапа закон вступит в силу после утверждения Советом ЕС и опубликования в Официальном журнале ЕС. Это станет началом новой эры в энергетической политике ЕС.