Aİ qida sistemini daha təhlükəsiz etmək üçün yeni qaydalar hazırlayır
Avropa İttifaqı (Aİ) qida sistemini daha təhlükəsiz və davamlı etmək məqsədi daşıyan yeni qaydalar hazırlayır. Bu qaydalar iqlimə və zərərvericilərə davamlı bitkilərin yetişdirilməsinə, daha yüksək məhsuldarlığa nail olunmasına və daha az gübrə və pestisidlərdən istifadəyə imkan verəcək.
Redaksiya məlumat verir ki, bu dəyişikliklər Aİ-nin qida təhlükəsizliyini artırmaqla yanaşı, ətraf mühitə də müsbət təsir göstərəcək. Yeni qaydaların əsas məqsədi, kənd təsərrüfatında davamlılığın təmin edilməsi və iqlim dəyişikliyinin mənfi təsirlərinin azaldılmasıdır. Bu, həmçinin, fermerlərin daha az kimyəvi maddələrdən istifadə etməsinə və torpağın sağlamlığının qorunmasına kömək edəcək.
Bu təşəbbüs, Aİ-nin "Ətraf Mühit, İctimai Sağlamlıq və Qida Təhlükəsizliyi Komitəsi" tərəfindən dəstəklənir. Komitə, yeni qaydaların hazırlanmasında və tətbiq olunmasında mühüm rol oynayır. Yeni qaydalar, Aİ-nin qida sisteminin gələcəyi üçün mühüm addım hesab olunur. Bu qaydalar, Aİ-nin qida təhlükəsizliyini artırmaqla yanaşı, ətraf mühitə də müsbət təsir göstərəcək.

ЕС готовит новые правила для повышения безопасности продовольственной системы
Европейский союз (ЕС) разрабатывает новые правила, направленные на повышение безопасности и устойчивости продовольственной системы. Эти правила позволят выращивать культуры, устойчивые к климату и вредителям, добиваться более высокой урожайности и использовать меньше удобрений и пестицидов.
Redaksiya сообщает, что эти изменения повысят продовольственную безопасность ЕС, а также окажут положительное влияние на окружающую среду. Основная цель новых правил — обеспечение устойчивости сельского хозяйства и снижение негативного воздействия изменения климата. Это также поможет фермерам использовать меньше химикатов и сохранить здоровье почвы.
Эта инициатива поддерживается «Комитетом по окружающей среде, общественному здравоохранению и безопасности пищевых продуктов» ЕС. Комитет играет важную роль в разработке и внедрении новых правил. Новые правила считаются важным шагом для будущего продовольственной системы ЕС. Эти правила повысят продовольственную безопасность ЕС, а также окажут положительное влияние на окружающую среду.