Aİ-nin kənd təsərrüfatı siyasətində böyük dəyişikliklər
Kənd Təsərrüfatı və Kənd İnkişafı Komitəsi, Avropa İttifaqının (Aİ) ümumi kənd təsərrüfatı siyasətini sadələşdirmək məqsədi daşıyan təkliflə bağlı çərşənbə günü öz mövqeyini müəyyən etdi. Bu qərar, Aİ-nin kənd təsərrüfatı sektorunda daha səmərəli və uyğunlaşdırılmış bir yanaşma yaratmaq məqsədi daşıyır.
Redaksiya məlumat verir ki, Komitənin qəbul etdiyi mövqe, kənd təsərrüfatı siyasətinin idarə edilməsini asanlaşdırmaq, fermerlərə dəstəyi artırmaq və ətraf mühitə təsirin azaldılmasına yönəlmiş tədbirləri nəzərdə tutur. Təklif olunan dəyişikliklər, fermerlərə müraciətlərin sadələşdirilməsi, maliyyələşdirmə proseslərinin optimallaşdırılması və daha çevik bir tənzimləmə çərçivəsinin yaradılmasını əhatə edir.
Bu təşəbbüs, Aİ-nin kənd təsərrüfatı siyasətinin gələcəyi üçün mühüm addım hesab olunur. Komitənin qərarı, Avropa Parlamentində müzakirələr üçün əsas təşkil edəcək və qəbul ediləcəyi təqdirdə, Aİ-nin kənd təsərrüfatı sektorunda əhəmiyyətli dəyişikliklərə səbəb olacaq. Bu dəyişikliklər, fermerlərin işini asanlaşdırmaqla yanaşı, kənd təsərrüfatının davamlılığını və rəqabət qabiliyyətini də artırmağa yönəlib.

Major changes in EU agricultural policy
The Committee on Agriculture and Rural Development determined its position on Wednesday regarding a proposal aimed at simplifying the European Union's (EU) common agricultural policy. This decision aims to create a more efficient and harmonized approach in the EU's agricultural sector.
Redaksiya reports that the position adopted by the Committee envisages measures aimed at simplifying the management of agricultural policy, increasing support for farmers, and reducing environmental impact. The proposed changes include simplifying applications for farmers, optimizing financing processes, and creating a more flexible regulatory framework.
This initiative is considered an important step for the future of the EU's agricultural policy. The Committee's decision will form the basis for discussions in the European Parliament and, if adopted, will lead to significant changes in the EU's agricultural sector. These changes are aimed at facilitating farmers' work while also increasing the sustainability and competitiveness of agriculture.