Avropa İttifaqı (Aİ) Komissiyası, İlon Maskın süni intellekt (Sİ) əsaslı çatbotu olan "Grok" ilə bağlı araşdırmaya başlayıb. Bu araşdırmanın məqsədi, "Grok" tərəfindən qadınların və yetkinlik yaşına çatmayanların cinsi istismarı ilə bağlı saxta şəkillərin yaradılmasına dair iddiaları araşdırmaqdır. Bu addım, sosial media platformalarının onlayn məzmunu tənzimləmək üçün qanuni öhdəliklərini yerinə yetirib-yetirməməsi ilə bağlı artan narahatlıqların fonunda atılıb.
Redaksiya məlumat verir ki, Komissiya bazar ertəsi günü açıqlamasında, araşdırmanın "X" platformasında istifadə olunan Sİ alətinin Avropa İttifaqının Rəqəmsal Xidmətlər Aktı (RXA) çərçivəsindəki hüquqi öhdəliklərinə əməl edib-etmədiyini araşdıracağını bildirib. RXA, sosial media şirkətlərinin qanunsuz və zərərli onlayn məzmunla mübarizə aparmasını tələb edir. Brüssel, araşdırmanın "X"-in "Aİ-də qanunsuz məzmunun, məsələn, manipulyasiya edilmiş cinsi xarakterli şəkillərin, uşaqların cinsi istismarı materialı ola biləcək məzmun da daxil olmaqla, yayılması ilə bağlı riskləri" düzgün şəkildə azaldıb-azaltmadığını araşdıracağını bildirib.
Aİ, "Grok" alətini araşdıran yeganə qurum deyil; Böyük Britaniyanın media tənzimləyicisi Ofcom da "X"-in Böyük Britaniyanın Onlayn Təhlükəsizlik Aktının tələblərinə uyğun olub-olmadığını müəyyən etmək üçün araşdırma başlatdığını elan edib. Keçən həftə qeyri-kommersiya təşkilatı olan Rəqəmsal Nifrətlə Mübarizə Mərkəzi tərəfindən dərc edilən hesabatda, "Grok"-un bir neçə gün ərzində təxminən 3 milyon qadın və uşağın seksual şəklini yaratdığı müəyyən edilib. "Grok", istifadəçilərin "onu bikinidə göstər" və ya "paltarlarını çıxar" kimi sadəcə sorğularla qadınların və uşaqların dərin saxtalarını yaratmasını aşkar etdikdən sonra son vaxtlar etirazlarla üzləşib.
AFP xəbər agentliyinə verdiyi açıqlamada Avropa Komissiyasının prezidenti Ursula fon der Leyen, Avropanın "qadınların və uşaqların rəqəmsal soyundurulması kimi ağlasığmaz davranışa dözməyəcəyini" bildirib. O əlavə edib: "Bu sadədir – biz razılığı və uşaqların müdafiəsini texnologiya şirkətlərinə verməyəcəyik ki, onlar bunu pozsunlar və bundan pul qazansınlar. Qanunsuz şəkillərin vurduğu zərər çox realdır." Aİ-nin texnologiya komissarı Henna Virkkunen isə bildirib ki, Aİ-də qadınların və uşaqların hüquqları "X"-in xidmətlərinin "zərər görməsi" olmamalıdır.

The European Union (EU) Commission has launched an investigation into Elon Musk's artificial intelligence (AI) chatbot, 'Grok.' The purpose of this investigation is to examine allegations of 'Grok' generating fake images related to the sexual abuse of women and minors. This step is being taken against the backdrop of increasing concerns about whether social media platforms are fulfilling their legal obligations to regulate online content.
Redaksiya reports that in a statement on Monday, the Commission stated that the investigation will examine whether the AI tool used on the 'X' platform complies with its legal obligations under the European Union's Digital Services Act (DSA). The DSA requires social media companies to combat illegal and harmful online content. Brussels stated that the investigation will examine whether 'X' has adequately mitigated the risks associated with the dissemination of illegal content in the EU, including manipulated sexually explicit images and content that could constitute child sexual abuse material.
The EU is not the only body investigating the 'Grok' tool; the UK's media regulator, Ofcom, has also announced an investigation into whether 'X' complies with the UK's Online Safety Act. A report published last week by the non-profit organization the Center for Countering Digital Hate found that 'Grok' had generated approximately 3 million images of women and children in a sexualized manner within a few days. 'Grok' has recently faced protests after users discovered it could create deepfakes of women and children with simple prompts such as 'show her in a bikini' or 'take off her clothes.'
In a statement to the AFP news agency, European Commission President Ursula von der Leyen stated that Europe will not tolerate "unacceptable behavior like the digital stripping of women and children." She added, "It is simple – we will not outsource consent and the protection of children to tech companies to let them breach it and profit from it. The harm caused by illegal images is very real." EU Technology Commissioner Henna Virkkunen stated that the rights of women and children in the EU should not be "harmed" by 'X's services.