Avropa İttifaqı (Aİ) Komissiyası, İlon Maskın süni intellekt (Sİ) əsaslı çatbotu olan "Grok" ilə bağlı araşdırmaya başlayıb. Bu araşdırmanın məqsədi, "Grok" tərəfindən qadınların və yetkinlik yaşına çatmayanların cinsi istismarı ilə bağlı saxta şəkillərin yaradılmasına dair iddiaları araşdırmaqdır. Bu addım, sosial media platformalarının onlayn məzmunu tənzimləmək üçün qanuni öhdəliklərini yerinə yetirib-yetirməməsi ilə bağlı artan narahatlıqların fonunda atılıb.
Redaksiya məlumat verir ki, Komissiya bazar ertəsi günü açıqlamasında, araşdırmanın "X" platformasında istifadə olunan Sİ alətinin Avropa İttifaqının Rəqəmsal Xidmətlər Aktı (RXA) çərçivəsindəki hüquqi öhdəliklərinə əməl edib-etmədiyini araşdıracağını bildirib. RXA, sosial media şirkətlərinin qanunsuz və zərərli onlayn məzmunla mübarizə aparmasını tələb edir. Brüssel, araşdırmanın "X"-in "Aİ-də qanunsuz məzmunun, məsələn, manipulyasiya edilmiş cinsi xarakterli şəkillərin, uşaqların cinsi istismarı materialı ola biləcək məzmun da daxil olmaqla, yayılması ilə bağlı riskləri" düzgün şəkildə azaldıb-azaltmadığını araşdıracağını bildirib.
Aİ, "Grok" alətini araşdıran yeganə qurum deyil; Böyük Britaniyanın media tənzimləyicisi Ofcom da "X"-in Böyük Britaniyanın Onlayn Təhlükəsizlik Aktının tələblərinə uyğun olub-olmadığını müəyyən etmək üçün araşdırma başlatdığını elan edib. Keçən həftə qeyri-kommersiya təşkilatı olan Rəqəmsal Nifrətlə Mübarizə Mərkəzi tərəfindən dərc edilən hesabatda, "Grok"-un bir neçə gün ərzində təxminən 3 milyon qadın və uşağın seksual şəklini yaratdığı müəyyən edilib. "Grok", istifadəçilərin "onu bikinidə göstər" və ya "paltarlarını çıxar" kimi sadəcə sorğularla qadınların və uşaqların dərin saxtalarını yaratmasını aşkar etdikdən sonra son vaxtlar etirazlarla üzləşib.
AFP xəbər agentliyinə verdiyi açıqlamada Avropa Komissiyasının prezidenti Ursula fon der Leyen, Avropanın "qadınların və uşaqların rəqəmsal soyundurulması kimi ağlasığmaz davranışa dözməyəcəyini" bildirib. O əlavə edib: "Bu sadədir – biz razılığı və uşaqların müdafiəsini texnologiya şirkətlərinə verməyəcəyik ki, onlar bunu pozsunlar və bundan pul qazansınlar. Qanunsuz şəkillərin vurduğu zərər çox realdır." Aİ-nin texnologiya komissarı Henna Virkkunen isə bildirib ki, Aİ-də qadınların və uşaqların hüquqları "X"-in xidmətlərinin "zərər görməsi" olmamalıdır.

ЕС расследует работу Илона Маска "Grok"
Европейский союз (ЕС) начал расследование в отношении чат-бота с искусственным интеллектом (ИИ) "Grok", принадлежащего Илону Маску. Цель расследования – выяснить, действительно ли "Grok" создавал изображения, связанные с сексуальным насилием над женщинами и несовершеннолетними. Этот шаг предпринят на фоне растущей обеспокоенности по поводу того, выполняют ли социальные медиа-платформы свои юридические обязательства по регулированию онлайн-контента.
Redaksiya сообщает, что Комиссия заявила в понедельник, что расследование будет изучать, соблюдает ли инструмент ИИ, используемый на платформе "X", юридические обязательства в рамках Закона ЕС о цифровых услугах (DSA). DSA требует от компаний, работающих в сфере социальных сетей, бороться с незаконным и вредоносным онлайн-контентом. Брюссель заявил, что расследование будет изучать, должным ли образом "X" снижает риски, связанные с распространением незаконного контента в ЕС, включая манипулированные изображения сексуального характера и материалы, которые могут представлять собой детскую сексуальную эксплуатацию.
ЕС – не единственная организация, расследующая инструмент "Grok"; британский медиарегулятор Ofcom также объявил о начале расследования, чтобы определить, соответствует ли "X" требованиям британского Закона о безопасности в Интернете. В отчете, опубликованном на прошлой неделе некоммерческой организацией "Центр борьбы с цифровой ненавистью", было установлено, что "Grok" за несколько дней создал около 3 миллионов изображений сексуального характера с участием женщин и детей. "Grok" недавно столкнулся с протестами после того, как пользователи обнаружили, что он может создавать глубокие фейки женщин и детей с помощью простых запросов, таких как "покажи ее в бикини" или "сними с нее одежду".
В заявлении для агентства AFP президент Европейской комиссии Урсула фон дер Ляйен заявила, что Европа "не потерпит такого неприемлемого поведения, как цифровая экспликация женщин и детей". Она добавила: "Это просто – мы не будем передавать согласие и защиту детей технологическим компаниям, чтобы они нарушали их и зарабатывали на этом. Вред от незаконных изображений очень реален". Комиссар ЕС по вопросам технологий Хенна Вирккунен заявила, что права женщин и детей в ЕС не должны "страдать" от услуг "X".