Aİ-dən İsrailə sərt reaksiya
Avropa İttifaqı (Aİ) Komissiyasının sözçüsü Anuar El Anuni, İsrailin Qətərin paytaxtı Dohada yerləşən Həmas danışıqlar heyətinə qarşı hücumunun beynəlxalq hüququ və Qətərin ərazi bütövlüyünü pozduğunu bildirib. Bu açıqlama, bölgədəki gərginliyin artdığı bir zamanda, AB-nin İsrail-Fələstin münaqişəsinə dair mövqeyini bir daha nümayiş etdirdi.
Redaksiya məlumat verir ki, El Anuni, Aİ-nin bu hücumu qətiyyətlə pislədiyini və tərəfləri gərginliyi azaltmağa çağırıldığını vurğulayıb. O, həmçinin, Qətərin suverenliyinin və beynəlxalq hüququn qorunmasının vacibliyini qeyd edib. Bu hadisə, İsrail və Həmas arasında davam edən gərginliyin daha da artmasına səbəb ola bilər.
Aİ-nin bu açıqlaması, İsrailin hərəkətlərinə qarşı beynəlxalq təzyiqlərin artdığı bir dövrdə baş verir. Bir çox ölkə və təşkilat, İsraili Fələstin ərazilərindəki fəaliyyətlərinə görə tənqid edir və beynəlxalq hüquqa riayət etməyə çağırır. Bu hadisə, bölgədəki sülh prosesinə mənfi təsir göstərə bilər.

Жесткая реакция ЕС на Израиль
Представитель Комиссии Европейского союза (ЕС) Ануар Эль Ануни заявил, что атака Израиля на делегацию ХАМАС, расположенную в столице Катара Дохе, нарушает международное право и территориальную целостность Катара. Это заявление еще раз продемонстрировало позицию ЕС по израильско-палестинскому конфликту во время роста напряженности в регионе.
Редакция сообщает, что Эль Ануни подчеркнул, что ЕС решительно осуждает эту атаку и призывает стороны к деэскалации. Он также отметил важность защиты суверенитета Катара и международного права. Этот инцидент может привести к дальнейшему росту напряженности между Израилем и ХАМАС.
Это заявление ЕС прозвучало в период усиления международного давления на действия Израиля. Многие страны и организации критикуют Израиль за его деятельность на палестинских территориях и призывают соблюдать международное право. Этот инцидент может негативно сказаться на мирном процессе в регионе.