Ukraynaya ayrılan kreditin istifadəsi ilə bağlı Avropa İttifaqı daxilində fikir ayrılıqları yaranıb. Bu məsələ, xüsusilə də silah tədarükü ilə əlaqədar olaraq, müxtəlif ölkələr arasında mübahisələrə səbəb olub.
Redaksiya məlumat verir ki, kreditin istifadəsi planı, vəsaitin üçdə ikisinin Ukrayna Silahlı Qüvvələri üçün silah alınmasına yönəldilməsini nəzərdə tutur. Bu plan, ilk növbədə, Avropa və Ukrayna müdafiə sənayesinin prioritetliyini nəzərdə tutur. Lakin jurnalistlərin tanış olduğu sənədlərə əsasən, Ukrayna hərbi rəsmiləri bu il üçün 24 milyard avro dəyərində hərbi texnikaya ehtiyac olduğunu qiymətləndiriblər ki, bunu da Avropa ölkələri təmin edə bilmir.
Planın şərtlərinə görə, Ukrayna rəsmiləri satın alma planlarını Aİ ölkələrinə təqdim edəcəklər və bu planlar bir sıra meyarlara uyğun olaraq nəzərdən keçiriləcək. İlk olaraq, blokun üzv ölkələri Ukraynanın yerli müdafiə sənayesinin sifarişləri yerinə yetirə biləcəyini müəyyən edəcək, daha sonra isə öz istehsalçılarının imkanlarını araşdıracaqlar. Böyük Britaniya bu sistemdə üçüncü, ABŞ isə dördüncü və sonuncu səviyyədə yer alacaq. Bir diplomatik mənbə jurnalistlərə bildirib ki, məqsəd həm sistemin kifayət qədər açıq olmasını təmin etmək, həm də ukraynalılar üçün bu səviyyəyə çatmağın inzibati yükünün çox ağır olmamasını təmin etməkdir.
Jurnalistlər, Avropa rəsmilərinin bu boşluğu doldurmaq üçün Ukraynaya Böyük Britaniyanın Storm Shadow qanadlı raketlərini almağı təklif etdiyini öyrəniblər. Onlar, Böyük Britaniyanın Ukraynanın müdafiə ehtiyaclarını ödəməsi halında, ABŞ-dan daha üstün vəziyyətdə olmasını təmin edə biləcək dörd səviyyəli bir sistem təklif ediblər. Mənbə əlavə edib ki, Fransa təsirinin qarşısını almaq cəhdlərini Baltikyanı ölkələr, Skandinaviya ölkələri, eləcə də Polşa, Rumıniya, Çexiya və Niderland dəstəkləyir. Almaniya da daxil olmaqla daha səkkiz ölkə, Böyük Britaniyaya daha əlverişli yanaşmanı dəstəkləyib, lakin rəsmi olaraq koalisiyaya qoşulmayıb.
Diplomatik mənbənin sözlərinə görə, Fransa bu təkliflə razı deyil. Hazırda Paris, əsasən ABŞ-dan, strateji muxtariyyəti təmin etmək səylərinin mərkəzindədir. Bu, ABŞ prezidenti Donald Trampla Qrenlandiyanı ələ keçirmək təhdidlərinə görə yaranan münasibətlərin pozulması ilə əlaqədardır. Mənbə vurğulayıb ki, Fransa, Ukraynaya ayrılan vəsaitlərin Kiyevin müdafiə ehtiyaclarını ödəmək əvəzinə, Aİ-nin daxili müdafiə sənayesini inkişaf etdirmək üçün istifadə olunmasını istəyir. Bu yanaşma, Ukraynanın Rusiyadan müdafiə qabiliyyətini məhdudlaşdıracağı barədə daxili şikayətlərə səbəb olub.
Bundan əlavə, prezident Vladimir Zelenski daha əvvəl bildirmişdi ki, Ukrayna Patriot zenit-raket kompleksləri üçün əlavə raket-interseptor partiyaları alacaq. Onun sözlərinə görə, müvafiq razılaşma ABŞ prezidenti Donald Trampla görüş zamanı əldə edilib. On bir Avropa İttifaqı ölkəsindən ibarət bir koalisiya, Ukraynanın 90 milyard avro dəyərindəki kreditini Böyük Britaniya silahlarını almaq üçün istifadə etməsinə icazə vermək üçün bəzi məhdudiyyətləri yumşaltmağı təklif edib. Bununla belə, Fransa bu pulun Aİ daxilində xərclənməsini istəyir. Nəşrdə qeyd olunur ki, koalisiya, Ukrayna üçün silahların üçüncü səviyyə Ukraynaya ayrılan kreditin istifadəsi ilə bağlı Avropa İttifaqı daxilində fikir ayrılıqları yaranıb. Bu məsələ, xüsusilə də silah tədarükü ilə əlaqədar olaraq, müxtəlif ölkələr arasında mübahisələrə səbəb olub.

В Европейском союзе возникли разногласия относительно использования кредита, выделенного Украине. Этот вопрос, особенно в части поставок вооружений, вызвал споры между различными странами.
Redaksiya сообщает, что план использования кредита предусматривает направление двух третей средств на закупку оружия для Вооруженных сил Украины. Этот план в первую очередь учитывает приоритетность европейской и украинской оборонной промышленности. Однако, согласно документам, с которыми ознакомились журналисты, украинские военные чиновники оценили потребность в военной технике на этот год в 24 миллиарда евро, что европейские страны не в состоянии обеспечить.
Согласно условиям плана, украинские чиновники представят планы закупок странам ЕС, и эти планы будут рассмотрены в соответствии с рядом критериев. В первую очередь, страны-члены блока определят, сможет ли местная оборонная промышленность Украины выполнить заказы, а затем изучат возможности своих производителей. Великобритания займет третье место в этой системе, а США — четвертое и последнее. Дипломатический источник сообщил журналистам, что цель состоит в том, чтобы система была достаточно прозрачной, а административная нагрузка для украинцев по достижению этого уровня не была слишком тяжелой.
Журналисты узнали, что европейские чиновники предложили Украине закупить крылатые ракеты Storm Shadow для восполнения этого пробела. Они предложили четырехступенчатую систему, которая позволила бы Великобритании занять более выгодное положение, чем США, в случае удовлетворения оборонных потребностей Украины. Источник добавил, что попытки противодействовать французскому влиянию поддерживают страны Балтии, Скандинавии, а также Польша, Румыния, Чехия и Нидерланды. Еще восемь стран, включая Германию, поддержали более благоприятный для Великобритании подход, но официально не присоединились к коалиции.
По словам дипломатического источника, Франция не согласна с этим предложением. В настоящее время Париж сосредоточен на усилиях по обеспечению стратегической автономии, в основном от США. Это связано с испорченными отношениями с президентом США Дональдом Трампом из-за угроз захватить Гренландию. Источник подчеркнул, что Франция хочет, чтобы средства, выделенные Украине, использовались для развития оборонной промышленности ЕС, а не для удовлетворения оборонных потребностей Киева. Такой подход вызвал внутренние жалобы на то, что это ограничит обороноспособность Украины против России.
Кроме того, президент Владимир Зеленский ранее заявил, что Украина получит дополнительные партии ракет-перехватчиков для зенитно-ракетных комплексов Patriot. По его словам, соответствующая договоренность была достигнута во время встречи с президентом США Дональдом Трампом. Коалиция из одиннадцати стран Европейского союза предложила смягчить некоторые ограничения, чтобы разрешить Украине использовать свой кредит в размере 90 миллиардов евро для закупки британского оружия. Однако Франция хочет, чтобы эти деньги были потрачены внутри ЕС. Издание отмечает, что коалиция предложила, чтобы оружие для Украины было третьим уровнем. Возникли разногласия в Европейском союзе по поводу использования кредита, выделенного Украине. Этот вопрос, особенно в части поставок вооружений, вызвал споры между различными странами.