Aİ-də Ukraynalı qaçqınların sayı açıqlandı: Rəqəmlər artır
Avropa İttifaqı ölkələrində müvəqqəti müdafiə statusu alan Ukraynalı qaçqınların sayı ilə bağlı yeni statistik məlumatlar açıqlanıb. Bu məlumatlar, Avropa İttifaqının miqrasiya siyasətinin vəziyyətini və qaçqın böhranına dair davam edən səyləri əks etdirir.
Redaksiya məlumat verir ki, 2025-ci ilin payızının sonunda Avropa İttifaqında müvəqqəti müdafiə statusu alan 4.33 milyon Ukraynalı qaçqın yaşayırdı. Bu barədə Avropa Statistika İdarəsi Eurostat-ın məlumatları sübut edir. Bu rəqəm, müharibənin təsiri altında qalan insanların Avropa ölkələrində sığınacaq axtarması ilə bağlı böyük bir miqrasiya dalğasını göstərir.
Məlumata görə, ən çox qaçqın qəbul edən ölkələr Almaniya, Polşa və Çexiya Respublikası olub. Almaniya təxminən 1.2 milyon Ukraynalını, Polşa isə təxminən bir milyon qaçqını qəbul edib. Çexiya Respublikasında isə 392 mindən çox Ukraynalı qəbul edilib. Bu ölkələr, qaçqınların yerləşdirilməsi və onlara müvəqqəti yaşayış imkanı yaradılması sahəsində böyük səylər göstəriblər. Noyabr ayının sonunda Almaniyada 11,040 nəfər, Polşada 3,745 nəfər və İspaniyada 2,810 nəfər artım qeydə alınıb. Fransa (870 nəfər) və Litvada (575 nəfər) isə Ukraynalı qaçqınların sayında azalma müşahidə olunub. Ümumilikdə, 2025-ci ilin oktyabr ayının sonu ilə müqayisədə, müvəqqəti müdafiə altında olan Ukrayna vətəndaşlarının ümumi sayı noyabr ayında 30,615 nəfər artıb.
Avropa İttifaqı, 2022-ci ilin mart ayında Müvəqqəti Müdafiə Direktivini aktivləşdirib. Bu fövqəladə mexanizm, qaçqınların fövqəladə axını halında tətbiq oluna bilər. Bu sayədə, onlar təcili olaraq və bürokratik gecikmələr olmadan müdafiə statusu ala bilirlər. Müvəqqəti müdafiə, qaçqınlara ictimai səhiyyə sığortası, təhsil və əmək bazarına çıxış imkanı verir. Başlanğıcda bu mexanizm bir il müddətinə qüvvədə idi, daha sonra bir neçə dəfə uzadıldı və hazırda 4 mart 2027-ci il tarixinə qədər uzadılıb. Bu uzadılma, Avropa İttifaqının Ukraynadakı müharibənin davam etməsi səbəbindən qaçqınlara dəstək verməyə davam etmək niyyətini göstərir.

Number of Ukrainian Refugees in the EU Announced: Figures are Rising
New statistical information has been released regarding the number of Ukrainian refugees who have received temporary protection status in European Union countries. This information reflects the state of the European Union's migration policy and ongoing efforts to address the refugee crisis.
Redaksiya reports that by the end of autumn 2025, 4.33 million Ukrainian refugees had been granted temporary protection status in the European Union. Data from the European statistical office, Eurostat, confirms this figure. This number indicates a large wave of migration as people displaced by the war seek refuge in European countries.
According to the information, the countries that have accepted the most refugees are Germany, Poland, and the Czech Republic. Germany has accepted approximately 1.2 million Ukrainians, and Poland has accepted about one million refugees. Over 392,000 Ukrainians have been accepted in the Czech Republic. These countries have made significant efforts in accommodating refugees and providing them with temporary living arrangements. By the end of November, an increase of 11,040 people was recorded in Germany, 3,745 in Poland, and 2,810 in Spain. A decrease in the number of Ukrainian refugees was observed in France (870 people) and Lithuania (575 people). Overall, compared to the end of October 2025, the total number of Ukrainian citizens under temporary protection increased by 30,615 in November.
The European Union activated the Temporary Protection Directive in March 2022. This emergency mechanism can be applied in the event of an extraordinary influx of refugees. This allows them to receive protection status quickly and without bureaucratic delays. Temporary protection provides refugees with access to public health insurance, education, and the labor market. Initially, this mechanism was valid for one year, and it has since been extended several times, currently until March 4, 2027. This extension demonstrates the European Union's intention to continue supporting refugees due to the ongoing war in Ukraine.