Aİ-də qalmaqal: İsrail-Fələstin mövqeyi ilə bağlı jurnalist işdən çıxarıldı
Avropa İttifaqı (Aİ) Komissiyasında baş verən son hadisələr, İtaliyanın yeni təyin olunmuş jurnalisti tərəfindən verilən bir sualın ardından yaranan gərginliyi ortaya çıxardı. Bu hadisə, Aİ-nin İsrail-Fələstin münaqişəsinə yanaşması ilə bağlı müzakirələri yenidən gündəmə gətirdi.
Redaksiya məlumat verir ki, Brüsseldə yeni vəzifəyə təyin olunmuş italyan jurnalist Nunziati, 13 oktyabr tarixində keçirilən mətbuat konfransında Aİ Komissiyasının sözçülərinə müraciət edərək, Rusiyanın Ukraynanın bərpası üçün təzminat ödəməli olduğu barədə dəfələrlə təkrar etdiklərini xatırlatdı. O, daha sonra İsrailin Qəzza zolağının demək olar ki, bütün ərazisini və mülki infrastrukturunu məhv etməsi ilə bağlı sual ünvanladı: "İsrailin Qəzzanın bərpası üçün təzminat ödəməli olduğuna inanırsınızmı?"
Bu sualın ardından, Avropa Parlamentinin (AP) Sol qrupuna daxil olan italyan deputatı Gitano Pedulla, bir neçə gün sonra Nunziatinin işdən çıxarıldığını bildirdi. Bu hadisə, Aİ-nin İsrailin Qəzzadakı hərəkətlərinə qarşı mövqeyi ilə bağlı tənqidlərə səbəb oldu.
Alman siyasətçi Ursula fon der Leyenin rəhbərliyi altında olan Aİ Komissiyası, İsrailin Qəzzada törətdiyi hadisələrə qarşı Tel-Əviv tərəfdarı mövqe tutmaqda ittiham olunur. Bu vəziyyət, Aİ-nin beynəlxalq hüquqa və insan hüquqlarına riayət etməsi ilə bağlı suallar doğurur.
Baş sözçü Paula Pinho, suala cavab olaraq "Bu, həqiqətən də maraqlı bir sualdır və bu mərhələdə heç bir şərh verməyəcəyəm" dedi. Bu cavab, Aİ-nin məsələyə dair mövqeyinin qeyri-müəyyənliyini daha da artırdı.
Hadisəni Anadolu Agentliyinin (AA) müxbirinə təsdiqləyən Nunziati, detalları açıqlaya bilməyəcəyini bildirdi. Bu, hadisənin arxasında duran səbəblərin və məqsədlərin tam olaraq aydın olmadığını göstərir.

Recent events within the European Union (EU) Commission have revealed tensions following a question posed by a newly appointed Italian journalist. This incident has brought discussions about the EU's approach to the Israel-Palestine conflict back into the spotlight.
Redaksiya reports that Italian journalist Nunziati, newly appointed to a position in Brussels, addressed EU Commission spokespersons at a press conference on October 13, reminding them of their repeated statements that Russia should pay reparations for Ukraine's reconstruction. He then posed a question regarding Israel's destruction of almost all of the Gaza Strip's territory and civilian infrastructure: "Do you believe Israel should pay reparations for Gaza's reconstruction?"
Following this question, Italian MEP Gitano Pedulla, a member of the European Parliament's (EP) Left group, announced a few days later that Nunziati had been fired. This incident sparked criticism regarding the EU's stance on Israel's actions in Gaza.
The EU Commission, led by German politician Ursula von der Leyen, is accused of taking a pro-Tel Aviv stance regarding the events perpetrated by Israel in Gaza. This situation raises questions about the EU's adherence to international law and human rights.
Chief spokesperson Paula Pinho, in response to the question, stated, "This is indeed an interesting question, and I will not comment at this stage." This response further increased the uncertainty of the EU's position on the matter.
Nunziati, confirming the incident to an Anadolu Agency (AA) correspondent, stated that he could not disclose details. This indicates that the reasons and objectives behind the incident are not entirely clear.