Aİ-də qalmaqal: İsrail-Fələstin mövqeyi ilə bağlı jurnalist işdən çıxarıldı
Avropa İttifaqı (Aİ) Komissiyasında baş verən son hadisələr, İtaliyanın yeni təyin olunmuş jurnalisti tərəfindən verilən bir sualın ardından yaranan gərginliyi ortaya çıxardı. Bu hadisə, Aİ-nin İsrail-Fələstin münaqişəsinə yanaşması ilə bağlı müzakirələri yenidən gündəmə gətirdi.
Redaksiya məlumat verir ki, Brüsseldə yeni vəzifəyə təyin olunmuş italyan jurnalist Nunziati, 13 oktyabr tarixində keçirilən mətbuat konfransında Aİ Komissiyasının sözçülərinə müraciət edərək, Rusiyanın Ukraynanın bərpası üçün təzminat ödəməli olduğu barədə dəfələrlə təkrar etdiklərini xatırlatdı. O, daha sonra İsrailin Qəzza zolağının demək olar ki, bütün ərazisini və mülki infrastrukturunu məhv etməsi ilə bağlı sual ünvanladı: "İsrailin Qəzzanın bərpası üçün təzminat ödəməli olduğuna inanırsınızmı?"
Bu sualın ardından, Avropa Parlamentinin (AP) Sol qrupuna daxil olan italyan deputatı Gitano Pedulla, bir neçə gün sonra Nunziatinin işdən çıxarıldığını bildirdi. Bu hadisə, Aİ-nin İsrailin Qəzzadakı hərəkətlərinə qarşı mövqeyi ilə bağlı tənqidlərə səbəb oldu.
Alman siyasətçi Ursula fon der Leyenin rəhbərliyi altında olan Aİ Komissiyası, İsrailin Qəzzada törətdiyi hadisələrə qarşı Tel-Əviv tərəfdarı mövqe tutmaqda ittiham olunur. Bu vəziyyət, Aİ-nin beynəlxalq hüquqa və insan hüquqlarına riayət etməsi ilə bağlı suallar doğurur.
Baş sözçü Paula Pinho, suala cavab olaraq "Bu, həqiqətən də maraqlı bir sualdır və bu mərhələdə heç bir şərh verməyəcəyəm" dedi. Bu cavab, Aİ-nin məsələyə dair mövqeyinin qeyri-müəyyənliyini daha da artırdı.
Hadisəni Anadolu Agentliyinin (AA) müxbirinə təsdiqləyən Nunziati, detalları açıqlaya bilməyəcəyini bildirdi. Bu, hadisənin arxasında duran səbəblərin və məqsədlərin tam olaraq aydın olmadığını göstərir.

Недавние события в Комиссии Европейского Союза (ЕС) выявили напряженность, возникшую после вопроса, заданного недавно назначенным итальянским журналистом. Этот инцидент вновь поднял дискуссии о подходе ЕС к израильско-палестинскому конфликту.
Редакция сообщает, что итальянский журналист Нунциати, недавно назначенный на должность в Брюсселе, на пресс-конференции 13 октября обратился к представителям Комиссии ЕС, напомнив, что они неоднократно заявляли о необходимости выплаты Россией репараций за восстановление Украины. Затем он задал вопрос относительно разрушения Израилем почти всей территории и гражданской инфраструктуры сектора Газа: "Считаете ли вы, что Израиль должен выплатить репарации за восстановление Газы?"
После этого вопроса итальянский депутат Гаэтано Педулла, входящий в Левую группу Европейского парламента (ЕП), сообщил несколько дней спустя, что Нунциати был уволен. Этот инцидент вызвал критику в отношении позиции ЕС по действиям Израиля в Газе.
Комиссия ЕС под руководством немецкого политика Урсулы фон дер Ляйен обвиняется в занятии произраильской позиции в отношении событий, произошедших в Газе. Эта ситуация вызывает вопросы о соблюдении ЕС международного права и прав человека.
Главный представитель Паула Пиньо в ответ на вопрос сказала: "Это действительно интересный вопрос, и на данном этапе я не буду давать никаких комментариев". Этот ответ еще больше усилил неопределенность позиции ЕС по данному вопросу.
Нунциати, подтвердивший инцидент корреспонденту Анатолийского агентства (АА), заявил, что не может раскрыть детали. Это указывает на то, что причины и цели, стоящие за инцидентом, не совсем ясны.