“Aİ Azərbaycanla əlaqələri inkişaf etdirmək üçün bütün imkanlardan yararlanmağa çalışır” – AÇIQLAMA
Son dövrlər Avropa İttifaqı Azərbaycanla münasibətlərin daha da inkişafı istiqamətində səylər göstərir. Avropa Siyasi Birliyinin Kopenhagendə keçirilən 7-ci zirvə toplantısında da bunu aydın şəkildə görmək mümkün idi. Azərbaycan Avropa Siyasi Birliyinin 7-ci zirvə toplantısında da yüksək səviyyədə təmsil olundu.
Bu fikirləri Redaksiya-ya millət vəkili Könül Nurullayeva deyib.
Onun sözlərinə görə, ölkə başçısı İlham Əliyev Danimarka və Avropa İttifaqı rəhbərliyinin xüsusi dəvətilə bu toplantıya qatılmışdı.Tirana sammitində olduğu kimi Kopenhagendə də Avropa İttifaqı Şurasının Prezidenti Antonio Koşta və Avropa Komissiyasının Prezidenti Ursula Fon der Lyayen ilə görüş oldu. Danışıqların detallarından bu qənaətə gəlmək olar ki, Aİ Azərbaycanla münasibətlərin müsbət dinamika ilə inkişafında maraqlıdır.
Görüşdə Antonio Koşta və Ursula Fon der Lyayenin dövlətimizin başçısını Ermənistanla Azərbaycan arasında sülh gündəliyi ilə əlaqədar Vaşinqtonda əldə edilmiş nailiyyətlər münasibətilə təbrik etməsi Aİ-nin bölgədə dayanıqlı sülhün təmin olunmasında maraqlı olduğunu göstərir. Aİ rəsmiləri Vaşinqton razılaşmalarının regionda davamlı sülhün təmin olunmasına xidmət edəcəyinə ümid edir.
Rəsmi Bakı hər zaman tərəfdaşlarla səmimi və qarşılıqlı maraqların təmin olunmasını əhatə edən əlaqələrin qurulmasının tərəfdarıdır. Lakin Aİ-nin müxtəlif dövrlərdə qərəzli davranışları Azərbaycanın haqlı narazılığına səbəb olurdu. Bununla belə, Avropa Komissiyasının yüksəkrütbəli nümayəndələri hər zaman Azərbaycanı enerji sahəsində etibarlı tərəfdaş və Pan-Avropa qaz təchizatçısı adlandırır. Bu gün Azərbaycanın təbii qazı 10 Avropa ölkəsinə çatır. Eyni zamanda Azərbaycan Avropa İttifaqının 9 üzvü ilə strateji tərəfdaşlıq haqqında sənəd imzalayıb.
Təsadüfi deyil ki, Azərbaycan və Avropa Komissiyası energetika sahəsində strateji tərəfdaşlıqla bağlı memoranduma imza atdıqdan sonra Avropaya qaz təchizatı təxminən 60 faiz artdı. Təbii qaza qənaət etmək imkanı verən yaşıl enerji gündəliyi sayəsində Azərbaycan enerji təhlükəsizliyi baxımından tərəfdaşları üçün daha mühüm rol oynayacaq. Paralel olaraq Orta Dəhlizin strateji əhəmiyyətinin artması Aİ üçün Azərbaycanın da vacibliyini artırır.
Məlum olduğu kimi, bu günlərdə Avropa İttifaqının Genişlənmə üzrə komissarı Marta Kosun da ölkəmizə səfəri rellaşdı. Səfər zamanı xanım Kos Avropa İttifaqı ilə Azərbaycan arasında enerji sahəsində uğurlu əməkdaşlığın qurulduğunu deyərək, həmçinin nəqliyyat sahəsində əməkdaşlığın daha da inkişaf etdirilməsi üçün böyük perspektivlərin olduğunu vurğulamışdı.
Kopenhagen zirvəsində E.Makronun cənab Prezidentlə görüşü artıq Parisin də Bakı ilə münasibətlərə Aİ prizmasından baxdığını təsdiqlədi.
Yəni, Avropa İttifaqı Azərbaycanla əlaqələrin inkişaf etdirilməsi və yeni səviyyəyə qaldırılması üçün bütün imkanlardan yararlanmağa çalışır.

В последнее время Европейский Союз прилагает усилия для дальнейшего развития отношений с Азербайджаном. Это было ясно видно и на 7-м саммите Европейского политического сообщества в Копенгагене. Азербайджан был представлен на высоком уровне и на 7-м саммите Европейского политического сообщества.
Эти мысли высказала редакции депутат Кенуль Нуруллаева.
По ее словам, глава государства Ильхам Алиев принял участие в этой встрече по особому приглашению руководства Дании и Европейского Союза. Как и на саммите в Тиране, в Копенгагене состоялась встреча с председателем Европейского совета Антониу Коштой и председателем Европейской комиссии Урсулой фон дер Ляйен. Из деталей переговоров можно сделать вывод, что ЕС заинтересован в развитии отношений с Азербайджаном с положительной динамикой.
Поздравление Антониу Коштой и Урсулой фон дер Ляйен главы нашего государства с достижениями, достигнутыми в Вашингтоне в связи с мирной повесткой дня между Арменией и Азербайджаном, свидетельствует о заинтересованности ЕС в обеспечении устойчивого мира в регионе. Официальные лица ЕС надеются, что Вашингтонские соглашения послужат обеспечению прочного мира в регионе.
Официальный Баку всегда выступает за установление искренних отношений с партнерами, охватывающих обеспечение взаимных интересов. Однако предвзятое поведение ЕС в различные периоды вызывало справедливое недовольство Азербайджана. Тем не менее, высокопоставленные представители Европейской комиссии всегда называют Азербайджан надежным партнером в энергетической сфере и панъевропейским поставщиком газа. Сегодня природный газ Азербайджана поступает в 10 европейских стран. В то же время Азербайджан подписал документ о стратегическом партнерстве с 9 членами Европейского Союза.
Не случайно, что после подписания Азербайджаном и Европейской комиссией меморандума о стратегическом партнерстве в энергетической сфере поставки газа в Европу увеличились примерно на 60 процентов. Благодаря повестке дня по зеленой энергии, которая позволяет экономить природный газ, Азербайджан будет играть более важную роль для своих партнеров с точки зрения энергетической безопасности. Параллельно возрастание стратегического значения Среднего коридора увеличивает важность Азербайджана и для ЕС.
Как известно, на днях состоялся визит в нашу страну комиссара Европейского Союза по вопросам расширения Марты Кос. Во время визита госпожа Кос заявила об успешном сотрудничестве между Европейским Союзом и Азербайджаном в энергетической сфере, а также подчеркнула наличие больших перспектив для дальнейшего развития сотрудничества в транспортной сфере.
Встреча Э. Макрона с господином Президентом на Копенгагенском саммите уже подтвердила, что Париж также рассматривает отношения с Баку через призму ЕС.
То есть, Европейский Союз стремится использовать все возможности для развития и выведения отношений с Азербайджаном на новый уровень.