Agentlik nümayəndələri Ankarada SGK ilə təcrübə mübadiləsi aparıb
İcbari Tibbi Sığorta üzrə Dövlət Agentliyinin (Agentlik) nümayəndə heyəti Agentlik ilə Türkiyə Respublikası Sosial Müdafiə Qurumu (SGK) ilə imzalanan Anlaşma Memorandumu və Birgə Fəaliyyət Planına əsasən təcrübə mübadiləsi məqsədilə Ankara şəhərində səfərdə olub.
Səfər çərçivəsində nümayəndə heyəti SGK-nın mütəxəssisləri ilə bir sıra görüşlər keçirib. SGK-nın Strateji inkişaf departamentinin rəhbəri Yakup Koç nümayəndə heyətini salamlayaraq onları qurumda görməkdən məmnunluğunu ifadə edib. Yakup Koç, həmçinin iki ölkə arasında icbari tibbi sığorta sahəsində həyata keçirilən əməkdaşlığın əhəmiyyətini vurğulayıb və öz təcrübələrini paylaşmağa hazır olduğunu bildirib.
Agentliyin Tibbi planlama departamentinin Monitorinq şöbəsinin müdiri Bəyalı Məmmədov səmimi qəbul və qonaqpərvərliyə görə təşəkkürünü bildirib. O, ölkəmizdə icbari tibbi sığorta sisteminin tətbiqi ilə tibbi xidmətlərə əlçatanlığın artdığını qeyd edərək, sistemin təkmilləşdirilməsində Türkiyə təcrübəsinin önəmini vurğulayıb.
İki gün davam edən görüşlərdə tərəflər tibbi xidmətlərin maya dəyərinin hesablanması, tibbi xidmətlərin təminata alınması, tibb təchizatçıları ilə müqavilələrin bağlanması, xidmətlərin dəyərinin ödənilməsi, xidmət prosesinin monitorinqi, ictimaiyyətlə əlaqələrin təşkili, insan resurslarının idarə olunması, beynəlxalq əməkdaşlıq sahələrində təqdimatlar edərək qarşılıqlı fikir mübadiləsi aparıblar.
Təqdimatlar zamanı SGK-nın ən mühüm İT layihələrindən biri olan MEDULA sistemi barədə ətraflı məlumat təqdim olunub. Tibb təchizatçıları tərəfindən məlumat bazasına daxil edilən dərman vasitələri və tibbi xidmət nümunələri nümayiş etdirilib. Sistem üzərindən qeydiyyat, fakturalaşdırma və proseslərin izlənilməsi qaydası izah olunub, iştirakçıların sualları cavablandırılıb.
Təcrübə mübadiləsi iki ölkə arasında icbari tibbi sığorta sahəsində mövcud əməkdaşlığın inkişafına töhfə verib.

Представители Агентства обменялись опытом с SGK в Анкаре
Делегация Государственного агентства по обязательному медицинскому страхованию (Агентство) посетила город Анкару с целью обмена опытом в соответствии с Меморандумом о взаимопонимании и Планом совместных действий, подписанными между Агентством и Управлением социального обеспечения Турецкой Республики (SGK).
В рамках визита делегация провела ряд встреч со специалистами SGK. Руководитель департамента стратегического развития SGK Якуп Коч поприветствовал делегацию и выразил удовлетворение их визитом в учреждение. Якуп Коч также подчеркнул важность сотрудничества, осуществляемого между двумя странами в области обязательного медицинского страхования, и заявил о своей готовности поделиться опытом.
Начальник отдела мониторинга Департамента медицинского планирования Агентства Беялы Мамедов выразил благодарность за теплый прием и гостеприимство. Он отметил, что с внедрением системы обязательного медицинского страхования в нашей стране увеличилась доступность медицинских услуг, и подчеркнул важность турецкого опыта в совершенствовании системы.
На встречах, продолжавшихся два дня, стороны провели взаимный обмен мнениями, представив презентации по таким областям, как расчет себестоимости медицинских услуг, обеспечение медицинских услуг, заключение договоров с поставщиками медицинских услуг, оплата стоимости услуг, мониторинг процесса оказания услуг, организация связей с общественностью, управление человеческими ресурсами и международное сотрудничество.
Во время презентаций была представлена подробная информация о системе MEDULA, одном из важнейших ИТ-проектов SGK. Были продемонстрированы образцы лекарственных средств и медицинских услуг, внесенные поставщиками медицинских услуг в базу данных. Были объяснены правила регистрации, выставления счетов и отслеживания процессов через систему, а также даны ответы на вопросы участников.
Обмен опытом способствовал развитию существующего сотрудничества между двумя странами в области обязательного медицинского страхования.