Agentlik nümayəndələri Ankarada SGK ilə təcrübə mübadiləsi aparıb
İcbari Tibbi Sığorta üzrə Dövlət Agentliyinin (Agentlik) nümayəndə heyəti Agentlik ilə Türkiyə Respublikası Sosial Müdafiə Qurumu (SGK) ilə imzalanan Anlaşma Memorandumu və Birgə Fəaliyyət Planına əsasən təcrübə mübadiləsi məqsədilə Ankara şəhərində səfərdə olub.
Səfər çərçivəsində nümayəndə heyəti SGK-nın mütəxəssisləri ilə bir sıra görüşlər keçirib. SGK-nın Strateji inkişaf departamentinin rəhbəri Yakup Koç nümayəndə heyətini salamlayaraq onları qurumda görməkdən məmnunluğunu ifadə edib. Yakup Koç, həmçinin iki ölkə arasında icbari tibbi sığorta sahəsində həyata keçirilən əməkdaşlığın əhəmiyyətini vurğulayıb və öz təcrübələrini paylaşmağa hazır olduğunu bildirib.
Agentliyin Tibbi planlama departamentinin Monitorinq şöbəsinin müdiri Bəyalı Məmmədov səmimi qəbul və qonaqpərvərliyə görə təşəkkürünü bildirib. O, ölkəmizdə icbari tibbi sığorta sisteminin tətbiqi ilə tibbi xidmətlərə əlçatanlığın artdığını qeyd edərək, sistemin təkmilləşdirilməsində Türkiyə təcrübəsinin önəmini vurğulayıb.
İki gün davam edən görüşlərdə tərəflər tibbi xidmətlərin maya dəyərinin hesablanması, tibbi xidmətlərin təminata alınması, tibb təchizatçıları ilə müqavilələrin bağlanması, xidmətlərin dəyərinin ödənilməsi, xidmət prosesinin monitorinqi, ictimaiyyətlə əlaqələrin təşkili, insan resurslarının idarə olunması, beynəlxalq əməkdaşlıq sahələrində təqdimatlar edərək qarşılıqlı fikir mübadiləsi aparıblar.
Təqdimatlar zamanı SGK-nın ən mühüm İT layihələrindən biri olan MEDULA sistemi barədə ətraflı məlumat təqdim olunub. Tibb təchizatçıları tərəfindən məlumat bazasına daxil edilən dərman vasitələri və tibbi xidmət nümunələri nümayiş etdirilib. Sistem üzərindən qeydiyyat, fakturalaşdırma və proseslərin izlənilməsi qaydası izah olunub, iştirakçıların sualları cavablandırılıb.
Təcrübə mübadiləsi iki ölkə arasında icbari tibbi sığorta sahəsində mövcud əməkdaşlığın inkişafına töhfə verib.

A delegation from the State Agency for Compulsory Health Insurance (Agency) visited Ankara for an experience exchange with the Social Security Institution (SGK) of the Republic of Turkey, based on the signed Memorandum of Understanding and Joint Action Plan between the Agency and SGK.
Within the framework of the visit, the delegation held a series of meetings with SGK specialists. Yakup Koç, Head of SGK's Strategic Development Department, greeted the delegation, expressing his pleasure at seeing them at the institution. Yakup Koç also emphasized the importance of cooperation between the two countries in the field of compulsory health insurance and stated his readiness to share their experiences.
Beyali Mammadov, Head of the Monitoring Department of the Agency's Medical Planning Department, expressed his gratitude for the warm welcome and hospitality. He noted that the implementation of the compulsory health insurance system in Azerbaijan has increased access to medical services, emphasizing the importance of Turkey's experience in improving the system.
During the two-day meetings, the parties exchanged views through presentations on areas such as calculating the cost of medical services, ensuring the provision of medical services, concluding contracts with medical providers, paying for services, monitoring the service process, organizing public relations, human resource management, and international cooperation.
During the presentations, detailed information was provided about the MEDULA system, one of SGK's most important IT projects. Examples of medicines and medical services entered into the database by medical providers were demonstrated. The procedure for registration, invoicing, and tracking processes through the system was explained, and participants' questions were answered.
The experience exchange contributed to the development of existing cooperation between the two countries in the field of compulsory health insurance.