Ümumdünya Ticarət Təşkilatının baş direktoru qlobal iqtisadi perspektivlərlə bağlı açıqlamasında Afrikanın yaxın onilliklərdə dünya iqtisadiyyatında həlledici mövqeyə yüksələcəyini bildirib. Onun sözlərinə görə, demoqrafik və sosial-iqtisadi göstəricilər qitənin gələcək bazarların mərkəzinə çevriləcəyini açıq şəkildə göstərir.
Redaksiya xəbər verir ki, baş direktorun proqnozuna əsasən, 2050-ci ilə qədər Afrikanın əhalisi 2,5 milyard nəfərə çatacaq və bu əhalinin təxminən 800 milyonunu orta təbəqə təşkil edəcək. Bu göstəricilər istehlak bazarlarının genişlənməsi və daxili tələbin sürətlə artması baxımından mühüm əhəmiyyət daşıyır.
Açıqlamada vurğulanıb ki, gələcəkdə dünya üzrə hər 4 işçidən biri afrikalı olacaq. Bu tendensiya Afrikanın təkcə istehlak bazarı deyil, eyni zamanda qlobal əmək bazarının əsas hərəkətverici qüvvələrindən birinə çevriləcəyini göstərir.
ÜTT rəhbəri qeyd edib ki, bu reallıqlar Afrika ölkələri üçün həm məsuliyyət, həm də böyük imkanlar yaradır. Onun fikrincə, düzgün iqtisadi siyasət, təhsil və infrastruktur yatırımları sayəsində Afrika gələcəkdə qlobal ticarət və investisiya axınlarının əsas istiqamətlərindən biri olacaq.

Africa Will Become a Key Force in Global Markets in the Future
In a statement on global economic prospects, the Director-General of the World Trade Organization stated that Africa will rise to a decisive position in the world economy in the coming decades. According to him, demographic and socio-economic indicators clearly show that the continent will become the center of future markets.
The editorial reports that according to the Director-General's forecast, Africa's population will reach 2.5 billion by 2050, with approximately 800 million of this population belonging to the middle class. These indicators are of great importance in terms of the expansion of consumer markets and the rapid increase in domestic demand.
The statement emphasized that in the future, one out of every 4 workers globally will be African. This trend indicates that Africa will become not only a consumer market but also one of the main driving forces of the global labor market.
The WTO head noted that these realities create both responsibility and great opportunities for African countries. In his opinion, with the right economic policies, education, and infrastructure investments, Africa will become one of the main directions of global trade and investment flows in the future.