Ümumdünya Ticarət Təşkilatının baş direktoru qlobal iqtisadi perspektivlərlə bağlı açıqlamasında Afrikanın yaxın onilliklərdə dünya iqtisadiyyatında həlledici mövqeyə yüksələcəyini bildirib. Onun sözlərinə görə, demoqrafik və sosial-iqtisadi göstəricilər qitənin gələcək bazarların mərkəzinə çevriləcəyini açıq şəkildə göstərir.
Redaksiya xəbər verir ki, baş direktorun proqnozuna əsasən, 2050-ci ilə qədər Afrikanın əhalisi 2,5 milyard nəfərə çatacaq və bu əhalinin təxminən 800 milyonunu orta təbəqə təşkil edəcək. Bu göstəricilər istehlak bazarlarının genişlənməsi və daxili tələbin sürətlə artması baxımından mühüm əhəmiyyət daşıyır.
Açıqlamada vurğulanıb ki, gələcəkdə dünya üzrə hər 4 işçidən biri afrikalı olacaq. Bu tendensiya Afrikanın təkcə istehlak bazarı deyil, eyni zamanda qlobal əmək bazarının əsas hərəkətverici qüvvələrindən birinə çevriləcəyini göstərir.
ÜTT rəhbəri qeyd edib ki, bu reallıqlar Afrika ölkələri üçün həm məsuliyyət, həm də böyük imkanlar yaradır. Onun fikrincə, düzgün iqtisadi siyasət, təhsil və infrastruktur yatırımları sayəsində Afrika gələcəkdə qlobal ticarət və investisiya axınlarının əsas istiqamətlərindən biri olacaq.

Генеральный директор Всемирной торговой организации (ВТО) в своем заявлении о глобальных экономических перспективах заявил, что Африка в ближайшие десятилетия займет решающее положение в мировой экономике. По его словам, демографические и социально-экономические показатели ясно указывают на то, что континент станет центром будущих рынков.
Редакция сообщает, что согласно прогнозу генерального директора, к 2050 году население Африки достигнет 2,5 миллиарда человек, из которых около 800 миллионов составят представители среднего класса. Эти показатели имеют важное значение с точки зрения расширения потребительских рынков и быстрого роста внутреннего спроса.
В заявлении подчеркивается, что в будущем каждый четвертый работник в мире будет африканцем. Эта тенденция показывает, что Африка станет не только потребительским рынком, но и одной из основных движущих сил глобального рынка труда.
Глава ВТО отметил, что эти реалии создают как ответственность, так и большие возможности для африканских стран. По его мнению, благодаря правильной экономической политике, инвестициям в образование и инфраструктуру, Африка в будущем станет одним из основных направлений глобальных торговых и инвестиционных потоков.