Adnan Əhmədzadə ilə bağlı yeni məlumat!
Xəbər verdiyimiz kimi, SOCAR-ın İnvestisiya departamentinin sabiq rəhbər müavini Adnan Əhmədzadə Bakıda həbs edilib. Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətində (DTX) aparılan ibtidai istintaqın ilkin mərhələsində A.Əhmədzadə iqtisadi təhlükəsizliyə qarşı təxribat və xüsusilə külli miqdarda mənimsəmə əməllərində ittiham olunur.
“Qafqazinfo”nun əldə etdiyi məlumata görə, bu əməllər Azərbaycan Respublikası Cinayət Məcəlləsində “xüsusilə ağır cinayətlər” kateqoriyasına daxildir. Təkcə “xüsusilə külli miqdarda mənimsəmə” ittihamı 10 ildən 14 ilədək azadlıqdan məhrumetmə cəzası nəzərdə tutur. Vəzifə səlahiyyətlərindən sui-istifadə və iqtisadi təhlükəsizliyə qarşı təxribat isə bu cəzanı daha da sərtləşdirə bilər. Həmçinin istintaqın gedişində əlavə epizodların da ortaya çıxa biləcəyi istisna edilmir.
Məsələ dövlətin qanunla qorunan mənafelərinə toxunduğundan bu kimi hallara qarşı sərt mövqe nümayiş etdirilir. Əvvəl də qeyd olunduğu kimi bu həbslə yanaşı, hökumət Bakının beynəlxalq mövqeyini zəiflədə biləcək korrupsiya və fərdi sui-istifadə hallarına qarşı mübarizəni gücləndirmək niyyətindədir.
Hadisə həm də Azərbaycanın enerji sektorunda aparılan təmizlənmə və şəffaflıq kampaniyasının bir hissəsi kimi təqdim olunur.
Görünür ki, Adnan Əhmədzadə hazırda DTX-nin təcridxanasında sorğu-sual edilir. İstintaq orqanı onun maliyyə əməliyyatları, əməkdaşlıq etdiyi şəxslər və hadisənin başvermə mexanizmi barədə verəcəyi məlumatları diqqətlə təhlil edəcək.
Azərbaycanla yanaşı xaricdə də geniş biznesə sahiblənmiş Əhmədzadənin ifadələri və təqdim edəcəyi sübutlar cinayətin bütün detalları ilə üzə çıxarılmasına və işin hərtərəfli araşdırılmasına mühüm təsir göstərəcək.
Məsələnin ictimai əhəmiyyətini nəzərə alaraq istintaqın gedişatını diqqətdə saxlayırıq.
Xatırladaq ki, bu hadisənin kökündə iyul ayında Azərbaycandan ixrac olunan xam neftin bir neçə partiyasında zərərli maddə olan xloridin aşkar olunmasının dayandığı ehtimal edilir. Zərərli maddə aşkarlandıqdan sonra BTC kəməri ilə Qazaxıstan neftinin nəqlini də dayandırmışdı. Nəql ötən həftə bərpa olunub.
Hadisədən bir neçə həftə sonra Rumıniya mətbuatı ölkənin hüquq-mühafizə orqanlarındakı mənbələrə istinadən Azərbaycan neftinə zərərli maddənin Rusiya tərəfindən məqsədyönlü şəkildə qatıldığına dair məlumat yaydı. Rusiya tərəfi bu məlumatla bağlı hər hansı açıqlama verməyib.
Dünya mətbuatının yazdığına görə, məqsəd həm Azərbaycana böyük maddi zərər vurmaq, həm də onun tərəfdaş ölkələrlə münasibətlərinə xələl gətirmək olub.

Как мы сообщали, бывший заместитель руководителя департамента инвестиций SOCAR Аднан Ахмедзаде был арестован в Баку. На начальном этапе предварительного следствия, проводимого в Службе государственной безопасности (СГБ), А. Ахмедзаде обвиняется в диверсии против экономической безопасности и, в частности, в хищении в особо крупном размере.
По информации, полученной «Qafqazinfo», эти деяния относятся к категории «особо тяжких преступлений» в Уголовном кодексе Азербайджанской Республики. Только обвинение в «хищении в особо крупном размере» предусматривает наказание в виде лишения свободы на срок от 10 до 14 лет. Злоупотребление должностными полномочиями и диверсия против экономической безопасности могут еще более ужесточить это наказание. Также не исключается появление дополнительных эпизодов в ходе следствия.
Поскольку вопрос затрагивает охраняемые законом интересы государства, к подобным случаям демонстрируется жесткая позиция. Как отмечалось ранее, наряду с этим арестом правительство намерено усилить борьбу с коррупцией и случаями личных злоупотреблений, которые могут ослабить международные позиции Баку.
Происшествие также представлено как часть кампании по очищению и повышению прозрачности, проводимой в энергетическом секторе Азербайджана.
Похоже, что Аднан Ахмедзаде в настоящее время допрашивается в изоляторе СГБ. Следственный орган тщательно проанализирует информацию, которую он предоставит о своих финансовых операциях, лицах, с которыми он сотрудничал, и механизме произошедшего.
Показания Ахмедзаде, владеющего обширным бизнесом как в Азербайджане, так и за рубежом, а также представленные им доказательства окажут значительное влияние на раскрытие всех деталей преступления и всестороннее расследование дела.
Учитывая общественную значимость вопроса, мы внимательно следим за ходом расследования.
Напомним, что в основе этого инцидента, предположительно, лежит обнаружение в июле хлорида – вредного вещества – в нескольких партиях сырой нефти, экспортируемой из Азербайджана. После обнаружения вредного вещества была также приостановлена транспортировка казахстанской нефти по трубопроводу BTC. Транспортировка была возобновлена на прошлой неделе.
Через несколько недель после инцидента румынские СМИ со ссылкой на источники в правоохранительных органах страны распространили информацию о том, что вредное вещество было целенаправленно добавлено в азербайджанскую нефть российской стороной. Российская сторона не дала никаких комментариев по этому поводу.
По данным мировой прессы, целью было как нанесение Азербайджану крупного материального ущерба, так и подрыв его отношений со странами-партнерами.