Bakı şəhəri Səbail Rayon Məhkəməsində məhkəmə baxışı zamanı Adnan Əhmədzadə barədə 4 aylıq həbs qətimkan tədbiri seçilib.
“Qafqazinfo”nun əldə etdiyi məlumata görə, Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətində aparılan cinayət işi üzrə Adnan Əhmədzadə iqtisadi təhlükəsizliyə qarşı təxribat və xüsusilə külli miqdarda mənimsəmə əməllərində ittiham olunur.
Qeyd edək ki, Adnan Əhmədzadə uzun illər SOCAR-ın rəhbər vəzifələrində çalışıb, həm ölkə daxilində, həm də xaricdə böyük biznes şəbəkəsi ilə tanınıb. O, SOCAR-ın İnvestisiya departamentinin sabiq rəhbər müavinidir. Onun həbsi Azərbaycan enerji sektorunda rezonans doğurub.
Əhmədzadənin həbsi ölkə qanunlarını kobud şəkildə pozaraq “Azeri Light” markalı nefti digər xam neft məhsulları ilə qarışdırmaqda ittiham olunması ilə əlaqələndirilir. Bu əməl Azərbaycanın neft sənayesinin etibarlılığına və bazar şəffaflığına ciddi zərbə kimi qiymətləndirilir.
Bu həbslə yanaşı, hökumət Bakının beynəlxalq mövqeyini zəiflədə biləcək korrupsiya və fərdi sui-istifadə hallarına qarşı mübarizəni gücləndirmək niyyətindədir. Hadisə həm də Azərbaycanın enerji sektorunda aparılan təmizlənmə və şəffaflıq kampaniyasının bir hissəsi kimi təqdim olunur.
Xatırladaq ki, iyul ayında məlum olub ki, Azərbaycandan ixrac olunan xam neftin bir neçə partiyasında zərərli maddə olan xloridin aşkarlanıb.
Rumıniya və İtaliyaya çatan neft partiyalarında aşkarlanan zərərli maddəyə görə bir müddət Ceyhan limanından neft ixracının dayandırıldığı iddia olunsa da, Bakı-Tiflis-Ceyhan neft kəmərinin operatoru olan BP-Azərbaycan şirkəti xəbəri təkzib etdi. Şirkətin açıqlamasından aydın oldu ki, zərərli maddə Ceyhan limanındakı bir neçə saxlama çənində aşkarlanıb. Həmin çənlərdəki neft yenidən təmizləndi, eyni zamanda digər çənlərin vasitəsilə ixrac davam etdirildi.
Hadisədən bir neçə həftə sonra Rumıniya mətbuatı ölkənin hüquq-mühafizə orqanlarındakı mənbələrə istinadən Azərbaycan neftinə zərərli maddənin Rusiya tərəfindən məqsədyönlü şəkildə qatıldığına dair məlumat yaydı. Rusiya tərəfi bu məlumatla bağlı hər hansı açıqlama verməyib.
Dünya mətbuatının yazdığına görə, məqsəd həm Azərbaycana böyük maddi zərər vurmaq, həm də onun tərəfdaş ölkələrlə münasibətlərinə xələl gətirmək olub.
Onu da bildirək ki, zərərli maddə aşkarlandıqdan sonra BTC kəməri ilə Qazaxıstan neftinin nəqlini də dayandırmışdı. Nəql ötən həftə bərpa olunub.
A. Əhmədzadənin həbsi ilə bağlı irəli sürülən iddialar həbsin məhz bu hadisə ilə əlaqədar olması ehtimalını yaradır.

During a court hearing at the Sabail District Court of Baku city, a 4-month pre-trial detention measure was chosen for Adnan Ahmadzada.
According to information obtained by “Qafqazinfo”, Adnan Ahmadzada is accused of sabotage against economic security and, in particular, large-scale embezzlement in the criminal case conducted by the State Security Service.
It should be noted that Adnan Ahmadzada worked in senior positions at SOCAR for many years and was known for his extensive business network both domestically and abroad. He is the former Deputy Head of SOCAR's Investment Department. His arrest has caused a stir in Azerbaijan's energy sector.
Ahmadzada's arrest is linked to accusations of grossly violating national laws by mixing 'Azeri Light' crude oil with other crude oil products. This act is considered a serious blow to the reliability and market transparency of Azerbaijan's oil industry.
Alongside this arrest, the government intends to strengthen the fight against corruption and individual abuses that could weaken Baku's international standing. The incident is also presented as part of a cleanup and transparency campaign in Azerbaijan's energy sector.
It should be recalled that in July, it was revealed that chloride, a harmful substance, was detected in several batches of crude oil exported from Azerbaijan.
Although it was claimed that oil exports from Ceyhan port were temporarily suspended due to the harmful substance found in oil batches reaching Romania and Italy, BP-Azerbaijan, the operator of the Baku-Tbilisi-Ceyhan oil pipeline, denied the news. From the company's statement, it became clear that the harmful substance was detected in several storage tanks at Ceyhan port. The oil in those tanks was re-purified, and at the same time, exports continued through other tanks.
A few weeks after the incident, the Romanian press, citing sources in the country's law enforcement agencies, reported that the harmful substance was deliberately added to Azerbaijani oil by Russia. The Russian side has not made any statement regarding this information.
According to the world press, the aim was both to inflict significant financial damage on Azerbaijan and to harm its relations with partner countries.
It should also be noted that after the harmful substance was detected, the BTC pipeline had also suspended the transportation of Kazakh oil. Transportation was restored last week.
The allegations made regarding A. Ahmadzada's arrest create the possibility that the arrest is directly related to this incident.