ABŞ-nin yeni Milli Təhlükəsizlik Strategiyasının Venesuela hadisələri ilə praktik mərhələyə keçdiyi iddia olunur. Sənəddə Qərb yarımkürəsində ABŞ-nin üstünlüyünün bərpası və Monroe Doktrinasının yenidən tətbiqi açıq şəkildə vurğulanır.
Redaksiya xəbər verir ki, strategiyanın yenilənmiş forması “Donroe Doktrinası” adlandırılaraq, Venesuelanı Latın Amerikasında daha geniş təsir planının ilk addımı kimi təqdim edir. Jurnalistin fikrincə, bu yanaşma regional miqyasda ABŞ hegemonluğunun gücləndirilməsini hədəfləyir.
Məqalədə bildirilir ki, plan ABŞ korporasiyalarına strateji təbii sərvətlər üzərində nəzarət verilməsini, regional istehsal zəncirlərinin yenidən qurulmasını və Çinin iqtisadi təsirinin azaldılmasını nəzərdə tutur. Xüsusilə kritik minerallar və nadir torpaq elementləri gələcək hərbi sənaye ehtiyacları baxımından önəmli hesab olunur.
Bundan əlavə, Latın Amerikasında əsas infrastruktur obyektlərinə nəzarətin gücləndirilməsi, regional seçkilərə müdaxilə iddiaları və bəzi ölkələrə qarşı açıq təzyiq ritorikasının mövcudluğu qeyd edilir. ABŞ prezidenti Donald Tramp administrasiyasının bu strategiyanı regional siyasətin əsas xətti kimi müəyyənləşdirdiyi vurğulanır.

США рассматривают Венесуэлу как стратегический плацдарм в Латинской Америке
Утверждается, что новая Стратегия национальной безопасности США перешла к практической фазе, связанной с событиями в Венесуэле. Документ открыто подчеркивает восстановление превосходства США в Западном полушарии и повторное применение Доктрины Монро.
Редакция сообщает, что обновленная форма стратегии, названная «Доктриной Монро», представляет Венесуэлу как первый шаг в более широком плане влияния США в Латинской Америке. По мнению журналиста, такой подход нацелен на усиление гегемонии США в региональном масштабе.
В статье сообщается, что план предусматривает предоставление американским корпорациям контроля над стратегическими природными ресурсами, перестройку региональных производственных цепочек и сокращение экономического влияния Китая. Особо отмечается важность критически важных минералов и редкоземельных элементов с точки зрения будущих военно-промышленных потребностей.
Кроме того, отмечается усиление контроля над основными инфраструктурными объектами в Латинской Америке, предполагаемое вмешательство в региональные выборы и наличие риторики открытого давления на некоторые страны. Подчеркивается, что администрация президента США Дональда Трампа определила эту стратегию как основное направление региональной политики.