ABŞ Venesuela neftinin Kubaya satışına icazə verdi
ABŞ-nin Kuba üzərində tətbiq etdiyi neft blokadasından sonra yanacaq qıtlığı ilə üzləşən ölkəyə ABŞ hökumətinin Venesuela neftinin yenidən satışına icazə verəcəyini bildirməsi ilə müəyyən qədər rahatlıq gələ bilər. Bu, iki ölkə arasında gərginliyin pik həddə çatdığı bir vaxta təsadüf edir.
Redaksiya məlumat verir ki, Çərşənbə günü ABŞ Maliyyə Nazirliyi Venesuela neftinin Kubada "kommersiya və humanitar məqsədlər" üçün yenidən satışına icazə verəcəyini bildirib. Bu, kiçik ada ölkəsinin son onilliklərin ən ağır yanacaq böhranlarından biri ilə üzləşdiyi bir vaxta təsadüf edir. ABŞ-nin bu addımı, Karib dənizi ölkələrinin liderlərinin Kubadakı acınacaqlı vəziyyətlə bağlı həyəcan təbili çalmasından sonra atılıb. Yamaykanın baş naziri Endryu Holness, ABŞ dövlət katibi və Kubalı-Amerikalı Marko Rubio-nun iştirak etdiyi Karib Birliyi (CARICOM) ölkələrinin regional görüşündə Vaşinqtonu təzyiqləri azaltmağa çağırıb.
ABŞ-nin Kubaya neft tədarükünü bloklamasının səbəbi, ABŞ prezidenti Donald Tramp administrasiyasının Kubada rejim dəyişikliyinə nail olmaq istəməsidir. Yanvar ayında Venesuela prezidenti Nikolas Maduronun ABŞ qüvvələri tərəfindən oğurlanaraq Nyu-York məhkəməsində narkotik və silah ittihamları ilə üzləşməsi, Donald Tramp administrasiyasının Karakasın neftinə nəzarəti ələ almasına və Havanaya ixracatı dayandırmasına səbəb olub. ABŞ, Kubaya neft satan ölkələrə yeni ticarət tarifləri tətbiq edərək, Kubanın "siyasətləri, təcrübələri və hərəkətləri" səbəbindən ölkəyə qarşı blokada elan edib. Bu addım, Kubanın iqtisadiyyatını zəiflədib, ölkəni idxaldan asılı vəziyyətə salıb və inflyasiya qida və enerji qıtlığına səbəb olub. Donald Trampın son neft embarqosu ilə ABŞ, vəziyyətə ciddi bir enerji böhranı əlavə edib. Xəstəxanalar, müəssisələr və ev təsərrüfatlarına təsir edən 20 saata qədər davam edən genişmiqyaslı elektrik kəsilmələri Kubada qeydə alınıb.
ABŞ-nin bu addımına Kuba rəsmiləri tərəfindən kəskin reaksiya verilib. Kuba prezidenti Migel Dias-Kanel ABŞ-ı ölkəyə kollektiv cəza tətbiq etməkdə ittiham edib. Eyni zamanda, ABŞ-ni ölkənin sularına daxil olan silahlı şəxslərlə əlaqədə olmaqda ittiham edib. Birləşmiş Millətlər Təşkilatının ekspertlər qrupu, ABŞ-nin direktivini qanunsuz adlandırıb və Havananın terrorizmi maliyyələşdirdiyi iddiasının "etibarsız" olduğunu bildirib. Digər ölkələr də yardım etməyə çalışır. Meksika, fevralın ortalarından bu həftəyə qədər Havanaya iki dəfə humanitar yardım göndərib, Rusiya isə Kubaya yanacaq göndərmək imkanını nəzərdən keçirir. Kanada, çərşənbə günü 8 milyon Kanada dolları dəyərində ərzaq yardımı vəd edib.
Vaşinqton, çərşənbə günü Kubalılarla "həmrəylik" məqsədilə şirkətlərə Venesuela neftini yenidən satmaq üçün xüsusi lisenziyalar verəcəyini bildirib. Lakin, "Kuba hərbi, kəşfiyyat xidmətləri və ya digər hökumət qurumları ilə əlaqəli şəxslər və ya qurumlar" neft satış lisenziyaları ala bilməyəcək. Yeni qərarın Havanaya əvvəllər olduğu kimi, subsidiyalı qiymətlə Venesuela nefti almağa icazə verib-verməyəcəyi dəqiq deyil. Ekspertlər bildirir ki, əgər bu baş verməsə, Kuba üçün vəziyyət əhəmiyyətli dərəcədə yaxşılaşmaya bilər.

После нефтяной блокады, введенной США против Кубы, страна, столкнувшаяся с дефицитом топлива, может почувствовать некоторое облегчение после того, как правительство США заявило о разрешении на возобновление продажи венесуэльской нефти. Это происходит в момент пика напряженности между двумя странами.
Redaksiya сообщает, что в среду Министерство финансов США заявило, что разрешит возобновление продажи венесуэльской нефти на Кубе в «коммерческих и гуманитарных целях». Это происходит в то время, когда небольшая островная страна сталкивается с одним из самых тяжелых топливных кризисов за последние десятилетия. Этот шаг США был предпринят после того, как лидеры стран Карибского бассейна забили тревогу по поводу плачевной ситуации на Кубе. Премьер-министр Ямайки Эндрю Холнесс на региональной встрече стран Карибского сообщества (CARICOM) с участием государственного секретаря США и кубино-американского сенатора Марко Рубио призвал Вашингтон ослабить давление.
Причина блокировки поставок нефти на Кубу со стороны США заключается в стремлении администрации президента США Дональда Трампа добиться смены режима на Кубе. В январе арест президента Венесуэлы Николаса Мадуро силами США и предъявление ему обвинений в наркотиках и оружии в суде Нью-Йорка привели к тому, что администрация Дональда Трампа взяла под контроль нефть Каракаса и прекратила ее экспорт в Гавану. США ввели новые торговые тарифы для стран, продающих нефть Кубе, объявив блокаду страны из-за «политики, практики и действий» Кубы. Этот шаг ослабил экономику Кубы, сделал страну зависимой от импорта, а инфляция привела к дефициту продовольствия и энергии. Последнее нефтяное эмбарго Дональда Трампа добавило к ситуации серьезный энергетический кризис. На Кубе зафиксированы масштабные отключения электроэнергии, длящиеся до 20 часов, которые затронули больницы, предприятия и домохозяйства.
Кубинские официальные лица резко отреагировали на этот шаг США. Президент Кубы Мигель Диас-Канель обвинил США в применении коллективного наказания к стране. Одновременно он обвинил США в связях с вооруженными лицами, проникающими в воды страны. Группа экспертов Организации Объединенных Наций назвала директиву США незаконной и заявила, что утверждение о финансировании Гаваной терроризма «необоснованно». Другие страны также пытаются помочь. Мексика дважды отправляла гуманитарную помощь в Гавану с середины февраля по эту неделю, а Россия рассматривает возможность отправки топлива на Кубу. Канада в среду пообещала продовольственную помощь на сумму 8 миллионов канадских долларов.
Вашингтон в среду заявил, что предоставит компаниям специальные лицензии на возобновление продажи венесуэльской нефти в знак «солидарности» с кубинцами. Однако «лица или организации, связанные с кубинскими военными, разведывательными службами или другими правительственными учреждениями» не смогут получить лицензии на продажу нефти. Неясно, позволит ли новое решение Гаване покупать венесуэльскую нефть по субсидируемым ценам, как раньше. Эксперты отмечают, что если этого не произойдет, ситуация для Кубы может существенно не улучшиться.