ABŞ Venesuela neft gəlirlərinə nəzarəti gücləndirir
ABŞ prezidenti Donald Tramp Venesuelaya aid neft satışlarından formalaşan gəlirlərin ABŞ məhkəmələri və kreditorları tərəfindən müsadirə edilməsinin qarşısını alan sərəncam imzalayıb. Qərar ABŞ Xəzinədarlığındakı hesablarda saxlanılan təxminən 2,5 milyard dollar vəsaiti əhatə edir və milli fövqəladə vəziyyət mexanizmi ilə əsaslandırılıb.
Redaksiya məlumat verir ki, rəsmi izahata görə, sözügedən vəsait Venesuelanın mülkiyyəti hesab olunur və ABŞ tərəfindən hökumətlərarası və diplomatik məqsədlər üçün müvəqqəti saxlanılır. Bildirilir ki, bu vəsaitlərin müsadirəsi Venesuelada iqtisadi və siyasi sabitliyin təmininə yönəlmiş ABŞ səylərini zəiflədə bilər.
Açıqlamalarda vurğulanır ki, Venesuela prezidenti Nikolas Maduronun ələ keçirilməsindən sonra Vaşinqton ölkənin neft gəlirlərinə nəzarəti strateji rıçaq kimi saxlayır. Bu yanaşma keçmiş milliləşdirmələrə görə milyardlarla dollar tələb edən iri enerji şirkətlərinin iddialarının qarşısını almağa da xidmət edir.
Məlumata əsasən, ABŞ administrasiyası Venesuela neftinin satışını və gəlirlərini uzunmüddətli perspektivdə idarə etməyi planlaşdırır. Bu vəsaitlər gələcək hökumətin formalaşmasına təsir aləti kimi nəzərdə tutulur və uyğun şərait yarandıqda ABŞ enerji şirkətləri üçün imkanların açılması hədəflənir.

США усиливают контроль над нефтяными доходами Венесуэлы
Президент США Дональд Трамп подписал указ, запрещающий конфискацию доходов от продажи венесуэльской нефти американскими судами и кредиторами. Решение охватывает около 2,5 миллиардов долларов, хранящихся на счетах Казначейства США, и обосновано механизмом национальной чрезвычайной ситуации.
Редакция сообщает, что согласно официальному разъяснению, указанные средства считаются собственностью Венесуэлы и временно удерживаются США для межправительственных и дипломатических целей. Указывается, что конфискация этих средств может ослабить усилия США, направленные на обеспечение экономической и политической стабильности в Венесуэле.
В заявлениях подчеркивается, что после прихода к власти президента Венесуэлы Николаса Мадуро, Вашингтон сохраняет контроль над нефтяными доходами страны как стратегический рычаг. Такой подход также служит для предотвращения претензий крупных энергетических компаний, требующих миллиарды долларов за прошлые национализации.
Согласно информации, администрация США планирует управлять продажей и доходами от венесуэльской нефти в долгосрочной перспективе. Эти средства предназначены как инструмент влияния на формирование будущего правительства, и нацелены на открытие возможностей для американских энергетических компаний при создании соответствующих условий.