ABŞ Venesuela neft gəlirlərinə nəzarəti gücləndirir
ABŞ prezidenti Donald Tramp Venesuelaya aid neft satışlarından formalaşan gəlirlərin ABŞ məhkəmələri və kreditorları tərəfindən müsadirə edilməsinin qarşısını alan sərəncam imzalayıb. Qərar ABŞ Xəzinədarlığındakı hesablarda saxlanılan təxminən 2,5 milyard dollar vəsaiti əhatə edir və milli fövqəladə vəziyyət mexanizmi ilə əsaslandırılıb.
Redaksiya məlumat verir ki, rəsmi izahata görə, sözügedən vəsait Venesuelanın mülkiyyəti hesab olunur və ABŞ tərəfindən hökumətlərarası və diplomatik məqsədlər üçün müvəqqəti saxlanılır. Bildirilir ki, bu vəsaitlərin müsadirəsi Venesuelada iqtisadi və siyasi sabitliyin təmininə yönəlmiş ABŞ səylərini zəiflədə bilər.
Açıqlamalarda vurğulanır ki, Venesuela prezidenti Nikolas Maduronun ələ keçirilməsindən sonra Vaşinqton ölkənin neft gəlirlərinə nəzarəti strateji rıçaq kimi saxlayır. Bu yanaşma keçmiş milliləşdirmələrə görə milyardlarla dollar tələb edən iri enerji şirkətlərinin iddialarının qarşısını almağa da xidmət edir.
Məlumata əsasən, ABŞ administrasiyası Venesuela neftinin satışını və gəlirlərini uzunmüddətli perspektivdə idarə etməyi planlaşdırır. Bu vəsaitlər gələcək hökumətin formalaşmasına təsir aləti kimi nəzərdə tutulur və uyğun şərait yarandıqda ABŞ enerji şirkətləri üçün imkanların açılması hədəflənir.

U.S. President Donald Trump has signed an executive order preventing the seizure of revenues generated from Venezuelan oil sales by U.S. courts and creditors. The decision covers approximately $2.5 billion held in U.S. Treasury accounts and is justified by a national emergency mechanism.
Editorial information states that, according to the official explanation, the aforementioned funds are considered Venezuelan property and are being temporarily held by the U.S. for intergovernmental and diplomatic purposes. It is reported that the seizure of these funds could weaken U.S. efforts aimed at ensuring economic and political stability in Venezuela.
Statements emphasize that after the capture of Venezuelan President Nicolás Maduro, Washington maintains control over the country's oil revenues as a strategic lever. This approach also serves to prevent claims from major energy companies demanding billions of dollars due to past nationalizations.
According to information, the U.S. administration plans to manage Venezuelan oil sales and revenues in the long term. These funds are intended as a tool to influence the formation of a future government, and the goal is to open up opportunities for U.S. energy companies when appropriate conditions arise.