ABŞ ÜST-dən rəsmi olaraq çıxır
ABŞ hökuməti bu gün Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatından rəsmi şəkildə çıxacağını açıqlayıb. Qərar beynəlxalq ekspertlər və səhiyyə qurumları tərəfindən tənqid olunur və bunun həm ABŞ, həm də qlobal səhiyyə təhlükəsizliyinə ciddi zərər vuracağı barədə xəbərdarlıqlar səsləndirilir.
Redaksiya Reuters istinadla xəbər verir ki, ABŞ-in ÜST-dən çıxması ölkə qanunvericiliyinin tələblərinə zidd hesab olunur. Belə ki, mövcud qanuna əsasən, Vaşinqton təşkilata olan təxminən 260 milyon dollar məbləğində ödənilməmiş maliyyə öhdəliyini yerinə yetirməlidir.
Məlumata görə, bu addım ABŞ-in beynəlxalq səhiyyə təşəbbüslərində iştirakını zəiflədə, yoluxucu xəstəliklərlə mübarizə, fövqəladə səhiyyə hallarına hazırlıq və qlobal koordinasiya mexanizmlərinə mənfi təsir göstərə bilər.
Ekspertlər bildirirlər ki, ABŞ-in ÜST-dən çıxması təşkilatın maliyyə dayanıqlığını da sarsıda, xüsusilə inkişaf etməkdə olan ölkələrdə səhiyyə proqramlarının icrasını çətinləşdirə bilər. Eyni zamanda, qərarın beynəlxalq hüquqi və siyasi nəticələrinin də olacağı vurğulanır.

The US government announced today its official withdrawal from the World Health Organization. The decision has been criticized by international experts and health organizations, with warnings that it could seriously harm both US and global health security.
The editorial reports, citing Reuters, that the US withdrawal from the WHO is considered contrary to the requirements of the country's legislation. According to existing law, Washington must fulfill its outstanding financial obligation to the organization, amounting to approximately 260 million dollars.
According to the information, this step could weaken the US's participation in international health initiatives, negatively impacting the fight against infectious diseases, preparedness for health emergencies, and global coordination mechanisms.
Experts state that the US withdrawal from the WHO could also undermine the organization's financial stability, making it difficult to implement health programs, especially in developing countries. At the same time, it is emphasized that the decision will also have international legal and political consequences.