ABŞ Senatı 2026-cı maliyyə ili üçün nəzərdə tutulan müdafiə büdcəsi haqqında qanun layihəsini qəbul edib. Qəbul edilən sənəddə ümumi xərclərin həcmi doqquz yüz milyard ABŞ dollarını ötür.
Redaksiya xəbər verir ki, təsdiqlənmiş müdafiə büdcəsində Ukraynaya silah tədarükü üçün dörd yüz milyon ABŞ dolları vəsait ayrılması da nəzərdə tutulur. Bu vəsaitin təhlükəsizlik və hərbi dəstək məqsədləri üçün istifadə ediləcəyi bildirilir.
Sənəddə ABŞ-ın qlobal təhlükəsizlik öhdəlikləri, müttəfiqlərlə hərbi əməkdaşlığın gücləndirilməsi və silahlı qüvvələrin modernləşdirilməsi əsas prioritetlər kimi göstərilib. Büdcə layihəsi Pentaqonun uzunmüddətli strateji planlarına uyğun hazırlanıb.
Qanun layihəsinin qüvvəyə minməsi üçün növbəti mərhələdə Prezident Administrasiyasının təsdiqi tələb olunur. Müdafiə xərclərinin həcmi son illərin ən yüksək göstəricilərindən biri kimi qiymətləndirilir.

Сенат США принял законопроект об оборонном бюджете на 2026 финансовый год. Общий объем расходов в принятом документе превышает девятьсот миллиардов долларов США.
Как сообщает редакция, утвержденный оборонный бюджет также предусматривает выделение четырехсот миллионов долларов США на поставки вооружений Украине. Сообщается, что эти средства будут использованы для целей безопасности и военной поддержки.
В документе глобальные обязательства США по обеспечению безопасности, укрепление военного сотрудничества с союзниками и модернизация вооруженных сил обозначены как основные приоритеты. Проект бюджета подготовлен в соответствии с долгосрочными стратегическими планами Пентагона.
Для вступления законопроекта в силу на следующем этапе требуется одобрение Администрации Президента. Объем оборонных расходов оценивается как один из самых высоких показателей за последние годы.