ABŞ prezidenti Donald Trampın İrana qarşı sərt təhdidləri onu hakimiyyətə gətirən MAGA media və nüfuzlu şəxslər şəbəkəsində mühüm bir ayrılığa gətirib çıxarmışdır. Bu vəziyyət, ABŞ prezidenti Donald Trampın İran siyasətinin MAGA bazasında ciddi bir çat yaratdığını göstərir.
Redaksiya məlumat verir ki, tanınmış simalar Taker Karlson və Aleks Cons ABŞ prezidenti Donald Trampa qarşı sərt tənqidlər səsləndirmişlər. Yeni nəsil rəqəmsal yayımçılar və podkasterlər də ABŞ prezidenti Donald Trampdan uzaqlaşmağa başlamışdır. Ağ Ev isə qərarların “milli maraqlar çərçivəsində” qəbul edildiyini müdafiə edir. MAGA hərəkatının aparıcı fiqurları ABŞ prezidenti Donald Trampın İrana dair bəyanatlarına açıq şəkildə qarşı çıxmışlar.
Taker Karlson ABŞ prezidenti Donald Trampın açıqlamalarını “əxlaqi cəhətdən pozulmuş” və “şeytani” adlandıraraq, mülki şəxslərə zərər verəcək əmrlərə qarşı çıxmağa çağırmışdır. Aleks Cons isə ABŞ prezidenti Donald Trampı “psixi sağlamlıq riski” kimi təsvir edərək onun vəzifəsindən uzaqlaşdırılmasını müdafiə etmişdir. ABŞ Konqresinin keçmiş üzvlərindən Marcori Teylor Qrin də ABŞ prezidenti Donald Trampın bəyanatlarını “şər və dəlilik” adlandıraraq 25-ci Maddə çərçivəsində onun vəzifəsindən kənarlaşdırılması məsələsini gündəmə gətirmişdir.
Yalnız ənənəvi MAGA fiqurları deyil, yeni nəsil rəqəmsal məzmun istehsalçıları da ABŞ prezidenti Donald Trampdan uzaqlaşmağa başlamışdır. Co Roqan İrana qarşı mümkün müharibəni “dəlilik” kimi qiymətləndirərək, tərəfdarlarının özlərini “xəyanətə uğramış” hiss etdiyini bildirmişdir. Kendis Ovens ABŞ prezidenti Donald Trampı “soyqırımçı bir dəli” adlandıraraq Konqresə və orduya müdaxilə etməyə çağırmışdır. Komediyaçı Teo Von və yayımçı Tim Dillon da ABŞ prezidenti Donald Trampın “Əvvəlcə Amerika” vədini sərt ifadələrlə tənqid etmişlər.
MAGA daxilindəki tənqidlərin mərkəzində, ABŞ prezidenti Donald Trampın seçki kampaniyasının əsas şüarı olan “Əvvəlcə Amerika” yanaşmasından uzaqlaşdığı iddiası dayanır. Bəzi şəxslər ABŞ prezidenti Donald Trampın artıq öz bazasını deyil, güclü maraq qruplarını düşündüyünü iddia edirlər. Bu vəziyyət, hərəkat daxilində uzun müddətdir yığılan narahatlıqların İran böhranı ilə birlikdə üzə çıxmasına səbəb olmuşdur. Ağ Ev isə tənqidləri rədd edərək ABŞ prezidenti Donald Trampın qərarlarını müdafiə etmişdir. Sözçü Devis İngl, ABŞ prezidenti Donald Trampın “ölkəni qorumaq və təhdidləri aradan qaldırmaq üçün qətiyyətli addımlar atdığını” qeyd etmişdir. Açıqlamada, İrana qarşı siyasətlərin ictimaiyyətin təzyiqi ilə deyil, birbaşa Amerika milli maraqları çərçivəsində formalaşdığı vurğulanmışdır.

Жесткие угрозы президента США Дональда Трампа в адрес Ирана привели к значительному расколу в сети медиа и влиятельных лиц MAGA, которые привели его к власти. Эта ситуация показывает, что иранская политика президента США Дональда Трампа создала серьезную трещину в базе MAGA.
Редакция сообщает, что известные личности Такер Карлсон и Алекс Джонс выступили с резкой критикой в адрес президента США Дональда Трампа. Новое поколение цифровых вещателей и подкастеров также начало дистанцироваться от президента США Дональда Трампа. Белый дом, в свою очередь, утверждает, что решения принимаются «в рамках национальных интересов». Ведущие фигуры движения MAGA открыто выступили против заявлений президента США Дональда Трампа по Ирану.
Такер Карлсон назвал заявления президента США Дональда Трампа «морально развращенными» и «дьявольскими», призвав противостоять приказам, которые могут нанести вред гражданским лицам. Алекс Джонс, в свою очередь, описал президента США Дональда Трампа как «угрозу психическому здоровью», выступая за его отстранение от должности. Бывший член Конгресса США Марджори Тейлор Грин также назвала заявления президента США Дональда Трампа «злом и безумием», подняв вопрос о его отстранении от должности в рамках 25-й поправки.
Не только традиционные фигуры MAGA, но и новое поколение создателей цифрового контента начали дистанцироваться от президента США Дональда Трампа. Джо Роган оценил возможную войну против Ирана как «безумие», заявив, что его сторонники чувствуют себя «преданными». Кэндис Оуэнс назвала президента США Дональда Трампа «геноцидным безумцем», призвав Конгресс и армию вмешаться. Комик Тео Вон и вещатель Тим Диллон также резко раскритиковали обещание президента США Дональда Трампа «Америка прежде всего».
В центре критики внутри MAGA лежит утверждение о том, что президент США Дональд Трамп отошел от подхода «Америка прежде всего», который был ключевым лозунгом его избирательной кампании. Некоторые лица утверждают, что президент США Дональд Трамп теперь думает не о своей базе, а о мощных группах интересов. Эта ситуация привела к тому, что долгое время накапливавшиеся внутри движения опасения вышли наружу вместе с иранским кризисом. Белый дом, в свою очередь, отверг критику, защищая решения президента США Дональда Трампа. Пресс-секретарь Дэвис Ингл отметил, что президент США Дональд Трамп «предпринимает решительные шаги для защиты страны и устранения угроз». В заявлении было подчеркнуто, что политика в отношении Ирана формируется не под давлением общественности, а непосредственно в рамках американских национальных интересов.