ABŞ: NATO-nun ərazi bütövlüyü mövqeyi dəyişməzdir
ABŞ-ın NATO-dakı daimi nümayəndəsi Metyu Uitaker, mümkün "ərazi mübadiləsi" çərçivəsində heç vaxt baş verməyəcək məsələlərə aydınlıq gətirib. Bu açıqlamalar, müxtəlif siyasi dairələrdə və beynəlxalq arenada müzakirələrə səbəb olan, gərginliklərin artdığı bir dövrdə verilib. Uitaker, bu məsələyə dair ABŞ-ın mövqeyini və NATO-nun prinsipial yanaşmasını vurğulayıb.
Redaksiya məlumat verir ki, Uitaker, "ərazi mübadiləsi"nin NATO-nun dəyərləri və prinsipləri ilə ziddiyyət təşkil etdiyini bildirib. Onun sözlərinə görə, NATO üzvü olan heç bir ölkənin suverenliyi və ərazi bütövlüyü müzakirə mövzusu ola bilməz. Uitaker, bu məsələdə ABŞ-ın qəti mövqe sərgilədiyini və NATO-nun da bu mövqeyi dəstəklədiyini vurğulayıb. O, həmçinin qeyd edib ki, NATO-nun əsas məqsədi üzv ölkələrin təhlükəsizliyini təmin etmək və beynəlxalq hüquqa riayət olunmasını təşviq etməkdir.
Uitaker, "ərazi mübadiləsi"nin regional sabitliyə mənfi təsir göstərə biləcəyini və gərginliyin daha da artmasına səbəb ola biləcəyini də vurğulayıb. O, tərəfləri dialoqa və diplomatik həll yollarına üstünlük verməyə çağırıb. Uitaker, ABŞ-ın münaqişələrin sülh yolu ilə həllinə dəstək verdiyini və bu istiqamətdə səylərini davam etdirəcəyini bildirib.

США: Позиция НАТО по территориальной целостности неизменна
Постоянный представитель США при НАТО Мэтью Уитакер прояснил вопросы, которые никогда не произойдут в рамках возможного «обмена территориями». Эти заявления были сделаны в период роста напряженности, вызвавшей дискуссии в различных политических кругах и на международной арене. Уитакер подчеркнул позицию США по этому вопросу и принципиальный подход НАТО.
Редакция сообщает, что Уитакер заявил, что «обмен территориями» противоречит ценностям и принципам НАТО. По его словам, суверенитет и территориальная целостность ни одной страны-члена НАТО не могут быть предметом обсуждения. Уитакер подчеркнул, что США занимают твердую позицию по этому вопросу, и НАТО поддерживает эту позицию. Он также отметил, что основная цель НАТО — обеспечение безопасности стран-членов и содействие соблюдению международного права.
Уитакер также подчеркнул, что «обмен территориями» может негативно сказаться на региональной стабильности и привести к дальнейшему росту напряженности. Он призвал стороны отдавать предпочтение диалогу и дипломатическим решениям. Уитакер заявил, что США поддерживают мирное разрешение конфликтов и продолжат свои усилия в этом направлении.