ABŞ Konqresi Epşteyn işi ilə bağlı 33 min səhifəlik sənəd yaydı
ABŞ Konqresinin Nəzarət və İctimai İslahatlar Komitəsi uzun müddətdir ictimaiyyətin maraqla gözlədiyi Cefri Epşteyn işi ilə bağlı 33 min 295 səhifəlik sənədləri açıqlayıb. Ədliyyə Nazirliyi tərəfindən təqdim olunan sənədlərdə bir sıra məşhur siyasətçi və tanınmış şəxsin adı keçir.
Redaksiya xəbər verir ki, sənədlərdə Böyük Britaniya şahzadəsi Endryu, ABŞ prezidenti Donald Tramp, sabiq prezident Bill Klinton, İsrailin keçmiş baş naziri Ehud Barak, ABŞ-ın sabiq vitse-prezidenti Al Qor, aktyor Kevin Speysi, müğənni Maykl Cekson, illüziya ustası Devid Kopperfild, hüquqşünas Alan Dersoviç və Nyu-Meksikonun sabiq qubernatoru Bill Riçardsonun adları yer alıb.
Rəsmi açıqlamalara görə, Federal Təhqiqatlar Bürosunun (FTB) apardığı araşdırma nəticəsində “müştəri siyahısı”na dair sübut aşkarlanmayıb. Epşteynin isə bəzi iddiaların əksinə olaraq öldürülmədiyi, 2019-cu ildə Nyu-Yorkdakı Metropoliten Həbsxanasında kamerasında intihar etdiyi təsdiqlənib.
Bununla belə, məsələ ətrafında mübahisələr davam edir. ABŞ jurnalisti Taker Karlson Epşteynin “İsrail üçün çalışdığını” və bunun Vaşinqton dairələrində sirr olmadığını bildirib. “Wall Street Journal” qəzeti isə Epşteynin yaxın tərəfdaşı Qislaine Maksvelin onun 50 illik yubileyi münasibətilə tanışlarından məktub istədiyini, həmin məktublardan birinin də Donald Trampa aid olduğunu iddia edib.
Əlavə olaraq, Ədliyyə Nazirliyi Maksvel ilə yüksək vəzifəli federal prokuror arasında keçirilmiş görüşlərin protokolunu da açıqlayıb. Bu qeydlərdə Maksvel Epşteynin “müştəri siyahısının olmadığını” irəli sürüb.

US Congress Releases 33,000 Pages of Documents Related to Epstein Case
The US Congress's Oversight and Public Reforms Committee has released 33,295 pages of documents related to the Jeffrey Epstein case, which the public has long awaited with interest. The documents, provided by the Ministry of Justice, mention the names of several famous politicians and prominent figures.
The editorial office reports that the documents include the names of British Prince Andrew, US President Donald Trump, former President Bill Clinton, former Israeli Prime Minister Ehud Barak, former US Vice President Al Gore, actor Kevin Spacey, singer Michael Jackson, illusionist David Copperfield, lawyer Alan Dershowitz, and former New Mexico Governor Bill Richardson.
According to official statements, the investigation conducted by the Federal Bureau of Investigation (FBI) found no evidence of a “client list.” It was confirmed that Epstein, contrary to some claims, was not murdered but committed suicide in his cell at the Metropolitan Correctional Center in New York in 2019.
Nevertheless, debates surrounding the issue continue. US journalist Tucker Carlson stated that Epstein “worked for Israel” and that this was no secret in Washington circles. The “Wall Street Journal” newspaper claimed that Epstein's close associate, Ghislaine Maxwell, requested letters from his acquaintances for his 50th birthday, and one of those letters belonged to Donald Trump.
Additionally, the Ministry of Justice also released the protocols of meetings held between Maxwell and a high-ranking federal prosecutor. In these records, Maxwell asserted that Epstein “did not have a client list.”