ABŞ Konqresi Epşteyn işi ilə bağlı 33 min səhifəlik sənəd yaydı
ABŞ Konqresinin Nəzarət və İctimai İslahatlar Komitəsi uzun müddətdir ictimaiyyətin maraqla gözlədiyi Cefri Epşteyn işi ilə bağlı 33 min 295 səhifəlik sənədləri açıqlayıb. Ədliyyə Nazirliyi tərəfindən təqdim olunan sənədlərdə bir sıra məşhur siyasətçi və tanınmış şəxsin adı keçir.
Redaksiya xəbər verir ki, sənədlərdə Böyük Britaniya şahzadəsi Endryu, ABŞ prezidenti Donald Tramp, sabiq prezident Bill Klinton, İsrailin keçmiş baş naziri Ehud Barak, ABŞ-ın sabiq vitse-prezidenti Al Qor, aktyor Kevin Speysi, müğənni Maykl Cekson, illüziya ustası Devid Kopperfild, hüquqşünas Alan Dersoviç və Nyu-Meksikonun sabiq qubernatoru Bill Riçardsonun adları yer alıb.
Rəsmi açıqlamalara görə, Federal Təhqiqatlar Bürosunun (FTB) apardığı araşdırma nəticəsində “müştəri siyahısı”na dair sübut aşkarlanmayıb. Epşteynin isə bəzi iddiaların əksinə olaraq öldürülmədiyi, 2019-cu ildə Nyu-Yorkdakı Metropoliten Həbsxanasında kamerasında intihar etdiyi təsdiqlənib.
Bununla belə, məsələ ətrafında mübahisələr davam edir. ABŞ jurnalisti Taker Karlson Epşteynin “İsrail üçün çalışdığını” və bunun Vaşinqton dairələrində sirr olmadığını bildirib. “Wall Street Journal” qəzeti isə Epşteynin yaxın tərəfdaşı Qislaine Maksvelin onun 50 illik yubileyi münasibətilə tanışlarından məktub istədiyini, həmin məktublardan birinin də Donald Trampa aid olduğunu iddia edib.
Əlavə olaraq, Ədliyyə Nazirliyi Maksvel ilə yüksək vəzifəli federal prokuror arasında keçirilmiş görüşlərin protokolunu da açıqlayıb. Bu qeydlərdə Maksvel Epşteynin “müştəri siyahısının olmadığını” irəli sürüb.

Конгресс США опубликовал 33 тысячи страниц документов по делу Эпштейна
Комитет по надзору и общественным реформам Конгресса США обнародовал 33 295 страниц документов по делу Джеффри Эпштейна, долгое время ожидавшихся общественностью. В документах, представленных Министерством юстиции, упоминаются имена ряда известных политиков и общественных деятелей.
Редакция сообщает, что в документах упоминаются имена принца Великобритании Эндрю, президента США Дональда Трампа, бывшего президента Билла Клинтона, бывшего премьер-министра Израиля Эхуда Барака, бывшего вице-президента США Аль Гора, актера Кевина Спейси, певца Майкла Джексона, иллюзиониста Дэвида Копперфильда, юриста Алана Дершовица и бывшего губернатора Нью-Мексико Билла Ричардсона.
Согласно официальным заявлениям, в результате расследования, проведенного Федеральным бюро расследований (ФБР), доказательств существования «списка клиентов» не обнаружено. Также подтверждено, что Эпштейн, вопреки некоторым утверждениям, не был убит, а покончил жизнь самоубийством в своей камере в столичном исправительном учреждении в Нью-Йорке в 2019 году.
Тем не менее, споры вокруг этого вопроса продолжаются. Американский журналист Такер Карлсон заявил, что Эпштейн «работал на Израиль» и что это не было секретом в вашингтонских кругах. Газета «Wall Street Journal», в свою очередь, утверждала, что близкая соратница Эпштейна Гислейн Максвелл просила у знакомых письма к его 50-летнему юбилею, и одно из этих писем принадлежало Дональду Трампу.
Кроме того, Министерство юстиции также обнародовало протоколы встреч Максвелл с высокопоставленным федеральным прокурором. В этих записях Максвелл утверждала, что у Эпштейна «не было списка клиентов».