ABŞ kəşfiyyatı: İran regionda öz nüfuzunu artırır
Amerika kəşfiyyat xidmətlərinin hesabatları göstərir ki, ABŞ və İsrailin İrana qarşı əməliyyatı Tehranın regiondakı nüfuzunun artmasına səbəb ola bilər.
Bu barədə "Reuters" agentliyi mənbələrə istinadən məlumat yayıb.
Məlumata görə, İranın yaxın vaxtlarda Hörmüz boğazını açacağı ehtimalı azdır, çünki Tehran bu boğaz üzərindəki nəzarəti ABŞ-yə qarşı yeganə real təzyiq rıçaqı kimi nəzərdən keçirir. Qeyd olunub ki, İranı zəiflətməyə yönəlmiş müharibə, əksinə, onun mühüm dəniz marşrutunu təhdid etmək qabiliyyətini nümayiş etdirməklə mövqelərini gücləndirə bilər.
Ekspertlər hesab edirlər ki, boğaz vasitəsilə enerji resurslarının tədarükünə nəzarət etmək hətta nüvə silahından da qat-qat effektivdir.
Bununla belə, Ağ Evdən bildirilib ki, ABŞ Prezidenti Donald Tramp boğazın çox tezliklə açılacağına əmindir.
Analitiklər həmçinin xəbərdarlıq edirlər ki, ABŞ-nin boğaz üzərində nəzarəti bərqərar etmək üçün həyata keçirə biləcəyi mümkün əməliyyat ciddi risklər barındırır, çünki İran öz ərazisindən raketlər və PUA-larla Amerika qüvvələrinə zərbələr endirmək iqtidarındadır.
Xatırladaq ki, ABŞ və İsrailin 28 fevralda İrana qarşı birgə əməliyyat başladıb. İran da cavab olaraq İsrail ərazisinə raketlər buraxıb. Bundan əlavə, İran qüvvələri ABŞ-nin Fars körfəzi ölkələrində yerləşən hərbi bazalarına hücum edib. Yaxın Şərqdəki vəziyyətlə əlaqədar regionun bəzi ölkələri hava məkanını müvəqqəti bağlayıb. Həmin gün İranın ali dini rəhbəri Əli Xamenei ABŞ və İsrailin hücumları nəticəsində öldürülüb.
Bundan əvvəl ABŞ-nin Yaxın Şərq münaqişəsinə son qoymaq üçün İran hakimiyyətinə 15 maddəlik plan göndərdiyi bildirilib.

US Intelligence: Iran Increases Its Influence in the Region
Reports from American intelligence services indicate that a US and Israeli operation against Iran could lead to an increase in Tehran's influence in the region.
Reuters reported this, citing sources.
According to the information, Iran is unlikely to open the Strait of Hormuz anytime soon, as Tehran views its control over the strait as the only real leverage against the US. It was noted that a war aimed at weakening Iran could, on the contrary, strengthen its position by demonstrating its ability to threaten a vital maritime route.
Experts believe that controlling the supply of energy resources through the strait is far more effective than even nuclear weapons.
However, the White House stated that US President Donald Trump is confident the strait will be opened very soon.
Analysts also warn that any potential operation by the US to establish control over the strait carries serious risks, as Iran is capable of striking American forces with missiles and UAVs from its territory.
It should be recalled that the US and Israel launched a joint operation against Iran on February 28. In response, Iran launched missiles into Israeli territory. Additionally, Iranian forces attacked US military bases located in Persian Gulf countries. Due to the situation in the Middle East, some countries in the region temporarily closed their airspace. On the same day, Iran's supreme religious leader Ali Khamenei was killed as a result of US and Israeli attacks.
Previously, it was reported that the US had sent a 15-point plan to the Iranian authorities to end the Middle East conflict.