ABŞ kəşfiyyatı: İran regionda öz nüfuzunu artırır
Amerika kəşfiyyat xidmətlərinin hesabatları göstərir ki, ABŞ və İsrailin İrana qarşı əməliyyatı Tehranın regiondakı nüfuzunun artmasına səbəb ola bilər.
Bu barədə "Reuters" agentliyi mənbələrə istinadən məlumat yayıb.
Məlumata görə, İranın yaxın vaxtlarda Hörmüz boğazını açacağı ehtimalı azdır, çünki Tehran bu boğaz üzərindəki nəzarəti ABŞ-yə qarşı yeganə real təzyiq rıçaqı kimi nəzərdən keçirir. Qeyd olunub ki, İranı zəiflətməyə yönəlmiş müharibə, əksinə, onun mühüm dəniz marşrutunu təhdid etmək qabiliyyətini nümayiş etdirməklə mövqelərini gücləndirə bilər.
Ekspertlər hesab edirlər ki, boğaz vasitəsilə enerji resurslarının tədarükünə nəzarət etmək hətta nüvə silahından da qat-qat effektivdir.
Bununla belə, Ağ Evdən bildirilib ki, ABŞ Prezidenti Donald Tramp boğazın çox tezliklə açılacağına əmindir.
Analitiklər həmçinin xəbərdarlıq edirlər ki, ABŞ-nin boğaz üzərində nəzarəti bərqərar etmək üçün həyata keçirə biləcəyi mümkün əməliyyat ciddi risklər barındırır, çünki İran öz ərazisindən raketlər və PUA-larla Amerika qüvvələrinə zərbələr endirmək iqtidarındadır.
Xatırladaq ki, ABŞ və İsrailin 28 fevralda İrana qarşı birgə əməliyyat başladıb. İran da cavab olaraq İsrail ərazisinə raketlər buraxıb. Bundan əlavə, İran qüvvələri ABŞ-nin Fars körfəzi ölkələrində yerləşən hərbi bazalarına hücum edib. Yaxın Şərqdəki vəziyyətlə əlaqədar regionun bəzi ölkələri hava məkanını müvəqqəti bağlayıb. Həmin gün İranın ali dini rəhbəri Əli Xamenei ABŞ və İsrailin hücumları nəticəsində öldürülüb.
Bundan əvvəl ABŞ-nin Yaxın Şərq münaqişəsinə son qoymaq üçün İran hakimiyyətinə 15 maddəlik plan göndərdiyi bildirilib.

Разведка США: Иран наращивает свое влияние в регионе
Отчеты американских разведывательных служб показывают, что операция США и Израиля против Ирана может привести к усилению влияния Тегерана в регионе.
Об этом сообщает агентство "Reuters" со ссылкой на источники.
Согласно информации, Иран вряд ли откроет Ормузский пролив в ближайшее время, поскольку Тегеран рассматривает контроль над этим проливом как единственный реальный рычаг давления против США. Отмечается, что война, направленная на ослабление Ирана, наоборот, может укрепить его позиции, продемонстрировав его способность угрожать важному морскому маршруту.
Эксперты считают, что контроль над поставками энергоресурсов через пролив гораздо эффективнее даже ядерного оружия.
Однако в Белом доме заявили, что президент США Дональд Трамп уверен, что пролив будет открыт очень скоро.
Аналитики также предупреждают, что возможная операция, которую США могут провести для установления контроля над проливом, сопряжена с серьезными рисками, поскольку Иран способен наносить удары по американским силам ракетами и БПЛА со своей территории.
Напомним, что США и Израиль начали совместную операцию против Ирана 28 февраля. Иран в ответ выпустил ракеты по территории Израиля. Кроме того, иранские силы атаковали военные базы США, расположенные в странах Персидского залива. В связи с ситуацией на Ближнем Востоке некоторые страны региона временно закрыли свое воздушное пространство. В тот же день верховный лидер Ирана Али Хаменеи был убит в результате атак США и Израиля.
Ранее сообщалось, что США направили иранским властям план из 15 пунктов для прекращения ближневосточного конфликта.