ABŞ İranla danışıqların formatını dəyişməyəcək
ABŞ administrasiyası çərşənbə günü İran tərəfinə bildirib ki, cümə günü üçün planlaşdırılan danışıqların məkanının və formatının dəyişdirilməsi ilə bağlı Tehranın tələbləri ilə razılaşmayacaq. Məlumata görə, bu barədə iki ABŞ rəsmisi Axios nəşrinə açıqlama verib.
Redaksiya Axios-a istinadla xəbər verir ki, ABŞ rəsmilərindən biri bildirib ki, əgər İran tərəfi əvvəlcədən razılaşdırılmış ilkin formata qayıtmağa razılıq verərsə, Vaşinqton bu həftə və ya gələn həftə görüş keçirməyə hazırdır.
Rəsmilərin sözlərinə görə, ABŞ tərəfi danışıqların əvvəlki razılaşmalar əsasında aparılmasını vacib hesab edir və formatın dəyişdirilməsinin prosesə mənfi təsir göstərə biləcəyini düşünür. Bu mövqe rəsmi kanallar vasitəsilə Tehrana çatdırılıb.
Məlumata əsasən, tərəflər arasında davam edən müzakirələr regional təhlükəsizlik, nüvə proqramı və sanksiyalarla bağlı məsələləri əhatə edir. ABŞ nümayəndələri dialoqun davam etdirilməsində maraqlı olduqlarını, lakin bunun yalnız qarşılıqlı razılaşdırılmış şərtlər çərçivəsində mümkün olacağını vurğulayıblar.

США не изменят формат переговоров с Ираном
Администрация США в среду уведомила иранскую сторону, что не согласится с требованиями Тегерана об изменении места и формата переговоров, запланированных на пятницу. Об этом сообщили два американских чиновника изданию Axios.
Как сообщает редакция со ссылкой на Axios, один из американских чиновников заявил, что Вашингтон готов провести встречу на этой или следующей неделе, если иранская сторона согласится вернуться к первоначально согласованному формату.
По словам чиновников, американская сторона считает важным проводить переговоры на основе предыдущих договоренностей и полагает, что изменение формата может негативно сказаться на процессе. Эта позиция была доведена до Тегерана по официальным каналам.
Согласно информации, продолжающиеся переговоры между сторонами охватывают вопросы региональной безопасности, ядерной программы и санкций. Представители США подчеркнули свою заинтересованность в продолжении диалога, но отметили, что это возможно только в рамках взаимно согласованных условий.