ABŞ İranla danışıqların formatını dəyişməyəcək
ABŞ administrasiyası çərşənbə günü İran tərəfinə bildirib ki, cümə günü üçün planlaşdırılan danışıqların məkanının və formatının dəyişdirilməsi ilə bağlı Tehranın tələbləri ilə razılaşmayacaq. Məlumata görə, bu barədə iki ABŞ rəsmisi Axios nəşrinə açıqlama verib.
Redaksiya Axios-a istinadla xəbər verir ki, ABŞ rəsmilərindən biri bildirib ki, əgər İran tərəfi əvvəlcədən razılaşdırılmış ilkin formata qayıtmağa razılıq verərsə, Vaşinqton bu həftə və ya gələn həftə görüş keçirməyə hazırdır.
Rəsmilərin sözlərinə görə, ABŞ tərəfi danışıqların əvvəlki razılaşmalar əsasında aparılmasını vacib hesab edir və formatın dəyişdirilməsinin prosesə mənfi təsir göstərə biləcəyini düşünür. Bu mövqe rəsmi kanallar vasitəsilə Tehrana çatdırılıb.
Məlumata əsasən, tərəflər arasında davam edən müzakirələr regional təhlükəsizlik, nüvə proqramı və sanksiyalarla bağlı məsələləri əhatə edir. ABŞ nümayəndələri dialoqun davam etdirilməsində maraqlı olduqlarını, lakin bunun yalnız qarşılıqlı razılaşdırılmış şərtlər çərçivəsində mümkün olacağını vurğulayıblar.

The US administration informed Iran on Wednesday that it will not agree to Tehran's demands to change the venue and format of talks scheduled for Friday. According to information, two US officials stated this to the Axios publication.
The editorial board, citing Axios, reports that one of the US officials stated that Washington is ready to hold a meeting this week or next week if Iran agrees to return to the initially agreed-upon format.
According to the officials, the US side considers it important for the talks to be conducted based on previous agreements and believes that changing the format could negatively impact the process. This position has been conveyed to Tehran through official channels.
According to the information, the ongoing discussions between the parties cover issues related to regional security, the nuclear program, and sanctions. US representatives have emphasized their interest in continuing the dialogue, but only within the framework of mutually agreed-upon terms.