ABŞ-nin dövlət katibi Marko Rubio, İranla müharibənin iki ilə dörd həftə arasında davam edəcəyini bildirib. O, Vaşinqtonun müharibə hədəflərinə bu müddət ərzində nail olunacağını qeyd edib. Bu açıqlama G7 ölkələrinin xarici işlər nazirlərinin keçirdiyi iclasdan sonra səsləndirilib.
Redaksiya BBC-YƏ istinadən məlumat verir ki, ABŞ prezidenti Donald Tramp martın 26-da İranın enerji obyektlərinə hücum etməməklə bağlı qərarını 10 gün daha uzatdığını elan edib. Tramp özünün sosial media paylaşımında bu təxirə salma qərarının İran hökumətinin müraciəti əsasında qəbul edildiyini də vurğulayıb.
Bununla belə, İranın xarici işlər naziri Abbas Əraqçi, ABŞ prezidentinin bəyanatına baxmayaraq, İranın İsrail tərəfindən martın 27-də iki böyük polad zavoduna, bir enerji obyektinə və mülki nüvə qurğularına hücuma məruz qaldığını açıqlayıb. İran mediasında isə Ərak şəhəri yaxınlığındakı ağır su zavodunun və Ərdəkanda yerləşən uran emalı müəssisəsinin bombalandığı barədə məlumatlar yayılıb. Həmçinin, Tehranə qarşı həyata keçirilən hücumlar nəticəsində mülki itkilərin olduğu da bildirilir.

US: War with Iran could last another two to four weeks
US Secretary of State Marco Rubio stated that the war with Iran is expected to last between two and four weeks. He noted that Washington's war objectives would be achieved within this timeframe. This statement was made following a meeting of the G7 foreign ministers.
The editorial reports, citing the BBC, that US President Donald Trump announced on March 26th that he had extended his decision not to attack Iran's energy facilities by another 10 days. Trump emphasized in his social media post that this deferral decision was made based on a request from the Iranian government.
However, despite the US President's statement, Iran's Foreign Minister Abbas Araghchi announced that Iran was subjected to attacks by Israel on March 27th, targeting two large steel plants, an energy facility, and civilian nuclear installations. Information was also disseminated in Iranian media about the bombing of a heavy water plant near the city of Arak and a uranium processing facility located in Ardakan. It is also reported that there were civilian casualties as a result of the attacks carried out against Tehran.