Azərbaycan və Ermənistan arasında ABŞ-ın vasitəçiliyi ilə əldə edilən yeni sülh sazişi nəticəsində ABŞ ilə İran arasında birbaşa sərhəd xətti formalaşıb. Sazişə, “Beynəlxalq sülh və rifah naminə Tramp marşrutu” (TRIPP) adlanan strateji tranzit dəhlizinin yaradılması daxildir.
Redaksiya xəbər verir ki, bu dəhliz Ermənistanın Sünik bölgəsindən keçərək İranın şimal sərhədinə yaxın ərazidən Naxçıvan Muxtar Respublikasına çıxışı təmin edir. Naxçıvan isə Azərbaycan, Ermənistan, Türkiyə və İranla sərhəddə yerləşir.
Mütəxəssislər hesab edirlər ki, TRIPP layihəsi Cənubi Qafqazda ticarət yollarının genişlənməsinə, regional əməkdaşlığın möhkəmlənməsinə və geosiyasi münasibətlərdə yeni balansın yaranmasına səbəb ola bilər.

A direct border formed between the US and Iran
As a result of the new peace agreement reached between Azerbaijan and Armenia with US mediation, a direct border line has formed between the US and Iran. The agreement includes the creation of a strategic transit corridor called “Trump Route for International Peace and Prosperity” (TRIPP).
The editorial office reports that this corridor passes through Armenia's Syunik region, providing access to the Nakhchivan Autonomous Republic from an area close to Iran's northern border. Nakhchivan, in turn, borders Azerbaijan, Armenia, Turkey, and Iran.
Experts believe that the TRIPP project could lead to the expansion of trade routes in the South Caucasus, the strengthening of regional cooperation, and the emergence of a new balance in geopolitical relations.