ABŞ hökumətinin dərc olunmamış süni intellekt hesabatı: NIST testi gizlədilib
ABŞ-da süni intellektin təhlükəsizlik aspektlərini qiymətləndirmək məqsədilə aparılmış unikal araşdırmanın nəticələri ictimaiyyətə açıqlanmayıb.
Redaksiya xəbər verir ki, ABŞ-ın Milli Standartlar və Texnologiya İnstitutu (NIST) tərəfindən keçən ilin oktyabrında təşkil olunan süni intellekt sistemlərinin “red teaming” – yəni təzyiq testləri – üzrə ilk genişmiqyaslı sınağının nəticələri, Tramp administrasiyasının ikinci dövrü başlamazdan əvvəl başa çatmasına baxmayaraq, dərc edilməyib.
Arlinqtonda keçirilən və 30-dan çox tədqiqatçının qatıldığı bu tədbirdə Meta-nın LLaMA modeli, Synthesia-nın süni avatar platforması, Robust Intelligence-in müdafiə sistemi kimi qabaqcıl AI sistemləri məlumat sızdırmaq, yalan informasiya yaymaq və kiberhücumlar yaratmaq kimi hallarda test edilib. Nəticədə 139 yeni zəiflik üsulu aşkar edilib.
Tədbir NIST-in AI 600-1 Risk İdarəetmə Çərçivəsi ilə uyğun şəkildə həyata keçirilib. Lakin iştirakçılar bildiriblər ki, bu çərçivənin bəzi kateqoriyaları qeyri-müəyyəndir və praktikada tətbiqi çətindir.
Bəs niyə dərc edilmədi?
Mənbələrin “Wired” nəşrinə verdiyi məlumata görə:
• Hesabat Tramp administrasiyası ilə ziddiyyət yaratmamaq üçün dərc edilməyib.
• NIST-in bir neçə AI sənədi DEI (Müxtəliflik, Bərabərlik və İnteqrasiya), dezinformasiya və iqlim dəyişikliyi kimi mövzulara toxunduğuna görə rafa qaldırılıb.
• Tramp administrasiyası Biden-ın süni intellekt üzrə sərəncamlarını ləğv etməyə və DEI ilə bağlı istinadları AI siyasətlərindən çıxarmağa hazırlaşırdı.
• Maraqlıdır ki, Trampın AI Fəaliyyət Planında məhz bu cür red-teaming təcrübələrinin keçirilməsi tövsiyə olunurdu.
Real təhlükələr
Araşdırma zamanı:
• LLaMA modelinə terrorizmə dair məlumat verməyə vadar edən çoxdilli suallar formalaşdırılıb (rus, qucarati, marathi və teluqu dillərində).
• Məlumat sızması və istifadəçi məlumatlarının qorunması sahəsində ciddi boşluqlar aşkarlanıb.
• AI sistemlərinin emosional bağlılıq yaratması və manipulyasiyaya açıq olması riskləri təsbit edilib.
Alimlər nə deyirlər?
Carnegie Mellon Universitetindən doktorant Eliz Çien Canq bildirib:
“Əgər bu hesabat yayımlansaydı, NIST çərçivəsinin red teaming kontekstində necə işlədiyi və harada çatışmadığı aydın görünərdi.”
Başqa iştirakçılar da hesab edir ki, elmi ictimaiyyət üçün faydalı nəticələr əldə olunmuşdu, lakin siyasi mülahizələr önə keçib.
Hesabatın dərc olunmaması süni intellektin təhlükəsizliyi sahəsində elmi əsaslı tənzimləmə ilə siyasi maraqların toqquşduğunu göstərir. Mütəxəssislər hesab edir ki, bu cür mühüm sənədlərin gizlədilməsi qlobal AI təhlükəsizliyi müzakirələrində ABŞ-ın liderliyinə xələl gətirə bilər.

Результаты уникального исследования, проведенного в США с целью оценки аспектов безопасности искусственного интеллекта, не были обнародованы.
Редакция сообщает, что результаты первого широкомасштабного испытания систем искусственного интеллекта по «red teaming» – то есть стресс-тестированию – организованного Национальным институтом стандартов и технологий США (NIST) в октябре прошлого года, не были опубликованы, несмотря на то, что они были завершены до начала второго срока администрации Трампа.
На этом мероприятии, проведенном в Арлингтоне с участием более 30 исследователей, передовые системы ИИ, такие как модель LLaMA от Meta, платформа искусственных аватаров Synthesia и система защиты Robust Intelligence, были протестированы на предмет утечки данных, распространения ложной информации и создания кибератак. В результате было выявлено 139 новых методов уязвимости.
Мероприятие было проведено в соответствии с Рамками управления рисками ИИ 600-1 NIST. Однако участники отметили, что некоторые категории этих рамок являются неопределенными и сложными для практического применения.
Почему же не было опубликовано?
По данным источников, предоставленным изданию «Wired»:
- Отчет не был опубликован во избежание противоречий с администрацией Трампа.
- Несколько документов NIST по ИИ были отложены из-за того, что они затрагивали такие темы, как DEI (Разнообразие, Равенство и Инклюзия), дезинформация и изменение климата.
- Администрация Трампа готовилась отменить указы Байдена по искусственному интеллекту и исключить ссылки на DEI из политики ИИ.
- Интересно, что План действий Трампа по ИИ рекомендовал проведение именно таких практик red-teaming.
Реальные угрозы
В ходе исследования:
- Модели LLaMA были заданы многоязычные вопросы, побуждающие ее предоставлять информацию о терроризме (на русском, гуджарати, маратхи и телугу).
- Были выявлены серьезные пробелы в области утечки данных и защиты пользовательской информации.
- Были установлены риски, связанные с тем, что системы ИИ могут создавать эмоциональную привязанность и быть подвержены манипуляциям.
Что говорят ученые?
Докторант Элиз Чиен Джанг из Университета Карнеги-Меллон заявила:
«Если бы этот отчет был опубликован, стало бы ясно, как рамки NIST работают в контексте red teaming и где они не справляются».
Другие участники также считают, что были получены полезные результаты для научного сообщества, но политические соображения взяли верх.
Неопубликование отчета демонстрирует столкновение научно обоснованного регулирования с политическими интересами в области безопасности искусственного интеллекта. Эксперты считают, что сокрытие таких важных документов может подорвать лидерство США в глобальных дискуссиях по безопасности ИИ.