ABŞ hökuməti blokçeynlə iqtisadi məlumatları gücləndirir
ABŞ Ticarət Nazirliyi və Chainlink, rəsmi hökumət makroiqtisadi məlumatlarını blokçeynə gətirmək üçün əməkdaşlıq edirlər. Bu addım, hökumət məlumatlarının şəffaflığını və əlçatanlığını artırmaq məqsədi daşıyır, eyni zamanda, maliyyə bazarlarında daha dəqiq və etibarlı məlumatların istifadəsinə imkan yaradır. Bu əməkdaşlıq, blokçeyn texnologiyasının dövlət sektorunda tətbiqinin nümunəsi kimi dəyərlidir.
Redaksiya məlumat verir ki, İqtisadi Təhlil Bürosundan (Bureau of Economic Analysis) altı əsas göstərici, o cümlədən Real ÜDM, Şəxsi İstehlak Xərcləri İndeksi (PCE Price Index) və Şəxsi Daxili Alıcılara Real Son Satışlar, Chainlink Data Feeds vasitəsilə artıq əlçatandır. Bu, maliyyə analitiklərinə, investorlara və digər maraqlı tərəflərə, real vaxt rejimində, etibarlı və dəyişməz məlumatlara çıxış imkanı verir. Chainlink-in təmin etdiyi məlumat axınları, məlumatların etibarlılığını və təhlükəsizliyini təmin edir.
Bu əməkdaşlıq, blokçeyn texnologiyasının dövlət məlumatlarının idarə olunmasında necə istifadə oluna biləcəyinin bariz nümunəsidir. Məlumatların blokçeyndə saxlanılması, onların saxtalaşdırılmasının qarşısını alır və məlumatların daha geniş auditoriyaya çatdırılmasını asanlaşdırır. Bu, həmçinin, maliyyə bazarlarında daha effektiv qərarların qəbul edilməsinə kömək edir.
Bu inkişaf, blokçeyn texnologiyasının dövlət sektorunda tətbiqinin genişlənməsinə və daha çox dövlət qurumunun bu texnologiyadan faydalanmasına təkan verə bilər. Bu, məlumatların şəffaflığını artıracaq, korrupsiyanın qarşısını alacaq və vətəndaşların dövlət məlumatlarına daha asan çıxışını təmin edəcək.

The US Department of Commerce and Chainlink are collaborating to bring official government macroeconomic data to the blockchain. This step aims to increase the transparency and accessibility of government data, while also enabling the use of more accurate and reliable information in financial markets. This collaboration is valuable as an example of blockchain technology's application in the public sector.
Redaksiya reports that six key indicators from the Bureau of Economic Analysis, including Real GDP, the Personal Consumption Expenditures Price Index (PCE Price Index), and Real Final Sales to Private Domestic Purchasers, are now available via Chainlink Data Feeds. This provides financial analysts, investors, and other interested parties with access to reliable and immutable data in real-time. The data feeds provided by Chainlink ensure the reliability and security of the information.
This collaboration is a clear example of how blockchain technology can be used in the management of government data. Storing data on the blockchain prevents its falsification and facilitates the dissemination of information to a wider audience. This also helps in making more effective decisions in financial markets.
This development could accelerate the expansion of blockchain technology's application in the public sector and encourage more government agencies to benefit from this technology. This will increase data transparency, prevent corruption, and ensure easier access for citizens to government data.