ABŞ Dövlət Departamenti: “HƏMAS-ın atəşkəsi poza biləcəyi barədə etibarlı məlumatlar var”
ABŞ Dövlət Departamenti HƏMAS-ın atəşkəsi poza biləcəyi ilə bağlı etibarlı kəşfiyyat məlumatlarının mövcud olduğunu açıqlayıb. Qurum xəbərdarlıq edib ki, planlaşdırılan hücum əgər fələstinli mülki vətəndaşlara qarşı yönəldilərsə, bu, atəşkəsin ciddi şəkildə pozulması kimi qiymətləndiriləcək.
Redaksiya xəbər verir ki, ərəb zamin ölkələri HƏMAS-dan öhdəliklərinə sadiq qalmağı tələb edirlər. ABŞ rəsmiləri isə bildiriblər ki, mülki şəxsləri qorumaq və atəşkəsin davamlılığını təmin etmək üçün lazım gələrsə, addım atmağa hazırdırlar.
Açıqlamada həmçinin qeyd olunub ki, ABŞ və zamin ölkələr Qəzzada təhlükəsizlik, sabitlik və qalıcı sülhün bərqərar olunması istiqamətində səylərini davam etdirirlər.

Госдепартамент США: «Есть достоверные данные о том, что ХАМАС может нарушить перемирие»
Госдепартамент США заявил о наличии достоверных разведывательных данных о том, что ХАМАС может нарушить перемирие. Ведомство предупредило, что если планируемое нападение будет направлено против палестинских мирных жителей, это будет расценено как серьезное нарушение режима прекращения огня.
Редакция сообщает, что арабские страны-гаранты требуют от ХАМАС соблюдения своих обязательств. Официальные лица США, в свою очередь, заявили, что готовы предпринять шаги, если это потребуется для защиты мирных жителей и обеспечения устойчивости перемирия.
В заявлении также отмечается, что США и страны-гаранты продолжают свои усилия по установлению безопасности, стабильности и прочного мира в Газе.