ABŞ Ədliyyə Nazirliyi və Dövlət Departamenti Venesuela prezidenti Nikolas Maduronun həbsi ilə nəticələnəcək məlumat verən şəxsə 50 milyon ABŞ dolları məbləğində mükafat təyin edib. Bu barədə rəsmi video açıqlamanı ABŞ Ədliyyə naziri Pamela Bondi verib.
Redaksiya xəbər verir ki, mükafat proqramı Maduronun beynəlxalq hüquq və ABŞ qanunvericiliyini pozmaqda ittiham olunması fonunda elan edilib. ABŞ hakimiyyəti onu korrupsiya, narkotik qaçaqmalçılığı və digər ağır cinayətlərdə ittiham edir.
Mütəxəssislər hesab edirlər ki, bu addım Vaşinqtonun Karakas administrasiyasına təzyiqini daha da artıracaq. Venesuela tərəfi isə ittihamları rədd edərək bunu siyasi təxribat kimi qiymətləndirib.

50 миллионов долларов от США за арест президента Венесуэлы Николаса Мадуро
Министерство юстиции США и Государственный департамент назначили вознаграждение в размере 50 миллионов долларов США лицу, предоставившему информацию, которая приведет к аресту президента Венесуэлы Николаса Мадуро. Официальное видеозаявление по этому поводу сделала министр юстиции США Памела Бонди.
Редакция сообщает, что программа вознаграждения была объявлена на фоне обвинений Мадуро в нарушении международного права и законодательства США. Власти США обвиняют его в коррупции, незаконном обороте наркотиков и других тяжких преступлениях.
Эксперты считают, что этот шаг еще больше усилит давление Вашингтона на администрацию Каракаса. Венесуэльская сторона, в свою очередь, отвергла обвинения, расценив это как политическую провокацию.