ABŞ 75 ölkə üçün viza prosesini tam dayandırdı. Azərbaycan? – SİYAHI
ABŞ Dövlət Departamenti 75 ölkə üzrə immiqrant vizalarının verilməsini dayandırmaq barədə qərar qəbul edib. Qərar Somaliya, Rusiya, İran, Əfqanıstan, Braziliya, Nigeriya, Tailand və digər ölkələri əhatə edir və yanvarın 21-dən qüvvəyə minir.
Redaksiya xəbər verir ki, Dövlət Departamentinin daxili memorandumuna əsasən, konsulluq əməkdaşlarına mövcud qanunvericilik çərçivəsində vizaların verilməsindən imtina etmək tapşırılıb. Dayandırma müddətsiz xarakter daşıyır və viza müraciətlərinin yoxlanılması və qiymətləndirilməsi prosedurlarının yenidən nəzərdən keçirilməsi başa çatana qədər davam edəcək.
Məlumata görə, qərarın əsas məqsədi gələcəkdə dövlət sosial yardım proqramlarından asılı qalma ehtimalı yüksək olan müraciətçilərin qarşısını almaqdır. Bu çərçivədə sağlamlıq vəziyyəti, yaş, ingilis dili bilikləri, maliyyə imkanları və uzunmüddətli tibbi xidmət ehtiyacı kimi meyarlar nəzərə alınacaq.
Xüsusilə Somaliya ilə bağlı nəzarətin gücləndirildiyi bildirilir. Buna səbəb ABŞ-in Minnesota ştatında dövlət vəsaitlərinin mənimsənilməsi ilə bağlı genişmiqyaslı fırıldaqçılıq qalmaqalıdır. İstintaq materiallarında bu işdə iştirak edən şəxslərin bir qisminin Somali əsilli olduğu qeyd olunub.
Tam siyahı: Albaniya, Antiqua və Barbuda, Azərbaycan, Baham adaları, Banqladeş, Barbados, Belarus, Beliz, Bosniya və Herseqovina, Braziliya, Butan, Cənubi Sudan, Dominika, Eritreya, Ermənistan, Efiopiya, Əfqanıstan, Əlcəzair, Fici, Qambiya, Qana, Qazaxıstan, Qırğızıstan, Qrenada, Qvatemala, Qvineya, Gürcüstan, Haiti, İran, İraq, Kot-d’İvuar, Kabo-Verde, Kamboca, Kamerun, Kolumbiya, Konqo, Konqo Respublikası, Kosovo, Kuba, Küveyt, Laos, Liberiya, Liviya, Livan, Makedoniya, Mərakeş, Misir, Moldova, Monqolustan, Monteneqro, Myanma, Nepal, Nikaraqua, Nigeriya, Pakistan, Ruanda, Rusiya, Seneqal, Sent-Kits və Nevis, Sent-Lüsiya, Sent-Vinsent və Qrenadinlər, Syerra-Leone, Somali, Sudan, Suriya, Tanzaniya, Tailand, Toqo, Tunis, Uqanda, Uruqvay, Özbəkistan, Yamayka, Yəmən.
Qeyd edək ki, 2025-ci ilin noyabrında Dövlət Departamenti dünya üzrə diplomatik nümayəndəliklərə yeni və daha sərt yoxlama qaydalarının tətbiqi barədə göstəriş göndərmişdi. Yeni yanaşma viza siyasətində daha sərt filtrasiya mərhələsinin başlanğıcı kimi qiymətləndirilir.

The U.S. Department of State has decided to suspend the issuance of immigrant visas for 75 countries. The decision covers countries including Somalia, Russia, Iran, Afghanistan, Brazil, Nigeria, Thailand, and others, and will take effect on January 21st.
According to the editorial report, a directive from the Department of State instructs consular officers to deny visas within the existing legal framework. The suspension is indefinite and will continue until the procedures for reviewing and evaluating visa applications are completed.
The primary goal of the decision is to prevent applicants who are likely to become dependent on public social assistance programs in the future. Criteria such as health status, age, English language proficiency, financial means, and the need for long-term medical care will be considered in this regard.
It is reported that scrutiny has been particularly strengthened concerning Somalia. This is due to a large-scale fraud scandal involving the embezzlement of public funds in the U.S. state of Minnesota. Investigation materials indicate that some individuals involved in this case are of Somali origin.
Full list: Albania, Antigua and Barbuda, Azerbaijan, Bahamas, Bangladesh, Barbados, Belarus, Belize, Bosnia and Herzegovina, Brazil, Bhutan, South Sudan, Dominica, Eritrea, Armenia, Ethiopia, Afghanistan, Algeria, Fiji, Gambia, Ghana, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Grenada, Guatemala, Guinea, Georgia, Haiti, Iran, Iraq, Côte d'Ivoire, Cabo Verde, Cambodia, Cameroon, Colombia, Congo, Republic of the Congo, Kosovo, Cuba, Kuwait, Laos, Liberia, Libya, Lebanon, Macedonia, Morocco, Egypt, Moldova, Mongolia, Montenegro, Myanmar, Nepal, Nicaragua, Nigeria, Pakistan, Rwanda, Russia, Senegal, Saint Kitts and Nevis, Saint Lucia, Saint Vincent and the Grenadines, Sierra Leone, Somalia, Sudan, Syria, Tanzania, Thailand, Togo, Tunisia, Uganda, Uruguay, Uzbekistan, Jamaica, Yemen.
It should be noted that in November 2025, the Department of State sent instructions to diplomatic missions worldwide regarding the implementation of new and stricter vetting rules. The new approach is considered the beginning of a tougher filtration stage in visa policy.