Avropa Birliyi (AB) İsrailin "E1" yaşayış məntəqəsi planını irəlilətmək qərarına sərt reaksiya verib. Bu addımın beynəlxalq hüquqa zidd olduğu və iki dövlətli həll yolunu daha da çətinləşdirdiyi bildirilib. AB-nin bu məsələyə münasibəti bölgədəki gərginliyin artması fonunda xüsusi əhəmiyyət kəsb edir.
Redaksiya məlumat verir ki, AB-nin xarici siyasət üzrə nümayəndəsi İsrail hökumətinin bu qərarını qətiyyətlə pisləyib. Nümayəndənin sözlərinə görə, "E1" planının həyata keçirilməsi Fələstin ərazilərində yeni yaşayış məntəqələrinin salınmasına yol açacaq və bu da beynəlxalq hüququn pozulması deməkdir. AB, İsraili bu addımdan çəkinməyə və bölgədə sülh prosesinə zərər verə biləcək addımlar atmamağa çağırıb.
AB-nin bəyanatında, "E1" planının həyata keçirilməsinin iki dövlətli həll yolunun perspektivlərini də zəiflətdiyi vurğulanır. Bu planın reallaşması Fələstin ərazilərinin parçalanmasına və Fələstin dövlətinin yaradılması imkanlarının azalmasına səbəb ola bilər. AB, İsrail və Fələstin arasında sülh danışıqlarının bərpa olunmasının vacibliyini bir daha qeyd edərək, tərəfləri konstruktiv dialoqa dəvət edir.
AB-nin bu mövqeyi, bölgədəki vəziyyətin gərginləşməsi fonunda beynəlxalq ictimaiyyətin İsrail-Fələstin münaqişəsinə olan diqqətini artırır. AB, tərəflər arasında sülhün əldə olunması üçün səylərini davam etdirəcəyini bildirib.

Европейский Союз (ЕС) жестко отреагировал на решение Израиля продвигать план строительства поселения "E1". Было заявлено, что этот шаг противоречит международному праву и еще больше затрудняет решение о двух государствах. Отношение ЕС к этому вопросу приобретает особое значение на фоне роста напряженности в регионе.
Redaksiya сообщает, что представитель ЕС по внешней политике решительно осудил это решение израильского правительства. По словам представителя, реализация плана "E1" откроет путь к созданию новых поселений на палестинских территориях, что является нарушением международного права. ЕС призвал Израиль воздержаться от этого шага и не предпринимать действий, которые могут нанести ущерб мирному процессу в регионе.
В заявлении ЕС подчеркивается, что реализация плана "E1" также ослабляет перспективы решения о двух государствах. Осуществление этого плана может привести к фрагментации палестинских территорий и уменьшению возможностей для создания палестинского государства. ЕС вновь отметил важность возобновления мирных переговоров между Израилем и Палестиной, призывая стороны к конструктивному диалогу.
Эта позиция ЕС на фоне обострения ситуации в регионе усиливает внимание международного сообщества к израильско-палестинскому конфликту. ЕС заявил, что продолжит свои усилия по достижению мира между сторонами.