AAYDA-da maliyyə nöqsanları aşkarlandı
Sənədə əsasən, audit zamanı avtomobil yollarına ayrılan vəsaitlərin effektivliyi təhlil olunub. Müqayisə nəticəsində müəyyən edilib ki, 2024-cü ildə (piyada keçidləri, tunellər, körpülər və yol ötürücüləri nəzərə alınmadan) 1 kilometr yol üçün orta hesabla 17 012 manat vəsait ayrılıb. Bu göstərici 2023-cü ildəki 17 037 manatla müqayisədə demək olar ki, dəyişməyib.
Eyni zamanda, 2024-cü ildə Fondun gəlirlərini formalaşdıran mənbələr üzrə daxilolmaların ümumi məbləği 330 milyon manat proqnoza qarşı 506,43 milyon manat və yaxud 153,5 % səviyyəsində icra olunub ki, bu da 176,4 milyon manat artıq vəsait deməkdir.
Auditdə qeyd olunub ki, Azərbaycan Avtomobil Yolları Dövlət Agentliyinin (AAYDA) maliyyə fəaliyyətində, xüsusilə xərclər smetasının planlaşdırılması və icrası sahəsində çatışmazlıqlar mövcuddur.
Belə ki, maliyyə vəsaitlərinin idarə olunması zamanı Vergi Məcəlləsinin, eləcə də Maliyyə Nazirliyinin müvafiq qərarı ilə təsdiq edilmiş mühasibat uçotu qaydalarının tələblərinə tam əməl olunmayıb. Xərclərin gəlirdən çıxılan (əməliyyat xərcləri) və çıxılmayan (kapitallaşdırılmalı xərclər) istiqamətlər üzrə düzgün qruplaşdırılması təmin edilməyib. Bu isə maliyyə uçotunun beynəlxalq standartlara uyğun aparılmasında problemlərin olduğunu göstərir.
Bundan əlavə, Agentlik 2024-cü ilin xərclər smetasında və müvafiq qaydalarda nəzərdə tutulmadığı halda məqsədli büdcə fondunun vəsaitləri hesabına 19 milyon 599,5 min manatı bank kreditləri üzrə ödənişlərə yönəldib. Auditə görə, bu yanaşma avtomobil yollarının və onlarla əlaqədar mühəndis qurğularının, eləcə də təhkim zolaqlarının saxlanılması və təmiri ilə bağlı xərclərin qarşılanmasında məhdudiyyətlər yaradıb, eyni zamanda dövlət büdcəsinin borclarla bağlı hesabatlılığında uyğunsuzluqlara səbəb olub.
Qeyd olunub ki, ümumilikdə bu sahədə vəsaitlərin planlaşdırılması və icrası istiqamətində zəruri tədbirlərin tam həyata keçirilməməsi maliyyə idarəçiliyinin təkmilləşdirilməsinə ehtiyac olduğunu göstərir.

В AAYDA выявлены финансовые недостатки
Согласно документу, в ходе аудита была проанализирована эффективность средств, выделяемых на автомобильные дороги. В результате сравнения установлено, что в 2024 году (без учета пешеходных переходов, тоннелей, мостов и путепроводов) на 1 километр дороги в среднем было выделено 17 012 манатов. Этот показатель практически не изменился по сравнению с 17 037 манатами в 2023 году.
В то же время, в 2024 году общая сумма поступлений по источникам формирования доходов Фонда была исполнена на уровне 506,43 миллиона манатов против прогноза в 330 миллионов манатов, или 153,5 %, что означает 176,4 миллиона манатов избыточных средств.
В ходе аудита было отмечено, что в финансовой деятельности Государственного агентства автомобильных дорог Азербайджана (AAYDA) имеются недостатки, особенно в области планирования и исполнения сметы расходов.
Так, при управлении финансовыми средствами не были полностью соблюдены требования Налогового кодекса, а также правил бухгалтерского учета, утвержденных соответствующим решением Министерства финансов. Не была обеспечена правильная группировка расходов по направлениям, вычитаемым из дохода (операционные расходы) и не вычитаемым (капитализируемые расходы). Это указывает на проблемы в ведении финансового учета в соответствии с международными стандартами.
Кроме того, Агентство, несмотря на то, что это не было предусмотрено сметой расходов на 2024 год и соответствующими правилами, направило 19 миллионов 599,5 тысяч манатов из средств целевого бюджетного фонда на погашение банковских кредитов. Согласно аудиту, такой подход создал ограничения в покрытии расходов, связанных с содержанием и ремонтом автомобильных дорог и связанных с ними инженерных сооружений, а также полос отвода, а также привел к несоответствиям в отчетности государственного бюджета по долгам.
Было отмечено, что в целом неполное осуществление необходимых мер по планированию и исполнению средств в этой области указывает на необходимость совершенствования финансового управления.