Ermənilərin xalqımıza qarşı törətdiyi soyqırımlarının, qanlı faciələrin araşdırılması və həqiqətlərin dünyaya çatdırılması Ulu Öndər Heydər Əliyevin adı ilə bağlıdır.
Son iki əsr ərzində xalqımızın başına gətirilən müsibətlərin xronologiyasına nəzər saldıqda, onları araşdırdıqda eyni senari, eyni məqsəd və məramla qarşılaşırıq. Hərçənd ki, Sovetlər dövründə bir çox sahələr kimi xalqımızın qan yaddaşı da silinməyə çalışılmış, zaman-zaman baş vermiş hadisələrin izləri itirilərək, böyük təhriflərə məruz qalmışdır. Bu məsələdə bir məqam da xüsusi diqqət çəkir. Belə ki, xalqımıza qarşı həyata keçirilmiş məkrli planların mərkəzində hər dəfə mənfur qonşularımız – ermənilər dayanmışdır. XIX əsrin əvvəllərində baş vermiş Rusiya - İran müharibələrinin nəticələrinə əsasən məhz indiki İran ərazisindən on minlərlə erməni əsilli ailələrin tarxi Azərbaycan torpaqları olan Qarabağa, Zəngəzura, Göyçəyə köçürülməsi qeyd etdiyimiz çirkin siyasətin əsasını təşkil edirdi.
Çirkin siyasətə dəstək verən “arxa-dayaqlarının” köməyindən ruhlanan mənfur niyyətli toplum ard-arda xalqımıza qarşı faciələr, soyqırımları, etnik təmizləmə siyasəti həyata keçirmiş, və bu çirkin siyasət yüz ildən çox davam etmişdir. Həmin senaridən olan 31 Mart - Azərbaycanlıların Soyqırımı Günü tariximizin qanlı səhifəsi, xalqımızın qan yaddaşıdır. Dəhşətli qətliamlar, soyqırımları ölkəmizin demək olar ki, bütün bölgələrində həyata keçirilmişdir. Tarixi Azərbaycan torpaqları olan Naxçıvanda, Zəngəzurda, Qubada, Şamaxıda, Bakıda, Gəncədə, Lənkəranda, Salyan-Neftçala ərazisində, Qarabağda, sonda isə Xocalıda yaşanmışlar insanlığa sığmayan böyük cınayətlərdir. Təkcə 1918-ci il mart hadisələrinə nəzər salsaq, Zəngəzur qəzasında 10068, İrəvan quberniyasında 135000, Şamaxıda 8000, digər ərazilərdə də minlərlə günahsız azərbaycanlılarıın vəhşicəsinə qətlə yetirilməsinin şahidi oluruq. Soyqırım nəticəsində yüzlərlə kəndlər dağıdılmış, onminlərlə insan qaçqın düşmüş, saysız-hesabsız tarixi abidələr məhv edilmişdir. 1918-ci ilin ən qanlı qətliamlarından biri Quba qəzasında baş vermişdir.
Burada 167 kənd, insanlarla birlikdə tamamilə məhv edilmişdir. Ermənilərin xalqımıza qarşı törətdiyi soyqırımlarının, qanlı faciələrin araşdırılması və həqiqətlərin dünyaya çatdırılması Ulu Öndər Heydər Əliyevin adı ilə bağlıdır. Ümummilli Liderin 1998-ci il 26 mart tarixində imzaladığı Fərmanla 31 Mart - Azərbaycanlıların Soyqırımı Günü kimi elan edildi. Beləliklə, Ümummilli Lider Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin 80 il öncə qəbul etdiyi tarixi sənədə yenidən siyasi-hüquqi qiymət verdi. Məhz bundan sonra, soyqırım hadisələrinin öyrənilməsi istiqamətində araşdırılmalar aparılmağa, əsərlər yazılmağa, dünya ictimaiyyətinin bu istiqamətdə məlumatlanması üçün xüsusi işlər görülməyə başlandı. Ulu Öndər siyasi kursunun layiqli varisi Müzəffər Ali Baş Komandan cənab İlham Əliyev tərəfindən 2018-ci il 18 yanvar tarixində “1918-ci il azərbaycanlıların soyqırımının 100 illiyi haqqında” Sərəncam imzalandı.
Qürurvericidir ki, bu gün Müzəffər Prezidentimiz cənab İlham Əliyev Ulu Öndər Heydər Əliyev ideyalarından bəhrələnməklə, yürütdüyü uğurlu daxili və xarici siyasət nəticəsində Azərbaycanın bütövlüyünə, suverenliyinə nail olub. Əminliklə demək olar ki, soyqırımları, qətliamlar, terror aktları nəticəsində qətlə yetirilmiş vətən övladlarının ruhları bu gün şaddır. Azərbaycan xalqı bu gün dünyada Qalib ölkənin vətəndaşları kimi qürurla yaşayır və yaradır.

Геноцид 31 марта: Память о жертвах и историческая справедливость
Исследование геноцидов и кровавых трагедий, совершенных армянами против нашего народа, и донесение правды до мира связано с именем Общенационального лидера Гейдара Алиева.
Когда мы смотрим на хронологию бедствий, постигших наш народ за последние два столетия, и исследуем их, мы сталкиваемся с одним и тем же сценарием, одной и той же целью и замыслом. Хотя в советский период, как и во многих других областях, пытались стереть кровную память нашего народа, следы событий, происходивших время от времени, были утрачены и подверглись большим искажениям. В этом вопросе один момент также заслуживает особого внимания. Так, в центре коварных планов, осуществляемых против нашего народа, каждый раз стояли наши ненавистные соседи – армяне. Именно переселение десятков тысяч армянских семей с территории нынешнего Ирана в Карабах, Зангезур, Гёйчу – исторические азербайджанские земли – по результатам русско-иранских войн, произошедших в начале XIX века, составляло основу упомянутой нами грязной политики.
Воодушевленное поддержкой своих «покровителей», это злонамеренное сообщество последовательно осуществляло против нашего народа трагедии, геноциды, политику этнических чисток, и эта грязная политика продолжалась более ста лет. 31 марта – День геноцида азербайджанцев, являющийся частью этого сценария, – это кровавая страница нашей истории, кровная память нашего народа. Ужасные массовые убийства, геноциды были совершены практически во всех регионах нашей страны. События, произошедшие в Нахчыване, Зангезуре, Губе, Шамахе, Баку, Гяндже, Ленкорани, на территории Сальян-Нефтчалы, в Карабахе, а затем в Ходжалы, являющихся историческими азербайджанскими землями, – это великие преступления, несовместимые с человечностью. Если мы рассмотрим только мартовские события 1918 года, то увидим, что в Зангезурском уезде было зверски убито 10068, в Эриванской губернии – 135000, в Шамахе – 8000, а на других территориях – тысячи невинных азербайджанцев. В результате геноцида были разрушены сотни деревень, десятки тысяч людей стали беженцами, бесчисленные исторические памятники были уничтожены. Одно из самых кровавых массовых убийств 1918 года произошло в Губинском уезде.
Здесь 167 деревень были полностью уничтожены вместе с людьми. Исследование геноцидов и кровавых трагедий, совершенных армянами против нашего народа, и донесение правды до мира связано с именем Общенационального лидера Гейдара Алиева. Указом, подписанным Общенациональным лидером 26 марта 1998 года, 31 марта был объявлен Днем геноцида азербайджанцев. Таким образом, Общенациональный лидер вновь дал политико-правовую оценку историческому документу, принятому Азербайджанской Демократической Республикой 80 лет назад. Именно после этого начались исследования по изучению событий геноцида, написание работ, а также проводились специальные работы для информирования мировой общественности в этом направлении. 18 января 2018 года достойным преемником политического курса Общенационального лидера, Победоносным Верховным Главнокомандующим господином Ильхамом Алиевым было подписано Распоряжение «О 100-летии геноцида азербайджанцев 1918 года».
Отрадно, что сегодня наш Победоносный Президент господин Ильхам Алиев, опираясь на идеи Общенационального лидера Гейдара Алиева, благодаря проводимой им успешной внутренней и внешней политике добился целостности и суверенитета Азербайджана. Можно с уверенностью сказать, что души сынов отечества, убитых в результате геноцидов, массовых убийств и террористических актов, сегодня ликуют. Азербайджанский народ сегодня гордо живет и творит в мире как граждане Страны-Победителя.