Azərbaycanda 30 il əvvəl törədilmiş qətlin üstü açılıb, iki nəfər həbs edilib.
Qeyd edilib ki, Bayramov Gülməmməd Xanəhməd oğlunun 10 aprel 1996-cı il tarixdə yaşadığı evdən çıxaraq geri qayıtmaması faktı üzrə 12 iyun 1997-ci il tarixdə başlanmış cinayət işinin istintaqı Azərbaycan Respublikası Baş Prokurorluğunun İstintaq idarəsində davam etdirilib.
Həyata keçirilən çoxsaylı istintaq və əməliyyat-axtarış tədbirləri nəticəsində Cəlilov Şahin Mahmud oğlu və Qafarov Hidayət Şirzad oğlunun qabaqcadan əlbir olan bir qrup şəxs halında quldurluq basqını edərək tamah niyyəti və başqa cinayəti gizlətmək məqsədi ilə Gülməmməd Bayramovu qəsdən öldürmələrinə əsaslı şübhələr müəyyən edilib.
Araşdırmalarla müəyyən olunub ki, Ş.Cəlilov və H.Qafarov qabaqcadan əlbir olaraq bir qrup şəxs halında birləşib, 10 aprel 1996-cı il tarixdə Bakı şəhəri "Neftçilər" metrostansiyası yaxınlığında asudə vaxtlarında taksi fəaliyyəti ilə məşğul olan Gülməmməd Bayramova müştəri kimi yaxınlaşıblar. Onlar Suraxanı rayonu, Qara-Çuxur qəsəbəsinə gedərkən avtomobildə zərərçəkmişi iplə boğaraq tamah məqsədi ilə qəsdən öldürüblər.
Daha sonra onlar cinayətin izlərini gizlətmək məqsədilə meyiti Qara-Çuxur qəsəbəsində beton örtüklü boru xəttinin içərisində gizlədiblər və zərərçəkmişə məxsus avtomobili isə hissələrə ayıraraq sataraq əldə etdikləri vəsaiti aralarında bölüşdürüblər.
Şübhəli şəxslərin ifadələri yerində yoxlanılarkən Fövqəladə Hallar Nazirliyinin əməkdaşlarının iştirakı ilə aparılmış axtarış tədbirləri nəticəsində hadisə yerində Gülməmməd Bayramovun meyitinin qalıqları aşkar olunub.
Cari ilin aprelin 22-də Şahin Cəlilov və Hidayət Qafarov Cinayət Məcəlləsinin müvafiq maddələri ilə təqsirləndirilən şəxs qismində cəlb olunaraq onlara ittiham elan edilib, istintaq orqanının vəsatəti və prokurorun təqdimatı əsasında Bakı şəhəri Binəqədi Rayon Məhkəməsinin qərarları ilə hər iki şəxs barəsində həbs qətimkan tədbiri seçilib.
Hazırda cinayət işi üzrə ibtidai istintaq davam etdirilir.
Əvvəlki illərdən bağlı qalmış cinayətlərin açılması daim diqqət mərkəzində saxlanılmaqla bu istiqamətdə aidiyyəti dövlət orqanları ilə birgə tədbirlər davam etdirilir.

Раскрыто убийство, совершенное 30 лет назад, два человека арестованы - СОВМЕСТНОЕ ЗАЯВЛЕНИЕ
Отмечено, что расследование уголовного дела, возбужденного 12 июня 1997 года по факту невозвращения домой Байрамова Гюльмамеда Ханахмед оглы, покинувшего свой дом 10 апреля 1996 года, было продолжено в Следственном управлении Генеральной прокуратуры Азербайджанской Республики.
В результате многочисленных следственных и оперативно-розыскных мероприятий были установлены обоснованные подозрения в том, что Джалилов Шахин Махмуд оглы и Гафаров Хидаят Ширзад оглы, действуя в составе группы лиц по предварительному сговору, совершили разбойное нападение и умышленно убили Гюльмамеда Байрамова из корыстных побуждений и с целью сокрытия другого преступления.
Расследованиями установлено, что Ш. Джалилов и Х. Гафаров, действуя по предварительному сговору в составе группы лиц, 10 апреля 1996 года вблизи станции метро "Нефтчиляр" города Баку подошли к Гюльмамеду Байрамову, который в свободное время занимался такси, под видом клиентов. Направляясь в поселок Гара-Чухур Сураханского района, они задушили потерпевшего веревкой в автомобиле и умышленно убили его из корыстных побуждений.
Затем, с целью сокрытия следов преступления, они спрятали тело в бетонной трубе в поселке Гара-Чухур, а принадлежащий потерпевшему автомобиль разобрали на части и продали, разделив полученные средства между собой.
При проверке показаний подозреваемых на месте, в результате поисковых мероприятий, проведенных с участием сотрудников Министерства по чрезвычайным ситуациям, на месте происшествия были обнаружены останки тела Гюльмамеда Байрамова.
22 апреля текущего года Шахин Джалилов и Хидаят Гафаров были привлечены в качестве обвиняемых по соответствующим статьям Уголовного кодекса, им было предъявлено обвинение, и на основании ходатайства следственного органа и представления прокурора решениями Бинагадинского районного суда города Баку в отношении обоих лиц была избрана мера пресечения в виде ареста.
В настоящее время предварительное следствие по уголовному делу продолжается.
Раскрытие нераскрытых преступлений прошлых лет постоянно находится в центре внимания, и в этом направлении продолжаются совместные мероприятия с соответствующими государственными органами.