22 ölkədən İsrailin E1 layihəsinə sərt etiraz
İngiltərə və 21 beynəlxalq tərəfdaş ölkə İsrailin işğal altındakı Fələstin torpaqlarında həyata keçirməyi planlaşdırdığı “E1 Layihəsi”nə qarşı sərt reaksiya göstərib.
Redaksiya xəbər verir ki, Böyük Britaniya, Kanada və Avropa İttifaqı ölkələrinin də daxil olduğu 22 dövlətin yaydığı birgə bəyanatda bu qərar “beynəlxalq hüququn pozuntusu” kimi qiymətləndirilib.
Birgə açıqlamada bildirilib ki, İsrailin E1 bölgəsində məskunlaşma planları iki dövlətli həll yolunu mümkünsüz hala gətirəcək. “Bu qərar qəbuledilməzdir, dərhal geri çəkilməlidir” – deyə vurğulanıb. Açıqlamada həmçinin İsrailin maliyyə naziri Bəzalel Smotriçin planın Fələstin dövlətini parçalayacağı və fələstinlilərin Qüdsə çıxışını məhdudlaşdıracağı barədə sözlərinə diqqət çəkilib.
İngiltərə hökuməti diplomatik addım ataraq İsrailin Londondakı səfiri Tsipi Hotovelini Xarici İşlər Nazirliyinə çağırıb. Rəsmilər bəyan ediblər ki, E1 layihəsinin həyata keçirilməsi gələcək Fələstin dövlətini iki yerə böləcək və iki dövlətli həll imkanlarını ciddi şəkildə zəiflədəcək.
“E1 Layihəsi” Şərqi Qüdsün tarixi fələstinli məhəlləsi Əzəriyyənin yaxınlığında yerləşən Maale Adumim yaşayış məntəqəsini Qüdsün qərb hissəsinə birləşdirməyi hədəfləyir. Bu məqsədlə on minlərlə sot fələstin torpağı müsadirə olunub və bölgədə 4 mindən artıq qanunsuz mənzil və otelin inşası planlaşdırılıb.
Mütəxəssislərin fikrincə, bu layihə Şərqi Qüds ilə Qərbi Sahil arasındakı bağlantını kəsərək Fələstin torpaqlarını təcrid etməyi hədəfləyir.

The UK and 21 international partner countries have strongly reacted against Israel's planned “E1 Project” in the occupied Palestinian territories.
Reports indicate that in a joint statement issued by 22 states, including the UK, Canada, and European Union countries, this decision was assessed as a “violation of international law”.
The joint statement noted that Israel's settlement plans in the E1 area would make a two-state solution impossible. It was emphasized: “This decision is unacceptable and must be immediately withdrawn.” The statement also drew attention to the words of Israeli Finance Minister Bezalel Smotrich, who stated that the plan would fragment the Palestinian state and restrict Palestinians' access to Jerusalem.
The UK government took a diplomatic step by summoning Israel's Ambassador to London, Tzipi Hotovely, to the Foreign Office. Officials stated that the implementation of the E1 project would divide the future Palestinian state into two and severely weaken the prospects for a two-state solution.
The “E1 Project” aims to connect the Ma'ale Adumim settlement, located near Azariya, a historic Palestinian neighborhood of East Jerusalem, to the western part of Jerusalem. For this purpose, tens of thousands of dunams of Palestinian land have been confiscated, and the construction of over 4,000 illegal housing units and hotels is planned in the area.
According to experts, this project aims to sever the connection between East Jerusalem and the West Bank, thereby isolating Palestinian territories.