2026 Mundialı ərəfəsində Meksikada otel qiymətləri kəskin artıb
Meksikada 2026 Dünya Kuboku ərəfəsində otel qiymətlərində misilsiz bahalaşma qeydə alınıb. Ölkədə qiymətlərin bəzən on dəfəyə qədər artması turistlər arasında narahatlıq yaradıb və beynəlxalq tədbirin iqtisadi təsirlərini gündəmə gətirib.
Redaksiya məlumat verir ki, The New York Times-in bildirdiyinə görə, açılış oyununun keçiriləcəyi 10–11 iyun tarixlərində Meksikada bir gecəlik qalma xərci 3800 dollara qədər yüksələ bilər. Artım dinamikası Meksikanı qiymət yüksəlişinə görə ilk sıralara çıxarır, halbuki Nyu-York və Los-Anceles artıq yüksək hotel tariflərinə malik olduqları üçün siyahıda daha geridə – 12-ci və 13-cü yerlərdə qərarlaşıb.
Bu vəziyyət böyük idman tədbirlərinin turist axını və yaşayış sektoruna təsirini bir daha ortaya qoyur. Meksikadakı qiymət artımı, turnir zamanı digər ölkələrdə də analoji bahalaşmaların baş verə biləcəyinə dair suallar doğurur və səyahət planlaşdıran turistlər üçün əlavə risklər yaradır.

В Мексике зафиксирован беспрецедентный рост цен на отели в преддверии Чемпионата мира по футболу 2026 года. Повышение цен в стране иногда в десять раз вызвало беспокойство среди туристов и подняло вопрос об экономических последствиях международного мероприятия.
По данным редакции, как сообщает The New York Times, стоимость проживания в Мексике в течение ночи 10–11 июня, когда состоится матч открытия, может достигать 3800 долларов. Динамика роста выводит Мексику в лидеры по повышению цен, в то время как Нью-Йорк и Лос-Анджелес, уже имеющие высокие тарифы на отели, находятся в списке ниже – на 12-м и 13-м местах соответственно.
Эта ситуация еще раз демонстрирует влияние крупных спортивных мероприятий на туристический поток и сектор проживания. Рост цен в Мексике вызывает вопросы о возможности аналогичного повышения цен в других странах во время турнира и создает дополнительные риски для туристов, планирующих поездки.