2 tona yaxın yararsız əti keyfiyyətli ət kimi satışa çıxardılar
Nizami rayonunda yerləşən ərzaq anbarlarının birində fəaliyyət göstərən ət kəsimi məntəqəsində mənşəyi məlum olmayan və qidaya yararsız ət məhsullarının satıldığı aşkarlanıb.
Bu barədə Daxili İşlər Nazirliyi (DİN) və Azərbaycan Qida Təhlükəsizliyi Agentliyinin birgə məlumatında bildirilib.
Qeyd edilib ki, nəticədə həmin məntəqənin sahibi olan Elnur Ağayev, eləcə də onun rəhbərliyi altında işləyən Habil Zülfüqarov, Rüfət Daşdəmirov, Telman Mirzəyev, Əmrah Babayev və Əhliman Məcidov saxlanılıblar. Sexə baxış zamanı 2 tona yaxın standartlara cavab verməyən keyfiyyətsiz ət məhsulu aşkar olunub.
Araşdırmalarla müəyyən edilib ki, E.Ağayev və digərləri xəstə, həmçinin artıq təsərrüfatda istifadəsi mümkün olmayan iribuynuzlu heyvanları ucuz qiymətə alıb emal edəndən sonra keyfiyyətli ət məhsulu adı altında satışa çıxarıblar. Həmin ətlərdən nümunələr götürülərək Azərbaycan Qida Təhlükəsizliyi Agentliyinin laboratoriyasına göndərilib. Təyin olunan ekspertizalar zamanı aşkarlanan ətin qidaya yararsız olduğu təsdiq edilib.

Около 2 тонн непригодного мяса выдавали за качественное
В одном из продовольственных складов, расположенных в Низаминском районе, в пункте разделки мяса, было выявлено, что продавались мясные продукты неизвестного происхождения и непригодные для употребления в пищу.
Об этом говорится в совместном сообщении Министерства внутренних дел (МВД) и Агентства продовольственной безопасности Азербайджана.
Отмечено, что в результате были задержаны владелец данного пункта Эльнур Агаев, а также работавшие под его руководством Хабиль Зульфугаров, Руфат Дашдемиров, Тельман Мирзоев, Амрах Бабаев и Ахлиман Меджидов. При осмотре цеха было обнаружено около 2 тонн некачественной мясной продукции, не соответствующей стандартам.
Расследованиями установлено, что Э.Агаев и другие лица покупали больных, а также крупный рогатый скот, который уже невозможно было использовать в хозяйстве, по низкой цене, перерабатывали его, а затем выставляли на продажу под видом качественной мясной продукции. Образцы этого мяса были взяты и отправлены в лабораторию Агентства продовольственной безопасности Азербайджана. В ходе назначенных экспертиз было подтверждено, что обнаруженное мясо непригодно для употребления в пищу.