2025-ci ilin yanvar-avqust ayları ərzində dövlət büdcəsindən 202 milyon 30,6 min manat məbləğində vəsait fiziki və hüquqi şəxslərə geri qaytarılıb.
Bu barədə Maliyyə Nazirliyi məlumat yayıb.
Bildirilib ki, geri qaytarılan vəsaitin 6 milyon 944,9 min manatı əcnəbilər tərəfindən ölkə ərazisində alınan istehsal və kommersiya məqsədi daşımayan mallara görə ödənilən ƏDV-nin qaytarılmasına aiddir. Bu məbləğə tibb müəssisələri və özəl tibbi praktika ilə məşğul olan fiziki şəxslər tərəfindən göstərilən tibbi xidmətlərə görə qaytarılan ƏDV də daxildir.
Ətraflı
Fiziki şəxs olan istehlakçılara isə işğaldan azad edilmiş ərazilərdə yerləşən mehmanxanalar tərəfindən göstərilən xidmətlərə, pərakəndə ticarət, ictimai iaşə və tibb fəaliyyəti göstərən, o cümlədən özəl tibbi praktika ilə məşğul olan şəxslərdən alınan mallara və xidmətlərə görə ödənilən ƏDV-nin 124 milyon 683,2 min manatı geri ödənilib.
Həmçinin, bina tikintisi fəaliyyəti ilə məşğul olan şəxslərdən nağdsız qaydada alınmış yaşayış və qeyri-yaşayış sahələrinə görə ödənilmiş ƏDV-nin 18 milyon 817,8 min manatı fiziki şəxs olan istehlakçılara geri qaytarılıb.
Hesabat dövründə artıq ödənilmiş vergilər, dövlət rüsumu, faizlər və maliyyə sanksiyaları üzrə isə dövlət büdcəsindən geri qaytarılan vəsaitin məbləği 51 milyon 584,7 min manat təşkil edib.

During January-August 2025, a total of 202 million 30.6 thousand manats was refunded from the state budget to individuals and legal entities.
The Ministry of Finance released information on this.
It was noted that 6 million 944.9 thousand manats of the refunded funds pertains to the refund of VAT paid by foreigners for goods purchased within the country that are not for production or commercial purposes. This amount also includes VAT refunded for medical services provided by medical institutions and individuals engaged in private medical practice.
As for individual consumers, 124 million 683.2 thousand manats of VAT paid for services provided by hotels located in the liberated territories, and for goods and services purchased from individuals engaged in retail trade, public catering, and medical activities, including private medical practice, was refunded.
Additionally, 18 million 817.8 thousand manats of VAT paid for residential and non-residential areas purchased non-cash from individuals engaged in building construction activities was refunded to individual consumers.
During the reporting period, the amount of funds refunded from the state budget for overpaid taxes, state fees, interest, and financial sanctions amounted to 51 million 584.7 thousand manats.